Mohou psi předstírat nemoc nebo zranění? Ano, jen proto, aby získali vaši pozornost!

0

Pokud se váš pes zdá být nemocný nebo zraněný, pak s největší pravděpodobností opravdu je. O tom je třeba se přesvědčit a případně psa ošetřit. Ne každý pes vždy nemoc či zranění předstírá. Není tedy možné brát změnu psova stavu na lehkou váhu. Instinkt psům velí nepoddávat se projevům slabosti a potlačovat bolest.
Ovšem na druhé straně není málo těch, kteří jsou natolik vychytralí, že vědí jak k sobě přilákat pánovu pozornost. Vědí, že v minulosti tomu tak již bylo, když byli nemocní, nebo se necítili dobře, že jejich pán jim věnoval víc pozornosti a jako by jim projevoval porci své lásky navíc.

Domněnka nebo skutečnost

Myšlenka, že psi simulují nemoc nebo zranění, aby získali pozornost, není jen domněnkou majitelů psů, ale mnoha veterinárními lékaři ověřenou skutečností. Vše začíná opravdovým příznakem bolesti, zraněním nebo nemocí. Odpověď majitele je to, co povzbuzuje psa, aby pokračoval v chování i po vyřešení zdravotního problému.

Jak to začíná

Řekněme, že váš pes se cítí osamělý, protože jste se vrátili do práce a teď už na něj nemáte tolik času jako dřív. Nejdřív se u psa může objevit mírný kašel. Ten vás znepokojuje, běžíte ke psovi, abyste ho pokaždé, když zakašle, uklidnili několika utěšujícími slovy.

Může pes předstírat nemoc nebo zranění?

Pohladíte ho, pobudete s ním a váš pes si všimne, že pokaždé, když zakašle, dostane se mu toho, po čem touží – vaší pozornosti! Jakou má pak motivaci k tomu, aby se uzdravil a přestal kašlat? A stejně tak se chováte, když vašemu psovi přinášíte medikamenty anebo jej léčíte – pečujete o něj a věnujete se mu. A tak pes pokračuje i po vyléčení v činnostech, které mu přinášejí vaši pozornost, například v kašlání nebo kulhání atd.

Kontrola na veterině

Jak tedy zjistit, zda pes je opravdu nemocný anebo je to jen dobrý herec a simulant? Naštěstí psi nejsou schopni napodobovat většinu příznaků nemocí jako je horečka, průjem, zapálení kůže. Pokud váš pes vykazuje známky nemoci či zranění, vezměte jej na kontrolu k veterináři. Jestliže ani on nemůže najít jasné lékařské vysvětlení symptomů, nemusí to nutně znamenat, že váš pes předstírá. Pes může trpět natažením svalů, drobným onemocněním, stejně jako my lidé. A jelikož psi neumí popsat, jak se cítí, může být stanovení přesné diagnózy dosti obtížné. V takové chvíli je dobré se zamyslet, jak se sami cítíte, když se zotavujete z chřipky, nebo z podvrtnutí kotníku. Stejně jako zažíváte vy smíšené pocity, tak je na tom i váš pes.

Zkuste psa krátce ignorovat

Pokud máte přece jen podezření, že váš pes simuluje a je tak mazaný, že si neustále získává vaši pozornost a sympatie, zkuste ho krátce ignorovat, abyste zjistili, zda se jeho symptomy opět projeví anebo na ně zapomene a bude se chovat normálně. Jestliže se u vašeho psa objevuje opakovaně nějaké chování, které u něj dříve nebylo zvykem, zamyslete se nad jeho motivy. Možná je důvodem to, že býváte častěji a déle v práci, nebo vaši pozornost od psa odvádí nový vztah, případně příchod dítěte do rodiny.

Ubezpečte psa o vaší lásce

Vyřešení fantomové nemoci nebo zranění vašeho psa může být stejně jednoduché jako to, že svému psovi poskytnete denně 20 minut vaší pozornosti, která bude patřit jen a jen jemu. Vypravte se společně na procházku, mazlete se s ním, hrajte na přetahovanou, zkrátka zaměřte se na to, aby váš pes pochopil, že má ve vašem živote nezaměnitelné místo a že má také stále vaši lásku.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply