Nebezpečí se skrývá v množírnách

0

Tma, zima, nedostatek stravy, těsné klece, exkrementy kam až oko dohlédne. Množírny jsou drsnou realitou pro tisíce psů a koček strádajících ve zcela nevyhovujících podmínkách kvůli maximalizaci zisku osob, které je drží za účelem neustálého množení a prodeje novorozených štěňat či koťat.

 

Máte-li doma psa nebo kočku, je možné, že jste se s množírnou setkali. Pokud jste svého domácího mazlíka nezískali od známých, nemáte jej z útulku ani z chovné stanice, patrně jste si jej vybrali na základě inzerátu – a právě inzertní rubriky jsou vody, ve kterých množitelé rybaří. Štěňata a koťata nabízejí bez průkazu původu (lidově řečeno bez „papírů“), což znamená, že jejich odchov nepodléhá žádným kontrolám. Kdo se jim chytne na udičku?

Množírny a množitelé

Pakliže jsou vám zmiňované pojmy cizí, vězte, že předmětem podnikání tzv. množitelů je rozmnožování psů a koček za peníze bez ohledu na zdravotní stav zvířat, jejich povahové vlastnosti nebo psychickou kondici. Nutno dodat, že tito lidé se neštítí prakticky ničeho. Místa, kde zvířata drží, nazýváme množírnami. Psi a kočky jsou zde chováni často v otřesných podmínkách za jediným cílem: vyprodukovat co největší počet mláďat.

Množírna

Množírna (zdroj: http://www.sherak.cz/)

Jaká plemena se nejlépe prodávají?

Samozřejmě ta nejpopulárnější. Množitelé rychle a cíleně reagují na změny v poptávce a nabízejí nepříliš „levná“ štěňata a koťata módních plemen a jejich nově „vyšlechtěné“ varianty, u kterých tuší možný zájem odběratelů. Trh zvířat tak zaplavují němečtí ovčáci, jezevčíci, yorkšírští teriéři, čivavy, retrívři, border kolie a další. Z koček jsou to převážně britské kočky, mainské mývalí kočky, siamské kočky, ragdollové, birmy nebo bengálské kočky či bezsrsté kočky sphynx.

Zdravotní problémy zvířat

Zvířata jsou mezi sebou křížena bez jakýchkoli ohledů na zdravotní predispozice plemen. Jejich potomci tak v podstatně větší míře trpí vrozenými vadami než mláďata z chovatelských stanic. Pokud srovnáme chov zvířat v chovatelských stanicích, kde jsou rodiče mláďat pečlivě vybíráni, aby se minimalizovala pravděpodobnost zrození nemocného jedince, je množení v množírnách podobné divokému západu.

Když je doteků nedostatek

Mláďata jsou od matek často odebírána ještě v době, kdy jsou slepá a mají sací reflex. Vyrůstají bez mateřské lásky a lidského pohlazení. Znají jen klec, štěkot a zvuky jiných zvířat. Co z nich asi jednou vyroste? Zcela určitě ne jedinec s charakterovými znaky svého plemene. Např. kočičí ragdollové – něžné plemeno, které svým lidským společníkům prakticky bezmezně věří a v dospělosti se využívá ve felinoterapii (léčbě kočkou), potřebuje od malička vyrůstat v klidném a láskyplném prostředí. Jen tak dojde u kočky, která se v náručí uvolní jako hadrová panenka, k rozvoji osobnosti a vlastností typických právě pro ragdolly. Podobných příkladů je mnoho.

Oběti množíren

Nejsou to jen zubožená zvířata, ale také jejich budoucí majitelé. Ti totiž většinou netuší, co za štěně nebo kotě od množitelů získávají. Proč tomu tak je? Domácí mazlíky zpravidla vybíráme nejen podle vzhledu, ale také podle povahových vlastností, které by měl budoucí člen rodiny mít. Výběr se tak nejčastěji točí kolem plemene, jehož typický představitel oplývá vlastnostmi, které se nám líbí. Problém množíren je (mimo jiné) v tom, že štěňata a koťata nejsou typickými představiteli svých plemen.

Množírny

Štěňata z množírny (zdroj: https://www.rennerova.com/)

Jak poznat, že za inzerát o prodeji zvířete podaly množírny?

Nejprve se podívejte na internet a podle indicií v inzerátu (jméno osoby, místo prodeje) zkuste vyhledat více informací. Od roku 2014, kdy se množírny dostaly do hledáčku české veřejnosti, bylo odhaleno několik množitelů a uveřejněny údaje o jejich činnosti. Bohužel bez postihu, protože česká legislativa množírny a množitele jaksi opomíjí.

Množitelé se pod inzeráty vydávají za běžné chovatele, kterým se v domácích podmínkách narodila štěňátka či koťátka (bez PP), kterých se z rodinných či zdravotních důvodů potřebují rychle zbavit. Na fotkách vše vypadá čistě a pěkně. K odhalení podvodu dojde až tehdy, kdy stejný inzerent nabízí ne jedno, ale více plemen prakticky kontinuálně.

Pozn.: Společnost ANNONCE začala v roce 2016 bojovat proti praktikám zoomafie a blokovat podezřelé inzeráty.

Chcete zachránit zvíře z množírny?

Každá mince má dvě strany. V případě množíren je na jedné straně nemocné zvíře s vyhlídkou ne zrovna příznivé budoucnosti, pro které je odkup nadějí na záchranu. Na straně druhé jsou množitelé, kteří s každým prodejem získávají pozitivní zpětnou vazbu (obchod byl uskutečněn), což je motivuje k dalšímu množení a dalším prodejům.

Jak nepodpořit množírny:

  • Chcete pomoci nemocným a osamoceným zvířatům? Útulky jsou jich plné.
  • Chcete zdravé a „nepoznamenané“ zvíře? Obraťte se na chovatelskou stanici (a to bez ohledu na o něco vyšší cenu).

Malé zamyšlení na závěr

Psi a kočky mají k lidem blízko, na našich cestách nás doprovázejí po tisíciletí. Stejně jako děti, i štěňata a koťata ovlivní prostředí, ve kterém po narození vyrůstají. Zda budou agresivní nebo bázliví nemá na svědomí jen genetika, ale také okolnosti a zkušenosti, kterými si v životě prošli. Tento fakt není radno podceňovat.

 

About Author

Leave A Reply