Co jste možná o želvách nevěděli

0

V současné době se dělíme na dvě skupiny – na ty, kteří se na želvy chodí dívat do zoologických zahrad a kteří je obdivují přes sklo, a na ty, kteří želvy chovají doma a mohou se jich dotknout. Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, možná oceníte o želvách vědět to, co ví jen málokdo. Nejsou to jen zajímavosti, ale i překvapivé (či doslova dech beroucí) fakty, kterými se želvy od ostatních zvířat liší.

Zajímavosti o rozmnožování

Jak jistě víte, želvy se rozmnožují vejci, a to naprosto všechny druhy. Rozdíl je jen v tom, kolik jich jaký druh želvy snese najednou. Například takové mořské želvy snesou najednou i dvě stě vajíček. Naopak želva zploštělá jich snese jen dvě či jedno.

Málokdo ví, že v době, kdy se vejce snese, se ještě neví, jestli to bude sameček nebo samička. Vše záleží na teplotě. Při okrajových hodnotách se líhnou samečci, při středních teplotách samičky.

Jak staré jsou želvy?

Pokud znáte animovaný film „Hledá se Nemo“, moc dobře víte, že želvy jsou dlouhověké. Dožívají se ne desítek, ale stovek let. V průměru se želvy dožívají sto až sto padesáti let. Odborníci však tvrdí, že se mohou dožít i dvoustovky. V současné době se nejstarší želva nachází v pařížské zoologické zahradě Jardin des plantes a je jí neuvěřitelných 170 let.

Jaké želvy jsou největší?

V současné době se na světě nachází celá řada velkých, doslova rekordně velkých želv. Tou největší želvou vůbec je mořská kožatka velká, která dosahuje délky až dvou metrů. Největší suchozemskou želvou je želva obrovská, která dosahuje jednoho a půl metru.

Jaké jsou nejmenší želvy?

Co se týče nejmenších želv, těmi jsou klapavky smrduté. Dosahují jen osmi centimetrů a váží dvacet gramů. I když jsou malé, umí se skvěle bránit před nepřítelem. Pokud se cítí v nebezpečí, vypustí páchnoucí výměšek, který odradí všechny nepřátele.

About Author

Leave A Reply