Máte v akváriu velké množství řas, ale nedaří se rostlinám? Víme, kde je chyba

0

O každé akvárium je třeba se starat, což musí mít na paměti každý vášnivý chovatel akvarijních rybiček. Pokud jsou chovatelé lhostejní k tomu, jak to v akváriu vypadá, nemůže se v něm dařit ani rybičkám, které si rozhodně zaslouží, aby žily v příjemném a čistém prostředí. Kolem údržby akvária se točí mnoho dotazů a otázek. Nejčastěji se chovatelé ptají na to, jak se zbavit přemnožující se řase či proč se daří řase a nikoli rostlinám, o něž je v akváriu mnohem větší zájem. Zejména nad druhou otázkou se pojďme pozastavit.  

Rostliny do akvária patří stejně jako akvarijní rybičky. Bez rostlin to nejde, ostatně v mnohých akváriích se rostlinám dařit nemusí, ale může se dařit spíše nehezkým řasám, o něž bohužel nemá zájem kdekdo.  

V poslední době se velmi často stává, že majitelé nevědí, proč se daří řase a nikoli rostlinám. Proto se pojďme nad touto problematikou pozastavit.  

V čem je chyba? 

Samozřejmě víme, kde je chyba, a sice v nedostatečné údržbě – bohužel. Je logické, že když je akvárium zaneřáděno zbytky krmiva či jinými nečistotami, nedaří se živým tvorům a rostlinám v něm. Rostliny tedy hynou, stejně tak rybičky se cítí oslabeny. Když se však nedaří rostlinám ani rybám, daří se něčemu, o co jste v akváriu zájem neměli, a sice řasám. Právě těm vyhovuje špinavé prostředí, v němž se dokážou rozmnožovat a šířit až do doby, kdy akvárium neuklidíte.  

Problém může být i jinde 

Ovšem ne vždy je problém na straně špatné údržby. Mnohdy se stává, že hlavním problémem je to, že majitelé akvária ještě nepřišli na vyvážené množství světla, hnojiva a CO2.  

Každá rostlina vyžaduje jiné množství světla, jiné množství CO2 a také jiné množství pravidelného hnojení, tudíž každý chovatel musí přijít na to, co právě jeho rostlinám v akváriu vyhovuje a co nikoli. Ovšem právě toto naleznutí vyváženého množství je na akvaristice to nejtěžší a když zvládnete toto, už vás nic tak náročného nečeká. 

About Author

Leave A Reply