Nechejte za sebe promluvit dobrý skutek – zachraňte chrta!

2

Když přijde čas, aby pes opustil tento svět a vydal se za duhový most, je to vždycky velmi smutné a srdce drásající. Ale proč by tento svět měli opouštět i mladí a zdraví chrti, krásní a inteligentní psi, když jejich čas na odchod zdaleka ještě nenastal? Bohužel se to děje dnes a denně. V Irsku je zbaveno života ročně na 10 tisíce chrtů jen proto, že lidská hamižnost tam nezná mezí. Pokud dostihový pes nesplňuje požadavky svých chamtivých majitelů, kterým jde jen a jen o zisk z vítězství na dostizích, nechají psa bez milosti utratit.

Ve 3 letech vysloužilcem

Tito 3 – 4letí “vysloužilí“ závodníci se stávají přítěží pro své majitele, kteří se jich snaží co nejrychleji zbavit. Krásní, mladí a zdraví chrti, jen poněkud „pomalejší“, než chtějí jejich nevděční majitelé, se stávají obyčejným zbožím, komoditou, která náhle ztrácí na trhu hodnotu. A tak jsou odvedeni do likvidačních stanic, takzvaných dog pounds, kde jsou utraceni. Vše se děje velmi rychle, neboť dle tamních zákonů je možné utratit psa nacházejícího se v dog poundu již šestý den od umístění. Toto sběrné místo pro toulající se, ztracené anebo nežádoucí psy je vlastně takovým psím sběrným táborem, stanicí, kde všem psům běží neskonale krátká pětidenní lhůta na záchranu.

Pippa dříve

Pippa dříve

Co dostihoví psi obvykle nikdy nepoznají

Vyjma několika šťastlivců, které se podaří několikrát ročně zachránit díky obětavým nadšencům ze spolku Chrti v nouzi, ti méně šťastní dostihoví šampioni nepoznají často ani obyčejné pohlazení přátelské ruky. Nejsou zkrátka těmi vyvolenými, kteří by si ze všeho nejvíce přáli být „jen“ domácími mazlíčky a chtěli mít svůj teplý a měkký pelíšek poblíž svých milovaných členů smečky.

Naprosto cituplně a pravdivě touhu těchto osudem těžce zkoušených psů vyjádřila ve své básni s názvem „CHTĚL BYCH“ její autorka Lidka Machalová. Citujeme:
Chtěl bych….
Chtěl bych poděkovat…. Vám lidem, na které čekám – laskavým a milým, ale mluvit neumím,
chtěl bych Vám vykřičet svoji minulost a nebát se, kdy přijde konec mého žití …
chtěl bych se těšit na misku plnou jídla …
chtěl bych ve svém pelíšku cítit vůni „pánečkova“mýdla…
chtěl bych dýchat beze strachu a strašlivého žití, bez obav kdy umřu, kdy se komu zlíbí.
chtěl bych uznání za mou snahu v běhu o život holý…
chtěl bych klidný spánek bez vytí mých bolavých druhů, moc to bolí…
chtěl bych pohlazení, když unavené nohy vyčerpáním v klidu neudržím…
Všechno bych chtěl…dohnat, co už jsem tam někde v hrůze zapomněl…
něžnou ruku na svém kožíšku bych chtěl…
Jsem tady, stále žiju a čekám…čekám, kdy přijde ten můj den, zarachotí klíče
v temné kleci a teplá ruka vytáhne mě ven…ven k tobě… to bych opravdu moc chtěl…………………………

Pippa nyní

Pippa nyní

Ty chrty, které nepotkalo to štěstí a svého vysněného pána nenašli a nebyli adoptováni, čeká pohození na skládkách, nebo na cizích pozemcích, často jsou jen tak přehozeni přes plot anebo se některým podaří z dog poundu utéct, ale za tu cenu, že se hladoví, zranění a polámaní belhají po ulicích tak dlouho, dokud nezemřou anebo dokud je někdo nenajde. Podle statistik takto ročně v Irsku „někam zmizí“ více než 10 000 psů, nejčastěji greyhoundů.

Pomoc chrtům v nouzi

Pomoc chrtům nejen z Irska, ale i ze Španělska poskytuje hned několik organizací včetně jedné i u nás v ČR. Nese příznačný název „Chrti v nouzi“. Členové tohoto sdružení spolupracují s dalšími organizacemi v Irsku, nejčastěji s členy organizace PAWS, která jim pomáhá se všemi náležitostmi, které je potřeba vyřídit, aby bylo možné adoptovat chrty v nouzi nacházející se v irských dog poundech. Podobné organizace existují i jinde v Evropě, například ve Švédsku, Rakousku, Slovinsku, Německu. Jejich cílem je zlepšit životní podmínky závodních chrtů v Irsku a prosadit zákon, který striktně vymezí práva a povinnosti irských majitelů chrtů chovaných pro chrtí závody.

Chtěl bych jen měkký pelíšek, trošku jídla a hlavně hodného pána

Převozy chrtů do Čech a jejich adopce v rámci ČR

Díky dobrovolným členům organizace Chrti v nouzi se dosud daří transportovat přibližně 4 x ročně z Irska skupinu 25 až 30 psů, kteří nacházejí domovy nejen v naší republice, ale i v okolních státech. Dokonce i v rodinách, kde s chovem chrtů nemají zkušenosti, se tito zachránění psi velmi dobře a rychle adaptují, neboť vše, co je tu čeká je lepší, než čeho se kdy dočkali ve své domovině, v Irsku. V adoptivních rodinách, které jsou předem dobře prověřeny a seznámeny s tím, co chrti potřebují, se zachránění nosánci, jak se chrtům také někdy říká, velmi rychle aklimatizují a zamilují si jak děti, tak dospělé členy své nové rodiny. Chrti jsou velmi milá, inteligentní a vděčná zvířata, která se stávají úžasnými společníky, domácími mazlíky a přáteli. Adoptivním rodinám se za jejich lásku a péči o chrty dostává v případě potřeby od členů spolku náležité pomoci, rady, nebo předání zkušeností, takže organizace s nimi i nadále zůstává v kontaktu. Každý ze členů „Chrtů v nouzi“ sám začínal jako adoptivní rodič dlouhonohého a dlouhonosého stvoření zachráněného z Irska před jistou smrtí.

Chcete-li i vy pomoci chrtům, obraťte se na www.chrtivnouzi.cz, zjistěte si bližší informace, které vás zajímají, pročtěte si podmínky adopce, event. můžete přispět na účet 237373542/0300. I malá částka se počítá, víc takových a pomůžete zachránit dalšího chrta. Pamatujte, že adopcí chrta v nouzi zachráníte hned 2 psy! Jednoho, kterého adoptujete a druhého, který může nastoupit na jeho volné místo.

About Author

2 komentáře

  1. A co organizace GACR Adopce chrtů a Lanzpodenco? Ti také zachraňují chrty a nejen z Irska, ale i ze Španělska 😉

    • Další org. nejsou zmíněny nejspíše proto, že článek byl sepsán jako PR pro Chrty v nouzi. Ať tak či tak, aspoň šíří informace 🙂

Leave A Reply