Maltézský psík nebo také maltézský pinč – ztělesněná láska a oddanost

1

Okouzlující vzhled těchto psíků zaujme snad každého. Přesto, že vzhledem připomíná spíše oživlou hračku, pravdou je, že je třeba chápat jej jako platného člena rodiny a nikoli jako hračku, která by se dala kdykoli odložit. Jedná se o jedno z nejstarších plemen, avšak přesný původ plemene není dosud zcela objasněn. Za poslední 4 000 let se však jeho vzhled prakticky nezměnil.

Z historie plemene

Za nejstarší důkazy o výskytu tohoto plemene jsou považovány sošky maltézáčků v hrobce Ramzese II. – egyptského faraona. Také egyptská vládkyně Cleopatra měla několik těchto psů. Ve starověku bylo toto plemeno symbolem důležitosti vládnoucí vrstvy. Důkazem je tehdejší římský guvernér pobývající na Maltě. V této oblasti se drželo toto plemeno dostatečně dlouho v izolaci, takže docházelo i k příbuzenskému křížení. Tím došlo k upevnění plemenných znaků. I když tedy maltézáčci původem z Malty nejsou, byli zde alespoň zachováni v čisté rase. S počátkem období renesance došlo v Evropě ke znovuzrození tohoto plemene. Některé prameny uvádějí, že je jméno těchto milých psíků odvozeno od ostrovů Melitaea – chorvatský Mljet. Od roku 1989 je toto plemeno pod patronátem Itálie. V minulosti bylo plemeno chováno k lovu krys.

Pozitiva plemene

Vždy dobře naladěný pes, který rád tráví celé dny ve společnosti svého pána. Má v oblibě procházky. Málo štěká, je vhodný do bytu i pro bydlení v paneláku. Hodí se pro osamělé osoby, i pro ty, kteří jsou zaměstnaní, mohou ho brát s sebou. Jedná se o živé psy, kteří se k cizím osobám chovají zdrženlivě, ale ke svému majiteli jsou velice příchylní. Jsou roztomilí, inteligentní, ale zároveň ostražití. Rádi se vydovádí při různých hrách a pohybových aktivitách venku.

Maltézský psík

Maltézský psík

Negativa plemene

Péče o srst maltézáčků zabírá poměrně hodně času, kartáčování a česání je třeba zanést do svého denního programu. Hedvábná struktura jeho srsti vyžaduje koupání vždy po několika dnech a následné pečlivé vykartáčování. Bez této péče srst plstnatí. Nejsou to psi určení k hlídání. Dokážou být bojovní, ale i tvrdohlaví. Výchova k poslušnosti je nutností, ovšem výchova nesmí být nijak tvrdá ani násilná.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: centrální Středomoří.
Hmotnost: 3 – 4 kg.
Barva: bílá.
Standard plemene FCI: společenské plemeno.
Srst: hedvábná, dlouhá, hladká.
Postava: kompaktní malý pes se vzpřímeným držením těla.
Výška: pes 21 – 25 cm, fena 20 – 23 cm.
Povaha: bezproblémová, společenská, učenlivá, oddaná, citlivá, hravá, vnímavá, inteligentní, krotká.

Zdravotní stav

Tak, jako mají své typické zdravotní problémy psi velkých plemen, mají je i malá plemena psů. Patří k nim například otevřená lebeční srst, tedy Fontanellen persistenz. Tato vada natrvalo vyřazuje psa z chovu. Častá je i luxace čili vymknutí nebo vykloubení kolení pately – čéšky. Tato geneticky přenosná vada nese název Patella luxation. Nedostatkem vzduchu při nádechu vzniká kašel. Je-li podpořen náhlým vzrušením, může dojít k trachealkolaopsu. Výjimkou u malých plemen nejsou ani úrazy anebo nehody.

Plemeno oddané svému pánovi

Plemeno oddané svému pánovi

Pro koho se hodí

Maltézáčci se hodí pro bydlení ve městě. Jsou skromní na místo, takže mohou být chováni i v paneláku. Jsou to psi, kteří se dokážou dobře přizpůsobit. Ve svém okolí se dobře orientují. Po bytě potřebuje volný pohyb, takže by měly pro něj všechny dveře zůstat otevřené. Nechtějí být sami a rádi dělají svým lidem společnost. Pokud by byli uzavřeni v jedné místnosti, bez svých lidí, chápali by to jako trest. Pro vzájemný kvalitní vztah mezi psem a jeho majitelem jsou důležité sympatie a také důvěra. Tito psi jsou rádi středem pozornosti a s tím by měli majitelé počítat. Maltézáčci také rádi cestují a vzhledem k jejich velikosti není cestování žádným z dopravních prostředků problémem. Potřeba úpravy srsti je u této psí rasy velká, proto se musí každý zamyslet nad tím, zda může věnovat péči o srst dostatek času. Řešením není ani ostříhat psa nakrátko, protože srst plstnatí blízko kůže. Pravidelně se právě proto musí udržovat i krátká srst.

Zajímavosti

Pro docílení srsti stejnoměrně dlouhé a nepolámané je třeba srst maltéžáčků natáčet, takzvaně balíčkovat. Zvláště u výstavních psů má balíčkování srsti své opodstatnění. Je-li balíčkování provedeno odborně a správně, nebrání nabalíčkovaná srst psovi v pohybu. Balíčkování srsti se provádí po celou dobu výstavní kariéry psa. Psi si musí na balíčkování srsti zvykat. Pro některé z nich je úprava srsti oblíbenou činností a těší se na ni tolik, že si už sami vyskočí na místo, které je na úpravu srsti určené. Balíčkování srsti vyžaduje nejen určitou zručnost, ale také notnou dávku trpělivosti.

About Author

1 komentář

Leave A Reply