Než navštívíte zvěrolékaře

0

Ke zvěrolékaři se vydáváme se svým psem ze dvou důvodů, buďto se jedná o preventivní návštěvu anebo o léčebnou návštěvu, pomineme-li důvod, že veterinář je našim přítelem a jdeme za ním na kus řeči. 

Preventivní návštěva veterináře

Preventivní návštěva lékaře zahrnuje taková opatřením, jejichž cílem je předcházet nejrůznějším druhům onemocnění vašeho psa. Všeobecně je považováno za běžné navštívit z preventivních důvodů se svým psem zvěrolékaře jedenkrát ročně. Pes bude při této příležitosti naočkován. Je-li pes celkově zdráv, bude mu naordinováno alespoň 2 x ročně odčervení čili dehelmintizace.

Důvody pro ambulantní vyšetření psa

Jakmile však zpozorujete na vašem psovi nějaké příznaky ochoření, vyhledáte pravděpodobně veterinárního lékaře častěji. Je to pochopitelné, nicméně, ještě než k němu vyrazíte, přesvědčte se, že je opravdu chorý, neboť ne vše, co se vám jako nemoc může jevit, opravdu nemocí je. Ani to, že váš pes dnes nesežral večeři, nebo to, že nemá svůj obvyklý veselý výraz v očích, ještě nemusí být příznakem jeho onemocnění. Naopak byste měli spíše věnovat pozornost tomu, pokud je váš pes apatický nebo výjimečně neklidný, již několikátý den nesežral svou večeři anebo má zvýšenou teplotu případně tep anebo se jeho dech zdá být zrychlený, těžký a nepravidelný. Právě výše zmíněné příznaky mohou napovídat, že váš pes potřebuje prohlídku u lékaře. Neklid spojený s celkovým chvěním a křečemi, to je přímo vážný důvod pro urychlenou návštěvu ambulance zvěrolékaře! Neklid se ale může projevovat u vašeho psa i tak, že je v neustálém pohybu, nemůže si najít to správné místo k odpočinku anebo jeho výraz v obličeji nasvědčuje doslova zoufalství, jako by toužil po něčem naprosto nedosažitelném.

Nechutenství

Co se nechutenství týče, je dvoudenní odmítání krmiva vašim psem rovněž důvodem k návštěvě zvěrolékaře.  Pokud je navíc spojené se zvracením či neustupujícím průjmem anebo naopak stolice psa neustále nepřichází, navštivte lékaře co nejdříve. Pokud však víte, že ve vašem sousedství či přímo v bytě naproti se nachází hárající fenka, ke které se váš zamilovaný pes nemůže dostat, může se dokonce stát, že ten váš svěřenec nebude žrát dokonce i celý týden, ale k tomuto nechutenství se s největší pravděpodobností připojí i jakýsi zvláštní nepokoj.

Zvýšená teplota u psa

Pokud jste si mysleli, že změnu tělesné teploty můžete posuzovat podle toho, zda má pes vlhký nebo suchý případně studený či teplý nos, tak to není zrovna nejvhodnější. To už spíše určíte psovu kondici podle teploty jeho ušních boltců. Je to sice mezi chovateli poměrně oblíbená domněnka, ovšem opravdu pouze domněnka. Na měření teploty psa používejte raději teploměr, digitální, teplotu jím změříte rychle a spolehlivě. Zúženou část natřete před zasunutím do psova konečníku vazelínou, případně olejem či krémem na ruce. U psa je za normální teplotu považována teplota mezi 38 a 39°C. Navíc platí, že čím je pes mladší a také menší, tím vyšší teplotu může mít.

Nepravidelný, těžký a zrychlený dech

Sípání, kašel a těžký nepravidelný dech spojený s dušností, to vše jsou alarmující příznaky, které by měl rozhodně posoudit lékař. Zdravý pes by se měl nadechnout přibližně 10 až 30 x za minutu. Je-li nádechů více, může za to obvykle snaha psa ochladit se v průběhu teplých dnů. Může to však být i  projev nervozity anebo stresu vyvolaného nepříjemnou situací, kterou pes nechápe a těžko zvládá. Frekvence nádechů s počtem 10 a méně za minutu by měla být pro vás alarmující a měli byste si se psem k lékaři opravdu pospíšit.

Změny tepové frekvence

Příznakem různých onemocnění u psa může být i změna tepové frekvence psa. A kde a jak správně měřit psovi tep? Tep měřte svému psovi na vnitřní straně stehna. Mezi kyčelním a kolenním kloubem na vnitřní straně stehna vede stehenní tepna. Berte však na vědomí, že někdy nahmatání pulsu u vašeho psa není jednoduchou záležitostí ani pro jeho veterináře. Běžná tepová frekvence většího psa se pohybuje v rozpětí 70 až 100 tepů za minutu, u středně velkých psů to je něco mezi 80 až 130 tepů za minutu a u psů malých mezi 90 až 160.

Jsou však situace, při kterých zvýšený tep naměříte i zcela zdravému psímu jedinci, například po namáhavé túře, při vysokých venkovních teplotách anebo tehdy, když má pes strach. Avšak neplatí-li pro vašeho psa ani jedna z výše uvedených možností, může být váš pes nemocný a jeho tělo tak signalizuje například bolest, onemocnění srdce anebo horečnaté onemocnění. Naopak sníženou tepovou frekvenci může mít pes, který je v poúrazovém šoku, má nervovou poruchu anebo je podchlazený. Pamatujte však, že pro psa je mnohem nebezpečnější tep nepravidelný, než tep snížený nebo zvýšený!

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply