Německý pinč – sebevědomí v nenápadném kabátě

0

Oficiálně jsou pinčové považováni za hladkosrstou obdobu kníračů. Jsou to většinou velmi sebevědomé výrazné osobnosti, které jsou možná jako plemeno v současnosti trochu opomíjené. V minulosti však šlo o zcela běžného psa pohybujícího se velmi často na venkovských dvorech, řemeslných dílnách a v zájezdních hostincích. Toto plemeno však chovatelům dokáže nabídnout minimálně totéž, co většina v současnosti tolik módních plemen.

Z historie plemene

Pinčové do našeho středoevropského prostoru patří. První zmínky o nich jsou známé již ze 17. století. Jejich původní prací bylo hlídat ve stájích, na selských dvorech, hubit potkany, myši, kuny. Jejich dostatečně vysoké sebevědomí z nich učinilo ideální adepty pro hlídání osob, objektů i zvířat. Jezdívali s formany na povozech, aby jim přes noc hlídali koně i cenný náklad, když se povozníci rozhodli přenocovat v hostincích poblíž jejich obchodních cest. Zatímco na konci 19. století se rozlišovaly ještě 3 velikostní rázy pinčů, kteří měli tou dobou ještě kromě hladké i drsnosrstou varietu. Po 2. světové válce se nepodařilo chov německých pinčů obnovit, a tak toto plemeno takřka zaniklo. V letech 1949 až 1957 nebyl do německé plemenné knihy zapsán jediný přírůstek. Do obnovy a udržení plemene se pustil nový poradce klubu pinčů a kníračů Werner Jung. Díky tomu, že opustil chov kníračů, sehnal dvě čistokrevné feny pinčů a naplno se začal věnovat tomuto plemeni, podařilo se mu chov přece jen zachovat. Ani to ale neznamenalo ještě velké rozšíření tohoto plemene. Ještě v roce 2003 bylo plemeno německý pinč zapsáno jako plemeno ohrožené. Od roku 1982 je německý pinč chován i v ČR.

Pozitiva plemene

Velikostně se jedná o skvělé plemeno, které pro sebe v současnosti hledá mnoho lidí. Pinčové všech barev a velikostí mohou žít ve městě i na vesnici, v bytě, domě i na zahradě. Umí rychle reagovat, jsou temperamentní, živí, chytří a vyrovnaní. Dokážou zastrašit zloděje i podezřelé cizí osoby, nenechat se zastrašit. Jako další výhodu můžeme pinčům přiznat poměrně velkou žravost. Takže chcete-li je něco naučit, stačí mít kapsu plnou pamlsků a výcvik může začít. Rychle chápou a baví je učení, takže trpělivý majitel může využít při tréninku jejich hravosti a zvídavosti. V současnosti jsou pinčové využíváni jako doprovodní nebo hlídací psi.

Německý pinč - pes se silným teritoriálním chováním

Německý pinč – pes se silným teritoriálním chováním

Negativa plemene

U pinčů je to podobné jako s ohněm. Jsou dobrými sluhy, ale špatnými pány. Jejich sebevědomý pohled působí někdy až drze. Bývají ostří jako břitva, mají velmi silné teritoriální chování a neutuchající loveckou vášeň. Bohužel všechny tyto vlastnosti, kterých si jejich majitelé dříve tak cenili, jim mohou být dnes spíš na obtíž. Jsou to doslova mazaní mistři v prosazování vlastních zájmů. Dokážou skvěle využít všech slabostí svého pána. Denní pohyb a zaměstnání psa, také důslednost a předvídavost majitele zajistí, že váš pinč bude spokojený pes, který z nedostatku možnosti vybití energie nebude doma nic ničit ani obtěžovat. Je třeba počítat s tím, že pinčům jejich srst za špatného počasí neposkytuje dostatečnou ochranu.

Typické znaky

Země původu: Německo
Výška: fena 45 – 47 cm, pes 47 – 50 cm.
Hmotnost: fena 13 – 15 kg, pes 15 – 18 kg.
Klasifikace podle FCI: pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.                                                           Postava: kvadratického rámce. Středně široká hruď s plochými žebry. Krátký, mírně spáditý hřbet. Silný krk. Mohutně osvalené zadní končetiny.
Výška: fena 45 – 47 cm, pes 47 – 50 cm.
Srst: hustá a krátká, dobře přiléhající, lesklá, bez holých míst.
Barva: jednobarevná varieta: hnědá v různých odstínech až po jelení červeň. Dvoubarevná varieta: černá s červenými nebo hnědými odznaky.
Povaha: inteligentní, někdy až prudká. Živý přátelský pes. Jako hlídač ostražitý a nebojácný. Celkově vytrvalý a otužilý.

Dobrman patří také mezi pinče

Dobrman patří také mezi pinče

Pro koho se hodí

V současnosti jsou pinčové využíváni jako doprovodní nebo hlídací psi. Majitelé těchto psů by měli mít s plemenem určité zkušenosti, aby byli schopni dostat jeho energii, ostrost a loveckou vášeň pod kontrolu. Jako chovatel pinčů byste měli mít nezbytně jednoznačné a suverénní vedení, abyste ze svého psa vychovali poslušného a spolehlivého jedince. Pinčové se dají využít k různým psím sportovním aktivitám. Sice se nedají snadno vést a někdy způsobí i jisté problémy, ale s dobrým a důsledným vedením to zvládne. Při vhodném každodenním zaměstnání a dostatečném pohybu se z pinče stane stejně tak dobrý společník na cestách, jako i bytový pes. Péče o srst tohoto psa není nijak mimořádná.

Zdravotní stav

Jedná se o velmi čilé, aktivní a zdravé plemeno, bez výrazných dědičných poruch nebo dispozic.

About Author

Leave A Reply