Naučte se řeč psího těla aneb Psi vysílají mnoho signálů

0

I když jste třeba pejskař začátečník, s každým dnem svého soužití se psem dokážete vypozorovat více a více signálů, které nejen směrem k vám váš pes vysílá. Postupně se tak seznamujete s řečí psího těla. Naučíte-li se jednotlivé signály rozeznávat dostatečně dobře, dokážete vlastně se psy rozmlouvat. A to už přece stojí za to!

Nikdy nevíte, kdy se vám tato znalost může hodit

Je jen na nás na lidech, chovatelích, pejskařích, psovodech a trenérech, zda a kolik úsilí budeme věnovat tomu, abychom se naučili číst v signálech těla psů, se kterými žijeme a pracujeme. Dokážeme-li toto umění dovést až k dokonalosti, může to pomoci třeba i zachránit život, a to život člověka i život psa.

Správný výklad signálu je nutný

Řeč těla psů je naprosto jednoznačný komunikační kanál, který je třeba správně dešifrovat. Také způsob štěkání a dalších hlasových projevů má svá jistá pravidla výkladu. Nikdy ale nesmíme vytrhovat žádné psovo jednání z kontextu, abychom vypozorované chování psa neinterpretovali špatně. Je to opravdové umění, možná i tak trochu věda porozumět zvířecímu myšlení. Pod vlivem nových situací vznikají nové vzorce psího chování, a tudíž tento „výzkum“ nelze nikdy ukončit. Pokud ale chcete a máte dostatek vůle se psí řeči těla naučit, je naprosto nejlepší způsob jak s tím začít, pozorovat chování a řeč těla svého vlastního psa.

Komunikace psa s jeho pánem

Komunikace psa s jeho pánem

Některé posunky jsou snadné, jiné složité na dešifrování

Snad každý velmi rychle pochopí a nemusí se to ani nijak učit, aby poznal, kdy je pes veselý a kdy naopak smutný. Poměrně jednoduchým způsobem lze rozpoznat také agresivitu psa anebo nadšení například, když pes tuší, že co nevidět se svým pánem vyrazí na vycházku. Rozeznat ale některé další komunikační znaky může být docela tvrdý oříšek. Psi jinak komunikují s lidmi a jinak komunikují mezi sebou. Na nepředvídatelné situace může každý pes reagovat jinak, ale v tom případě je zase na majiteli psa, aby se naučil předvídat a nejen odezírat z řeči psího těla.

 

Méně příkazů, více naslouchání

Psi nám své zprávy nepředávají slovně ani písemně a navíc velmi často nemusí ani štěknout, aby svým výrazem očí, mácháním ocasu, natáčením hlavy nebo vyskakováním či vystrčeným zadkem nahoru předali tolik informací, že je ani nebudeme stíhat dešifrovat. V tomto případě se nám zvláště na začátku našich vztahů se psy vyplatí, když budeme méně křičet, mluvit, ale více naslouchat a pozorně sledovat jejich řeč těla.

Co znamená dlouhý kontakt očí

V tomto případě pochopitelně nejvíce záleží na tom, jak se pes na vás dívá. Pokud je jeho výraz obličeje normální, je to poměrně účinný způsob, jak projevit lásku druhé straně, čili vám jako majiteli. Japonští vědci našli souvislost mezi očním kontaktem a zvýšenou hladinou oxytocinu, hormonu, který pomáhá vyjádřit upevnění vztahu a jeho rozvíjení.

Psi vysílají signály

Psi vysílají signály

Když vám pes něco nosí

Pochopitelně existují mezi psy takzvaní přinašeči, nebo aportéři, kteří mají nošení předmětů zakotveno přímo ve jméně, ale jsou tu ještě další důvody, proč nám psi něco nosí, či přinášejí. Většinou to vnímáme, jako pokyn ke hře, abychom jim házeli míčky, nebo se s nimi o něco přetahovali. Dalším důvodem však může být to, že nám psi vlastně přinášejí dárky. To je pozůstatek ještě z dob, kdy takřka všichni psi byli lovci a honili se jen za kořistí. A od těch dob si psi myslí, že bychom mohli mít radost z toho, co nám přinesou, bez ohledu na to, zda to bude míček, nebo použitá ponožka, či ulovená myš.

Přikrčení a zdvižená jedna tlapa

Pes je jakoby ve střehu, jedna tlapa nahoře je přichystané k rychlému skoku nebo vyběhnutí za cílem. Většinou je to výraz těla, který předchází lovu nějaké kořisti.

Přikrčení až schoulení a odvrácený pohled

Pes se snaží udělat menším a ještě menším, až bude úplným trpaslíkem. Zkrátka má strach a bojí se. Pokud je tohle chování přetrvávající a bez zjevné příčiny strachu, je více než pravděpodobné, že se jedná o týraného psa.

Přečtěte si

O řeči psího těla by se dala napsat celá kniha, ne jen jeden článek. Pokud vás řeč těla psů opravdu zajímá, můžeme vám doporučit skvělou knihu psího etologa Konráda Lorenze, přírodovědce, který měl k psům celý život velmi blízko. Kniha nese název „Život se psem není pod psa“.

About Author

Leave A Reply