Můžeme podat psům černé uhlí? A jak je to vlastně s dalšími léky určenými pro lidi?

0

Blíží se Vánoce, svátky, kdy si my lidé dopřáváme víc, než kdy jindy v roce. Na vánoční speciality se těšíme celý rok a pak se přihodí, že náš žaludek takovou zátěž prostě neunese. A co hůř, často podstrkujeme i našim psům jídlo, které jsme připravili pro sebe. Ohrožujeme je tím na zdraví a můžeme jim připravit vážné zažívací potíže. Dá se to napravit, když psu podáme černé uhlí? A jak je to s dalšími přípravky, které jsou určené lidem, můžeme je podat vůbec psům? Neublížíme jim tím ještě víc?

Neuchylujte se k domácí léčbě vašeho psa

Existují skutečně léky, kapky či masti, které mohou používat jak lidé, tak psi, ale neplatí to zdaleka u všech medikamentů. A jelikož se jedná o zdraví našich mazlíčků, o které nechceme přijít, je dobré upozornit hned na začátku, že bychom se neměli pouštět do domácí léčby, pokud nejsme sami veterináři. Některé léky určené pro lidi, mohou být pro psy smrtelně nebezpečné. Proto každý zdravotní problém u psa, se kterým si nevíte rady, konzultujte s veterinárním lékařem. Při domácí samoléčbě často dochází k rozšíření zdravotního problému, a pak je mnohem obtížnější i pro profesionálního veterinárního lékaře určit správnou diagnózu.

Štěně argentinské dogy

Mohou psi užívat černé uhlí (Carbo medicinalis)?

Úkolem černého uhlí (Carbo medicinalis) je pohltit plyny ze zažívacího traktu a zároveň zbavit zažívací ústrojí toxických látek. U méně závažných případů, kdy dojde ke střevní infekci vyvolané viry nebo bakteriemi a u psa se dostaví průjem, můžeme psovi podat živočišné uhlí. Carbo medicinalis se doporučuje v dávce 1 až 2 tablety na každých 5 kg hmotnosti vašeho psa. Takže vaší fence labradora o hmotnosti 30 kg, která se neudržela a z konferenčního stolku smetla svým jazykem do žaludku všechno, co tam našla, naordinujte 6 – 12 tablet podle situace. Nezapomeňte jí dávat dostatečně pít, neboť při častém průjmu by mohla brzy nastat dehydratace. Černé uhlí se může podat i štěňatům, ale vždy je lepší to předem konzultovat s veterinářem. Trvá-li problém déle než 2 dny a u psa pozorujete navíc změny v chování, nadměrnou únavu nebo dokonce krev ve stolici, návštěva u veterináře je neodkladná. Výhodou černého uhlí je rychlý nástup jeho účinku. Nevýhodou obarvení stolice, které obvykle znemožní rozpoznat výskyt krve v ní.

Co ještě na průjem?

Někteří veterinární lékaři se nebrání ani používání přípravků Smecta nebo Endiaron v případě průjmu u psů. Endiaron je účinný proti některým druhům střevních parazitů. Nesmí být však podáván dlouhodobě, neboť může vyvolat poškození nervového aparátu psa. Psu o hmotnosti do 10 kg se jako doporučená dávky podává ¼ tablety, maximálně 2 x denně. Psům nad 10 kg je možné podat ½ tablety, také však maximálně 2 x denně. Ve veterinární praxi je spíše doporučován přípravek Smecta, který je de facto přírodní čištěný jíl. Nemá tedy žádné vedlejší účinky, neobsahuje žádné škodliviny a celkově je dobře snášen. Malým psům je doporučováno podávat 1/3 sáčku maximálně 3 x denně a psům velkým 1 sáček, taktéž maximálně 3 x denně.

Černé uhlí můžeme podat i štěňatům.

Nikdy nepodávejte psovi Ibalgin

I pro zdravého člověka představuje Ibalgin jako prášek k tlumení bolesti jisté riziko. V žádném případě a za žádných okolností však Ibalgin nepodávejte svým psům! Tento lidský lék může vyvolat u psů již po podání jedné jediné tablety vznik žaludečního vředu! Kromě toho může vlivem užití tohoto léku dojít u psů i k poškození ledvin.

Poznámka na závěr:

I když není živočišné černé uhlí (Carbo medicinalis) registrováno ve veterinární praxi, je pro svůj rychlý účinek a nulové vedlejší účinky ve veterinární praxi využíváno.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply