Vitamin C je ve stravě důležitý i pro psa!

0
cdVet Fit BARF Ovoce

cdVet Fit BARF Ovoce

K jednomu z častých kynologických omylů patří to, že si někteří majitelé psů myslí, že psi ve své stravě nepotřebují vitamín C, protože si jej vytváří ve svém organismu sami. Pravda sice je, že játra psů jsou schopná tento vitamín opravdu vytvářet, ale množství tako vytvořeného vitamínu C je pouze minimální, takzvaně záchovné. Taková dávka psům zajišťuje, že nikdy neonemocní avitaminózou C. Na druhé straně množství takto vytvořeného vitamínu C nepokryje řádný vývoj kloubních chrupavek a vazů zejména u rychlerostoucích štěňat obřích a velkých plemen.

Vitamín C se v těle psa tvoří v játrech

Velká a obří plemena psů sice byla vyšlechtěna k našemu lidskému obrazu, aby svým vzhledem a také povahovými vlastnostmi odpovídala lidským představám, ale horší už to je s fyziologickým uspořádáním jejich organismu. V tomhle směru člověk selhal. Objem vitamínu C, který se psům tvoří v játrech, nestačí pokrýt tak vysoké nároky. Následkem je spousta vývojových obtíží pohybového ústrojí v době růstu těchto psů. Tyto problémy se mohou vyvinout například v občasné kulhání, nesprávný postoj končetin a v pozdějším věku celkovými kloubními obtížemi. A důvodem je právě nedostatek kyseliny askorbové. Proto je třeba těmto a mnoha dalším psům vitamín C přidávat ke stravě. U zdravých jedinců je pak vitamín C důležitým preventivním faktorem.

Kyselina askorbová pro správné fyziologické reakce

Kyselina askorbová je naprosto nezbytná k tomu, aby v průběhu probíhajících fyziologických řetězců vytvořila při biosyntéze kolagenu specifická kolagenní vlákna, jež protkávají, jak chrupavky, tak kosti. Kolagen jako jeden z nejhojnějších prvků bílkovinného základu v těle psů vyniká mimořádnou pevností v tahu. A kyselina askorbová je látkou podmiňující tvorbu specifického enzymu. Hydroxylací aminokyselin vzniká z prokolagenu  kolagen naprosto nezbytný pro tělo každého psa.

Syrová strava a vitamín C v organismu psa

I když se jako správní chovatelé budeme snažit krmit svého psa co nejvhodnějšími krmivy, nebo mu budeme podávat čerstvou zeleninu a ovoce, pořád to ještě nezabezpečí dostatečné množství vitamínu C pro psí organismus. Psi totiž mají zažívací organismus šelem, které obecně disponují krátkým zažívacím traktem a navíc nemají ani potřebnou mikrobiální a enzymatickou výbavu pro dokonalé strávení stravy rostlinného původu. Znamená to, že jejich organismus není uzpůsoben na rozrušení pevných celulózních membrán rostlinných buněk. Z toho důvodu se pes k vitamínu C tímto procesem vůbec nedostane anebo takto dokáže přijmout ze stravy jen velmi malé množství tohoto vitamínu.

cdVet Fit-BARF šípkové slupky

Nabídněte psovi vitamín C jako doplněk stravy

Naštěstí je tu několik možností, jak psovi zajistit přívod kyseliny askorbové prostřednictvím doplňků stravy, které vitamín C obsahují v takové formě, kterou pes dokáže přijmout a zpracovat. Dotace stravy formou přívodu kyseliny askorbové nebo jejích sloučenin se dnes již běžně praktikuje, ať už ve formě přírodních doplňků výživy z ovoce nebo jinými způsoby. Takovým doplňkem stravy je například cdVet Fit BARF Obst. Jedná se o přírodní doplněk výživy z ovoce. Do organismu psa pomáhá doplnit kromě vitamínů C, E, A, K také balastní a minerální látky, a to při zachování všech enzymů i vitamínů, neboť ovoce je sušeno při teplotě 400 °C. Tento doplněk se osvědčil i u psů, kteří jsou na syrové výživě BARF. Tato velmi zdařilá receptura dodává psům i pivovarské kvasnice a s nimi další potřebné látky. Doplněk výživy Fit BARF ovoce neobsahuje žádné syntetické látky a je smíchán čistě z přírodních komponentů.

Pozor u citlivých jedinců

Doplňování kyseliny askorbové do organismu psů, zvláště při větším množství, které je při akutních pohybových potížích nutné, může vyvolat překyselení organismu. Někteří jedinci citliví na kyselý obsah žaludku mohou zareagovat měkčím vylučováním anebo průjmem. Jakmile se však dávky sníží anebo vysadí, stolice se upraví spontánně opět k normálu.

About Author

Leave A Reply