Možné příčiny a způsoby ošetřování ochrnutí zadní nohy u morčat

0

U březích samiček nebo mladých matek mohou být příčiny ochrnutí zadní nohy nejrůznějšího typu. Nejčastěji se však jedná o ketózu.

Možné symptomy

Při tzv. ochrnutí morčat se jedná o virové onemocnění, které způsobuje následně ochrnutí mozku. Proto dochází k oslabení končetin, nebo dokonce k jejich ochrnutí. Mezi další symptomy patří celková slabost, třes, dechové obtíže, schoulené tělo, výrazná pohublost a také rozcuchaná srst. Původ tohoto onemocnění lze najít buďto již v těle matky anebo se přenese krmením či pitnou vodou na mládě. Do vypuknutí prvních příznaků onemocnění to může trvat někdy i 4 týdny. To je důvod, proč bychom měli nově zakoupené morče držet 4 týdny v karanténě, tedy odděleně od ostatních morčat.

Jaké jsou možnosti léčby

Speciální léčba tohoto ochrnutí není. Je-li onemocnění v počátku, můžeme vyzkoušet terapii pomocí vitamínů C a B. K virovému ochrnutí ale dochází u morčat jen zřídka. Obvykle za ochrnutím končetin stojí jiná příčina. Často k ochrnutí dochází u březích samiček, kterým se přiblížil termín porodu. Nejčastěji bývají postiženy samičky s velkými vrhy, přetloustlé anebo stresované. Důvodem tohoto stavu bývají poruchy látkové výměny. Ty za nepříznivých podmínek mohou vést ke ketóze a k akutnímu ztučnění jater. Symptomy jsou podobné jako v případě napadení virovým onemocněním. Navíc srst je matná a ztráta hmotnosti výrazná. V tomto případě přichází v úvahu léčba glukózou, kalciem, glukokortikoidy nebo elektrolyty. Léčba však nemusí být úspěšná. Vhodnější jsou preventivní opatření. Budoucí matky by měly dostávat zdravou stravu s dostatkem vitamínů, vlákniny, ale s omezeným množstvím bílkovin a energeticky významné stravy. I když se jedná o budoucí matku morčat, neměla by její hmotnost překročit 900 gramů. Především je důležité dodávat jí dostatek vitamínu C. Jeho nedostatek totiž vede k ukládání tuku v játrech.

Křečovité ochrnutí způsobuje chybějící vápník

Je-li příčinou ochrnutí zadních nohou morčecí matky v době porodu mláďat nedostatek vápníku, ochrnutí není prosté, ale křečovité. Okamžité podání kalciové injekce může mít doslova zázračné účinky. Lepší je podávat budoucím matkám již týden před porodem dávku 1 – 2 ml denně.

Poruchy pohybového aparátu jako důsledek porodu

Průběh porodu může znamenat vymknutí, nebo nedovření stydké kosti, vznik krevních výronů anebo pohmožděnin. A to jsou případy, kdy musí být morče ošetřeno s ohledem na typ zranění. Ochrnutí samiček, které nejsou březí, může být způsobeno zvětšující se cystou na vaječníku, která tlačí na okolní nervy anebo přímo omezuje zvíře v pohybu. V takovém případě je velmi důležité okamžité ošetření, nejen kvůli ochrnutí, ale rovněž kvůli zabránění prasknutí cysty.

Nedostatek vitamínu C u obou pohlaví

Zvláště zimní období může být problematické z hlediska nedostatku vitamínu C, a to u obou pohlaví morčat. Takto postižená zvířata nejprve poskakují a vzápětí leží a nožky mají roztažené daleko od sebe. Klouby jako by jim vyčnívaly a nohy jsou při doteku bolestivé. Jako léčba se osvědčilo podání vysokého množství vitamínu C. I zde je pochopitelně preventivní dostatečné zásobování vitamínem C velmi důležité.

Nedostatek vitamínu E

I nedostatek vitamínu E může u morčat způsobit poruchy pohybového aparátu, či dokonce jejich naprosté ochrnutí. Důvodem je vznikající zánět svalů a úbytek svalové hmoty. Často je tento stav pozorován u jedinců, jimž je podáván rybí tuk.

Ochrnutí ale může být i důsledek zranění, tehdy je na místě provést rentgen a ošetření přizpůsobit stavu zvířete.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply