Německý ovčák – pes stvořený nejen pro práci

0

Německé ovčáky vídáme často v těch nejrůznějších rolích, a to i v těch filmových. Už to samotné svědčí o tom, že je to plemeno velmi schopné, dobře cvičitelné a v mnoha úhlech pohledu i příkladné. Jsou to jednoznačně psi, kteří potřebují zaměstnat, a to je neoddiskutovatelné. Pro mnohé z nás představují prototyp opravdových psů.

Z historie plemene

Od dob svého vzniku prošlo toto plemeno psů výraznou změnou. Praotcem plemene Německý ovčák byl prohlášen Horand von Grafrath. Ten byl zároveň zapsán jako první do plemenné knihy. Svými tělesnými proporcemi se však spíše blížil dnešním lehčím ovčákům malinois. Tak, jako byl kdysi právě německý ovčák považován za nebezpečného, tvrdého a dominantního psa schopného ublížit, jeho místo na žebříčku antipopularity později převzali rotvajleři, dobrmani a nyní v tomto směru drží prvenství pitbulové. I to patrně svědčí o tom, že jsme se konečně dokázali odvrátit od názoru, že německý ovčák je živoucím symbolem nechvalně známého nacismu a zneužívání k smrtícím úkolům, které na něm byly požadovány za války, ale ještě i dlouho po ní.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Německo
Hmotnost: pes: 34 – 43 kg, fena: 22 – 32 kg
Výška: kohoutková výška: u feny 55 – 60 cm, u psa 60 – 65 cm
Barva: vlkošedá, černá, bílá, černá s červenohnědými, hnědými a žlutými znaky, jednobarevně šedá, s černým sedlem a maskou.
Klasifikace dle FCI: skupina I: plemena ovčácká, pastevecká a honácká.
Postava: hluboký hrudník, svalnatá a silná stehna, dokonalé zaúhlení zadních nohou, mírně klenutá mozkovna přecházející v dlouhý čenich, okrouhlé tlapky s klenutými prsty, vzpřímené vysoko nasazené uši.
Srst: dlouhá i krátká, vždy obě s podsadou
Povaha: sebevědomý, dobře ovladatelný, snadno cvičitelný, pozorný a dobromyslný, oddaný, povahově vyrovnaný, poslušný, klidný.

Německý ovčák - vzácnější celočerná varieta

Německý ovčák – vzácnější celočerná varieta

Dlouhodobá obliba tohoto plemene

To, že světová unie chovatelů německých ovčáků sdružuje na půl milionu organizovaných příznivců tohoto plemene, svědčí o tom, že se jedná o plemeno dlouhodobě oblíbené, s neotřesitelným postavením na žebříčku popularity psů napříč všemi plemeny. K umístění německých ovčáků na tak vysokých příčkách zcela jistě přispěly i jejich zásluhy na záchraně mnoha a mnoha lidských životů. Jsou nejen symbolem odvahy, ale i symbolem věrnosti. Němečtí ovčáci jsou zkrátka jakýmisi archetypy psů. Když se totiž řekne „Pes“, většina z nás si představí či jako první vybaví právě německého ovčáka. NO byl zapsán do plemenné knihy již na konci 19. století. Oproti tehdejším mnohem lehčím a svalnatějším ovčákům jsou ti současní celkově masivnější a vyšší s nápadně spáditou zádí.

V jakých rolích německé ovčáky známe

Prioritou těchto psů je doslova a do písmene snaha vyhovět svému pánovi. Snad proto jsme nejen v minulosti zaznamenali, ale i dnes vídáme NO jako odvážné psy vykonávající přesné rozkazy, plnící nejrůznější úkoly a nanejvýš nebezpečnou práci. NO splňují takřka veškeré požadavky, které lidé na psy kladou. Jsou prototypem pracovitosti, oddanosti, poslušnosti a věrnosti nejen jednomu člověku, ale celé jeho rodině. Výčet jejich schopností začíná možná u domácích mazlíčků, ale jsou to hlavně důslední hlídači, vodící psi, psi policejní, vyhledávači min, nebo drog, čtyřnozí členové horské služby, strážci hranic a v neposlední řadě i filmové hvězdy.

Němečtí ovčáci - vlkošedý a černý

Němečtí ovčáci – vlkošedý a černý

Pozitiva německých ovčáků

Socializace, výcvik a dostatek vhodného zaměstnání pomáhají z těchto nádherných psů učinit nejen skvělé společníky, ale i velké pracanty a pomocníky. Němečtí ovčáci patří mezi nejsnáze vycvičitelná plemena. Jelikož jsou vysloveně učenliví, nebývá jejich výchova nijak zvlášť náročná. Pro svého člověka jsou ochotni udělat prakticky cokoli, jsou snadno ovladatelní, a i když jejich pán je jako chovatel či psovod začátečníkem, jsou ochotni mu leccos tolerovat.

Negativa plemene NO

Je-li pes svým pánem nebo celou rodinou zanedbáván, tráví-li většinu času uvázaný na dvoře na řetězu a je tam sám, je frustrovaný, zákonitě s ním nastávají problémy. Takový pes je stresován nedostatkem činnosti a absence kontaktu s člověkem. Přesto, že sám o sobě není zlý, může ze strachu anebo z agrese pokousat. Nedostatek výchovy, výcviku a odpovídajícího zaměstnání z něj může učinit nervově labilního jedince, který se chová nepřátelsky nejen k jiným psům, ale i k lidem a může se stát pro své okolí až nebezpečným jedincem.

Nemoci, které ohrožují toto plemeno

Plemeno NO patří k houževnatým a poměrně zdravým plemenům. Přesto však i toto plemeno je k určitým onemocněním náchylnější. Především je to revmatismus, kterým jsou postiženi obvykle jedinci bez pravidelného pohybu. Někdy trpí také na onemocnění kůže, které je doprovázeno extrémně častým drbáním. Mohou je postihovat i oční onemocnění jako například zákal a zánět rohovky nebo vychlípení sítnice či takzvané kolií oko. Některé může trápit epilepsie anebo dokonce i hemofilie. Jako každé velké plemeno jsou i němečtí ovčáci spojováni s různými projevy onemocnění kostry, jako například generalizovaný zánět kostí, hypertrofická osteodystrofie, dále myasthenia gravis či obávaná torze žaludku. Nemocí, která hrozí u plemene německý ovčák nejvíce, je dědičná dysplazie kyčelního kloubu a bohužel i dysplazie kloubu loketního.

Německý ovčák  - bílá varianta

Německý ovčák – bílá varianta

Barevné variety NO

Pochopitelně jako u každého psa, jsou i u německých ovčáků nejdůležitější jejich povahové vlastnosti a až na druhém místě figuruje barva jejich srsti. Nebylo tomu tak ale vždy a ne ve všech případech. V začátcích plemene byli pochopitelně zapsáni, a to před více než 100 lety, NO vlkošedí. Tato varianta zůstává hlavní barevnou variantou u pracovních NO. Poněkud vzácnější je celočerná a bílá varianta.

About Author

Leave A Reply