Nejoblíbenější plemena koček

0

Kočka provází člověka již po tisíciletí. Nejznáměji byla obdivovaná v Egyptě za dob faraónů, kdy byly kočky uctívány a byly stavěny sochy na jejich počest. V dalších letech byly kočky domácím mazlíčkem bohatých; zejména šlechty a obyvatel vysokého stavu. Postupně se kočky rozšířily do celého světa a jejich varianty se vyšlechtily natolik, že známe nespočet druhů.

Nejzákladněji se plemena koček rozdělují na krátkosrsté a somálské kočky (např. britská kočka), polodlouhosrsté kočky (např. mainská mývalí kočka, birma), perské a exotické kočky.

Perské kočky

Toto dlouhosrsté plemeno je pro některé chovatele obrazem ušlechtilého a čistokrevného zvířete, pro druhé však může znamenat zlý sen, kvůli jejich dlouhé srsti, o kterou je potřeba nejlépe každý den pečovat. Přestože je to plemeno s mnoha protichůdnými názory, perská kočka je jedním z nejvíce chovaných plemen.

Perská kočka patří mezi nejstarší čistokrevná plemena vůbec. Podle některých pramenů se do Evropy rozšířila kolem roku 1626. Její původ je zřejmě z Íránu, Arménie, Turecka či Íráku. Současně jako se dovážely kočky z této oblasti, začali i jiní dovážet další druh z Persie. Následně se tyto dvě plemena začala křížit, jelikož si obě plemena byly velmi podobné, hlavně hustou dlouhou srstí. Perská kočka se díky této dlouhé hladké srsti stala symbolem moci a postavení, jelikož tyto kočky mohli vlastnit jen příslušníci vyššího stavu, což v té době byla např. šlechta.

V dnešní době známe něco okolo 60 druhů perských koček. Základním rozdělením těchto druhů může být zbarvení. Bílé zbarvení patří mezi nejstarší, černé zbarvení patří také mezi základní barvu. Postupným šlechtěním vznikly i jiné barvy, mezi něž patří červená. Tohoto zbarvení však nejde dosáhnout nikdy bez žíhání. Želvovinové zbarvení je typické pouze pro samice a jde o stejnoměrné promísení černých a červených chlupů. Dalším křížením vznikly zajímavější barvy, např. z černé čokoládová.
Co se týče očí, nejrozšířenější barvou je oranžová barva očí, další např. zelené a modré oči. Existuje i varianta různooké kočky, kdy má kočka jedno modré a druhé oranžové oko.
Perská kočka je zajímavým plemenem obzvlášť díky milému „dětskému výrazu“ a bohatou hladkou srstí. V minulosti byla jejich dlouhá srst, která má předpoklady k plstění, strašákem pro budoucí chovatele. V dnešní době kvalitních kosmetických přípravků a šampónů se nemusíte o péči o srst tolik obávat. Kromě srsti je perská kočka oblíbená také díky klidné a milé povaze.

Birma

Toto plemeno má polodlouhou srst a je řazeno podle klasifikace FiFe do skupiny II.
Plemeno Birma povstalo v souvislosti s chovným programem ve Francii na počátku 20. století. Oficiální uznání se toto plemeno dočkalo ve Francii roku 1925, v Anglii roku 1966 a ve Spojených státech o rok později.

V klasifikaci FiFe se uznávají následující variety: černohnědá (seal), čokoládová (chocolate), modrá (blue), fialová (lila), červená (red), krémová (creme), případně s želvovinovým odstínem a kresbou. Celková barva srsti je bílá, až skořápkově krémová, s akromelickými znaky na obličeji, uších a nohou. Konce tlapek musí být vždy bílé. Srst tohoto plemene je hedvábná, s podsadou. Srst neplstnatí a je nenáročná na údržbu.
Co se týče povahy, je Birma inteligentní, klidné, učenlivé a přizpůsobivé plemeno, postrádající známky agresivity; toleruje i jiná zvířata v domácnosti. Navíc nemá problém se soužitím s dětmi. Birma nepatří mezi rezervované, odtažité kočky, které se vyhýbají společnosti, ale jsou rády v místě dění a jsou často aktivní.

Mainská mývalí kočka

Je jedním z nejstarších amerických kočičích plemen.

Mainská mývalí kočka byla pravděpodobně vyšlechtěna křížením amerických koček z oblasti Nové Anglie a Maine s dlouhosrstými kočkami z Evropy (Norská lesní kočka). Toto plemeno bylo poprvé zaregistrováno v roce 1861 V New Yorku. Název Mainská mývalí kočka pochází od jejich dlouhého chundelatého ocasu, podobným, jako má mýval.
Mainské mývalí kočky mohou dorůst do ohromné velikosti. Délka kočky s ocasem může být i jeden metr, ale jsou známy i vzácnější případy větších koček.
Toto plemeno má velmi přátelskou a milou povahu a skrývají v sobě neuvěřitelnou hravost a aktivitu. Jsou to nekomplikované a příjemné rodinné kočky, rády se nechají hladit, avšak pouze v případě, že za vámi přijdou samy. Mainské mývalí kočky dobře vycházejí s dětmi a také jim nevadí psi. Mezi další vlastností tohoto plemene patří odvážnost, proto pozor, pokud bude mít kočka přístup na balkón. Měl by být dobře zajištěn, jelikož tyto kočky rády skáčou i z velkých výšek. Toto plemeno se často váže pouze na jednoho majitele.

Britská krátkosrstá kočka

Toto plemeno se poprvé začalo chovat kolem roku 1900 ve Velké Británii. Byla vyšlechtěna křížením perských koček a domácích krátkosrstých koček.
Nejprve byla tato kočka chována pouze v modré variantě, později se objevily i další barevné varianty. Nyní se chovají v bílé, černé, lila, krémové, čokoládové, červené a v mnoha želvovinových variantách.

Srst Britských modrých koček je krátká, ale hustá s bohatou podsadou. Oči může mít žlutou až měděnou barvu, u barevnějších variant e objevují i modré a zelené oči.

Britská krátkosrstá kočka je jedním z nejoblíbenějších plemen čistokrevných koček zejména pro svou přítulnou povahu a velkou hravost. S ostatními domácími mazlíčky se snáší velmi dobře a výhodou je, že se dovedou zabavit i samy a nepotřebují velkou pozornost. Britské krátkosrsté kočky jsou vhodné pro chovatele, které chtějí mít pokojového klidného mazlíčka. Jsou oblíbeným mazlíčkem zejména pro děti a i Britská krátkosrstá kočka vaše děti ráda a mile uvítá.

Ať už si vyberete kočku jakéhokoliv plemene, každá kočka má svou osobnost a nelze ji se snažit nějakým způsobem řídit, jako to je např. u psa. Mnohými chovateli je kočičí nezávislost a povaha obdivována a proto jsou kočky milovaným domácím mazlíčkem. Vlastnosti koček u jednotlivých plemen však nemusí být úplné a mohou se měnit v závislosti na tom, jak je s kočkou zacházeno, nebo jak ji od kotěte naučíte.

Každopádně se varianty jednotlivých plemen neustále rozšiřují a i nyní je mnoho plemen, které na uznání ještě čekají.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply