Na co se zeptat sám sebe než si pořídím psa?

0

„Mami, tati, my bychom chtěli pejska!“ Tuhle větu jste, jako rodičové, slyšeli určitě často. Smutné dětské oči a jejich žadonění, kolikrát oblomí i toho nejpřísnějšího rodiče. Ani to nemusí být děti, můžete se vy sami rozhodnout, že si pořídíte psího parťáka. Už tedy s myšlenkou nového čtyřnohého člena rodiny souhlasíte, ale stojí před vámi jeden z nejtěžších úkolů a to výběr plemene. Položte si tedy následující otázky a popravdě si na ně odpovězte. Berte v úvahu, že pes není hračka, kterou si koupíte a po neúspěchu nebo po neshodách jej umístíte do útulku nebo ještě hůře odhodíte či půjdete za veterinářem, ať jej utratí. Pes je živý tvor, který, pokud mu poskytnete i to minimum, které dané plemeno potřebuje, se vám odvděčí věrností, hravostí a společností.

 

Jaké mám zkušenosti se psy?

Jedna z nejdůležitějších otázek! Jiné plemeno si může pořídit člověk, který se psem vyrůstal, ale nijak extra se na výcviku nepodílel a jiné plemeno si může pořídit člověk, který již psa měl a třeba s ním závodil nebo se účastnil výstav.

 

Jakou mám kondičku a kolik mám času?

Jste rodina, která má ráda svůj klid, většinu času tráví doma, a když jde na vycházku, není to nic dlouhého. Příležitostně sportujete? Jste vyloženě sportovní rodina – chodíte pravidelně běhat, plavat, jezdíte na kole nebo provozujete pravidelně jiný sport, kterého by se mohl účastnit i váš pes?

Co čas? Pokud jste zaneprázdněni a v okamžiku, kdy se dostanete do kontaktu s postelí, usnete, rozhodně nepřemýšlejte nad plemeny, které aktivitu potřebují. „Hyperaktivní“ plemeno si mohou dovolit rodiny, které nemají co na práci a všechen čas mohou věnovat psovi.

 

A co finance?

Pes? OK, ale raději do něj nechcete moc investovat? Můžete investovat do běžných potřeb i větší, náročnější rasy – např. péče o srst, postroje pro sport?

 

Kolik místa bude mít pes?

Jestli bydlíte v bytě, není vhodné si pořizovat velkého psa. Pes nebude mít dostatečný pohyb, bude prakticky odkázán na vás, až s ním někam vyrazíte.

Pokud bydlíte v domku se zahradou a víte, že pes bude mít vlastní boudu na zahradě, přemýšlejte nad odolnějším plemenem.

 

Půjde dobře vycvičit, je učenlivý, jakou má povahu?

Tato otázka úzce souvisí s otázkou první. Pokud nemáte zkušenosti, nevybírejte si plemeno, které má svou hlavu, ale při pevné ruce ho naučíte, jak se má chovat. Existují i plemena, která se nechají vycvičit lehce, ale také plemena, která se jen tak vzorně chovat nebudou.

 

Co říká na ostatní zvířata, děti, cizí lidi?

Díky tomu, že si většina majitelů tuto otázku nepoložila ještě před tím, než si psa pořídili, se setkáváme s tím, že psi jsou odkládáni do útulků, uvazováni v lese, vyhazováni z aut,… Není důvod, aby si mladý pár pořizoval psa, který těžko snáší děti, když plánují ještě během života psa založit rodinu. Stejně tak si nepořizujte psa, který má problémy s tolerancí cizích lidí, pokud víte, že se s cizími setká často.

 

Jak dlouhou bude mít srst?

Čím delší srst, tím potřebuje pes častější údržbu. Ať už jde o stříhání či česání. Nehledě na to, že pokud bude pes s vámi v domě či bytě, chlupy z dlouhosrstých mazlíčků budete prakticky všude.

Až budete mít odpovědi na výše napsané otázky, vezměte si k pomoci atlas psů a čtěte. Zdá se vám to zdlouhavé? Zajděte si pro radu na nejbližší kynologické cvičiště nebo se zeptejte u veterináře, o kterém víte, že se psy zabývá. Pokud máte kamarády nebo víte o někom, kdo se psy zabývá, nebojte se jej zeptat. Neváhejte se zeptat na chovatelských stanicích, správný chovatel vám své psy popíše dokonale, protože nikdo nezná psa tak dobře, jako jeho majitel.

Nezapomeňte, že chování je z části ovlivněno i genetikou, proto vždy volte psa s průkazem původu. Ano, je sice dražší, ale rodiče takovéhoto psa museli před uchovněním projít různými testy. Jde hlavně o exteriér a povahu, to se hodnotí na výstavách, svodech, bonitacích apod.; také se kontroluje zdravotní stav – vyšetřují se kyčle, lokty, kolena, oči,… v závislosti na problematice daného plemene. A pokud zvíře projde, je mu vystaven průkaz původu, kde je vše zaznamenáno. Pes, s nevyrovnanou povahou nebo se závažnými zdravotními problémy nemá co dělat v chovu, nikdo ho neuchovní, genetická informace se nebude přenášet dál. Co vyroste ze psa, který se narodil jen proto, že páníček fenky a páníček psa se dohodli na tom, že chtějí štěňata?

Dvakrát měř, jednou řež – to tady platí! Rozhodně si psa nevybírejte podle vzhledu, mohlo by se vám to krutě vymstít. Přeci jen, pes je živý tvor a dokáže jasně dát najevo, že se mu něco nelíbí.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply