Malinois – jedna ze 4 variet belgického ovčáka

0

Jako jediná ze čtyř variet belgických ovčáků je právě tato krátkosrstá. Malinois mají velký drive, takže ve vrcholových soutěžích zaujímají obvykle vyšší příčky než další tři variety belgických ovčáků. Vynikají mezi služebními psy, ve sportovní kynologii, ale i při práci v policejních složkách, ve vězeňském prostředí, v protiteroristických jednotkách, a tak hlavním důvodem jejich současné velké popularity jsou právě jejich jedinečné pracovní vlastnosti. Běžnému životu v rodině jsou poněkud hůře přizpůsobiví. Nesou lidové označení maliňáci.

Z historie plemene

Až do konce 19. století byli pouhými psy sedláků a ovčáků. Rok 1891 znamenal pro malinoise počátek řízeného chovu. V témže roce vznikl Club du Chien de berger belge. Rok 1892 byl rokem prvního standardu plemene. V roce 1895 byly rozlišeny 3 variety BO. Odlišení tervuerena nastalo až později, a to v roce 1897. A až s rokem 1973 přišel striktní zákaz křížení belgických ovčáků mezi varietami. K nám byli přivezeni první tři psi v roce 1988. Rok na to byl u nás odchován první vrh.

Pozitiva plemene

Možná nejsou mezi belgickými ovčáky právě nejlíbivější, patří však k těm nejoblíbenějším. Své příznivce mají hlavně mezi sportovními kynology. Nenápadný vzhled maliňáků v sobě skrývá mnohé ambice. Jejich pracovní vlastnosti jsou jedinečné. Jsou hbití, dobře cvičitelní, patří k dlouhověkým plemenům. Pracují v plném nasazení, na obranách jsou razantní. Jejich skvělé pracovní vlohy doposud nebyly převálcovány ani požadavky na vzhled nebo vlastnostmi rodinných psů. Jsou to skvělí služebníci i sportovci, hodí se jak pro dog dancing, tak pro flyball, vynikají v agility. Ovšem jako stvořený je pro belgické ovčáky mondioring, což je nejnáročnější kynologický sport, který zvládnou jen zkušení psovodi s perfektně vycvičenými obranáři.

Malinois

Malinois

Negativa plemene

Má výrazně vyvinutý kořistnický pud. Ovšem stejně jako kořistnický pud, tak i rychlé reakce a také tvrdost, vlastnosti dobré pro pracovní činnosti, jsou již méně dobré pro běžný život. Zvládnout tedy malinoise z pracovní linie může být pro méně zkušeného majitele opravdu tvrdý oříšek. Pracovní vlastnosti nebývají tak vyhrocené u těch malinoisů, kteří se jak v cizině, tak i u nás, chovají jako exteriérové linie. Malinoisové patří k velmi citlivým psům, které mohou nečekané podněty dokonce poškodit. Proto je třeba při práci s nimi dostatek obezřetnosti.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Belgie.
Hmotnost: fena 20 – 25 kg, pes 25 – 30 kg.
Výška: fena v průměru 60 cm, pes v průměru 65 cm.
Srst: přiléhavá, krátká, s černou obličejovou maskou.
Barva: žlutá s uhlováním a s černou maskou. Na hřbetě a krku může být mírně tmavší, než u zbytku těla.
Standard dle FCI: ovčáci a honáčtí psi.
Postava: střední velikosti s harmonickými proporcemi. Tělo dobře osvalené. Nohy dlouhé, hřbet pevný s dobře klenutými žebry.
Povaha: pracovitá, neunavitelná, energická a vitální, plně soustředěná na práci. Reaguje bleskově. Je věrný své rodině. Přátelský k dětem i ostatním psům.

Práci  střídá odpočinek

Práci střídá odpočinek

Zdravotní stav

Nepotýkají se s přílišnými zdravotními problémy.

Pro koho se hodí

Malinois jsou vhodní pro chovatele, kteří mají zkušenosti se služebními plemeny. Tito psi potřebují asertivní, dominantní a důsledné majitele. Hodí se také pro sportovně aktivní majitele, jako psi k všestrannému výcviku a pro všechny psovody, kteří toto plemeno dokážou vhodně využít a zaujmout například záchranářským nebo obranářským způsobem. Snad jediné, na co nejsou malinois příliš vhodní, je stopování. K těmto účelům se hodí spíše klidnější a rozvážnější plemena. Jsou však ideální aportéři. Ze sportů mohou pro ně být vhodné agility a flyball.

About Author

Leave A Reply