Jak naučit psa základním povelům

0

Pokud si pořizujete psa, musíte počítat s tím, že vyžaduje velké množství pozornosti a péče. Potřebuje, abyste mu dali svou lásku, zatímco on vám dá tu svou. Každý majitel psa se snaží o to, aby jeho mazlíček byl poslušný a správně vycvičený. Nikdo netouží po rozpustilém psovi, který se zaběhne vždy, když se mu naskytne možnost. Samozřejmě psa nemusíte učit všem povelům, ale základní povely, jako je „sedni“, „lehni“ či „na místo“ by měl každý pes znát. Otázkou je, jak takové povely psa efektivně naučit.

Je třeba si uvědomit, že každý pes je jiný, každé plemeno se vyznačuje jinými vlastnostmi. Obecně však platí, že psi jsou inteligentní a že reagují hlavně na takové povely, které jsou jim sympatické. Je tedy nutné, aby psa výcvik bavil. Pokud je to pro něj spíše trest, bude značně protestovat.

Aby byl výcvik efektivní, používejte pamlsky a pohlazení. Nejdříve začněte na pamlscích a později ho jen hlaďte, aby si zvykl na to, že ne vždy dostane mňamku.

Jak naučit psa povelu „sedni“?

Přistupme však k jednotlivým povelům. Mezi základní povely patří i povel „sedni“. Ten není nijak složitý, psi se ho obvykle naučí velice brzy. Při výcviku sdělte povel a zatlačte prsty na jeho zadek. Tím mu dáte vědět, co po něm vyžadujete. Pes musí sedět na patách se zadníma nohama roztaženýma daleko od sebe – to je správný sed. Můžete si pomoct rukou – mírně zvednutá ruka může být pro psa gestem, který si spojí s tímto povelem.

Jak naučit psa povelu „lehni“?

Povel „lehni“ se zpravidla učí teprve tehdy, kdy si umí na povel sednout. Nejdříve mu řeknete, ať si sedne, poté vyslovíte nový povel (tedy povel „lehni“) a natáhnete pejskovi nohy tak, aby si skutečně lehl. K tomuto povelu může sloužit natažená ruka v pravém úhlu.

Vaše gestikulace psovi pomáhá zapamatovat si jednotlivé povely lépe a rychleji.

About Author

Leave A Reply