Nejčastější nemoci chameleona a jak se projevují

0

Chameleon je stále častější součást českých domácností. Je to sympatický společník, který nevyžaduje velkou porci pozornosti, jenom vyžaduje dostávat to, co potřebuje, což mu každý majitel jistě dopřává. Nicméně i takového tvora, jako je barevný chameleon, mohou napadnout různé nemoci. Pojďme se podívat pod pokličku této problematiky a řekněme si, co může chameleona ohrozit a jak se nemoci projevují.  

Pozor na parazity 

Chameleona bohužel mohou napadnout různí paraziti. Ty rozlišujeme na dva druhy, a sice na vnější parazity a na vnitřní parazity. Pokud napadnou chameleona vnější paraziti, chameleon se nepříjemné škrábe, protože ho svrbí celé tělo. Nejčastěji se drbe o větvičky nebo o rostliny, což je pro vás varovný signál upozorňující na tento problém.  

Parazitům se můžete vyhnout tak, že budete stále odstraňovat zbytky potravy a exkrementy a že budete dbát na řádnou hygienu, z ní právě vznikají parazité.  

Co se týče vnějších parazitů, ty na první pohled nepoznáte. Obvykle je rozezná až veterinář, který rozebere chameleonův trus. Varovným signálem může být například krvavý průjem nebo úbytek na váze, i když chameleon normálně jí. Varovným signálem může být i špatný růst.  

Hlavně, ať se chameleon nestresuje 

Mnohem závažnější než jakékoliv nemoci, je stres. Chameleoni jsou velice citlivá stvoření, s nimiž se musí dobře zacházet a která musí mít vhodné podmínky chovu. Jestli je něco v nepořádku, jestli se v prostředí cítí nesví, propadají stresu, tudíž mění barvy zpravidla do tmavě zelených odstínů. Mnohdy se barví i do hněda, pokud jsou ve stresu.  

Jak jsme zmínili, stres může vyvolat nevhodné prostředí, v němž chameleon žije. Nemusí mu vyhovovat, nemusí se v něm cítit příjemně či jako ve svém přirozeném prostředí. Kromě toho jej pro chameleona velice stresující častá manipulace. Do stresu se snadno dostane i v případě, pokud se u jeho terária vyskytuje jiné zvíře, na které není zvyklý.  

Stres se projevuje nejen tmavým zbarvením, ale taky zvíře výrazně hubne, nejí a v mnoha případech bohužel na následky stresu umírá.  

About Author

Leave A Reply