Největší kočičí plemena světa

0

Fascinují vás velké kočky? Náš žebříček největších plemen těchto domácích šelmiček vás jistě nenechá chladnými. Podívejte se na čtveřici těch nej.

 

Savanská kočka

Zástupci tohoto novodobého plemene jsou pěkní macci. Dosahují váhy okolo 10 kg a jejich výskyt není v českých obývácích zrovna běžný. Jedná se o opravdu luxusní kočky s divokým předkem v krevní linii. Vyšlechtění tohoto plemene nebylo snadným úkolem. Od prvního zaznamenaného připuštění do uznání chovatelskou organizací TICA uběhlo dlouhých 16 let.

Savanská kočka je potomkem servala stepního zkříženého s kočkou domácí. Je velmi elegantní, štíhlá a šlachovitá. Kůži pokrývá krátká srst posetá charakteristickými tmavými skvrnami. Tělo je dlouhé a atletické, hlava klínovitá s výraznýma trojúhelníkovýma ušima a velkýma očima roubenýma „slzami“.

Pokud vezmeme v potaz fakt, že se jedná o velmi aktivní plemeno, není péče o savanskou kočku nijak náročná. Krátkou srst stačí jednou za čas vykartáčovat.

Savanská kočka

Savanská kočka (zdroj: http://d21vu35cjx7sd4.cloudfront.net/)

Zaujalo vás toto plemeno? Zjistěte více.

Mainská mývalí kočka

Tento kočičí „lev“ s rysy mývala a polodlouhou huňatou srstí není k přehlédnutí. Váha dospělých kocourů osciluje kolem hodnoty 8 kg, výjimkou však nejsou ani 12 kg jedinci. Plemeno má i svého rekordmana. Je jím mainský mývalí kocour Stewie, který byl v roce 2010 zapsán do Guinessovy knihy rekordů. S délkou těla neuvěřitelných 123 cm se stal nejdelší kočkou na světě a zároveň kočkou s nejdelším ocasem na světě.

Mainky, jak bývají tyto kočky zkráceně nazývány, jsou velmi společenské a hravé. Pokud jsou ve společnosti jiných koček nebo psů, nevyžadují příliš lidské pozornosti. Mají tichou a klidnou povahu s několika „psími“ vlastnostmi. Dokáží aportovat, milují vodu a své okolí neruší hlasitým mňoukáním.

Polo-dlouhá srst mainek vyžaduje údržbu. Minimálně 1x měsíčně je kočky nutné precizně vykartáčovat.

Mainská mývalí kočka má v sobě něco z podoby mývala

Mainská mývalí kočka má štětičky na uších připomínající mývala

Zaujalo vás toto plemeno? Zjistěte více.

Ragdoll

Kocouři dosahují váhy až 10 kg a délky těla do 1 m. Pojmenování znějící v překladu „hadrová panenka“ získalo plemeno podle svých specifických vlastností. Ragdollové se v lidském náručí natolik uvolní, že připomínají spíše hračku než živé zvíře. Potřebují lidský dotek a sami jej oplácejí.

Plemeno oplývá výraznými senzitivními schopnostmi. Jeho zástupci jsou proto často využíváni v léčebné felinoterapii. Jedná se o „léčbu kočkou“, která je zaměřená na mentálně a fyzicky postižené osoby každého věku. Kočičí terapeuti se osvědčili také v případě osamocených seniorů, kterým navrací chuť do života.

Ragdoll je velký mazel. Potřebuje být stále v kontaktu, nic mu nesmí uniknout a nesnáší samotu. Není to kočka, kterou je možné na celý den opustit a odejít do práce. K lidem tíhne s oddaností téměř psí. Mnohdy je až příliš důvěřivá, což je jí někdy na škodu. Jedná se o kočky velmi opatrné, přítulné a milé.

Ragdoll je mazlivá a přítulná kočka

Ragdoll je rozený člen rodinného kruhu

Zaujalo vás toto plemeno? Zjistěte více.

Norská lesní kočka

Tyto kočky s chundelatým kožíškem a „licousy“ na tvářích vzhledově připomínají rysa. Váha kocourů se pohybuje okolo 8 kg. Mají neohroženou povahu a silné lovecké instinkty. Milují procházky i volný výběh po zahradě. Ta by měla být dobře oplocená, neboť norské lesní kočky jsou mistry úniku.

Norky, jak jsou kočky označovány, rády obývají všechna vyvýšená místa – o všem chtějí mít přehled a nic jim nesmí uniknout. Jsou výbornými šplhavci, kteří svou dovedností nejednou překvapí.

Norské lesní kočky mají velmi zvláštní srst. Vrchní vrstva je nesmáčivá s hustou podsadou. Ta poskytuje kočkám účinnou ochranu před silnými mrazy. Bez problémů tak snáší teploty až do minus 40°C.

Norská lesní kočka má impozantní vzhled

Norská lesní kočka (zdroj: http://purrfectcatbreeds.com/)

Zaujalo vás toto plemeno? Zjistěte více.

 

Zdroj náhledového obrázku: http://www.guinnessworldrecords.com/

About Author

Leave A Reply