Objímejte a hlaďte své psy, je to zdravější než sklenka červeného vína nebo čokoláda

0

O zdraví prospěšných účincích červeného vína nebo čokolády na lidský organismus se toho ví poměrně dost, ovšem o blahodárném působení mazlení se se psy již mnohem méně. Pojďme se tedy blíže podívat na podrobnosti tohoto zajímavého výzkumu, který nedávno proběhl v USA v Missouri. Vědci tímto výzkumem dokázali, jak je důležité mít svého psa rád a umět se s ním pomazlit.

Majitelé psů jsou zdravější

Majitelé psů jsou zdravější

Jak výzkum probíhal

Průzkum zkoumal 50 majitelů psů a 50 osob, které psa nevlastnily. Tyto osoby byly podrobeny průzkumu v místnosti, kde měly za úkol se během 15 minut mazlit se svým psem, s cizím či neznámým psem a poté s psím robotem. Během každého sezení vždy jedna osoba vystřídala svého psa, cizího a náhražku psa v podobě robota. Lidem byly odebrány vzorky krve, stejně tak i psům, a to vždy před začátkem kontaktu se psem, a pak následně po něm. Také byl každých 5 minut kontrolován tlak u takto zkoumaných osob.

Jaké byly naměřené hodnoty

Při sledování tlaku osob hladících vlastního psa byl zaznamenán tlak v průměru o 10 % nižší, než před začátkem výzkumu. Při hlazení cizích nebo neznámých psů ke snížení tlaku nedošlo. Tlak zůstal beze změny i v případě hlazení psího robota.

Studie zvýšení hladiny serotoninu

Ještě výmluvnějších výsledků bylo při výzkumu dosaženo při sledování hladiny serotoninu lidí pozorovaných při hlazení psů. Pokud hladili své psy, hladina serotoninu u těchto osob stoupla, pokud hladili cizího psa, neměnila se výše hladiny tohoto hormonu dobré nálady a jestliže hladili psího robota, dokonce serotonin v organismu klesal.

Hlazení cizích psů není tak účinné

Hlazení cizích psů není tak účinné

Co je to serotonin a jak pomáhá našemu organismu

Odborníky je serotonin považován za hormon rovnováhy nálady. Je prokázáno, že pokles hladiny tohoto hormonu vede k depresím. Pak tedy můžeme konstatovat, že rozhodně platí všeobecně povědomá věc, kdy majitelé psů jsou obecně zdravější než zbytek populace.

Domácí mazlíček zlepšuje naše zdraví

Podle výzkumníka doktora Alana Becka, ředitele centra, kde se výzkum konal, je zřejmé, že tento uskutečněný výzkum dokázal, jak vlastní domácí mazlíček zlepšuje naše zdraví. „Ukázalo se, že při relaxaci s našimi domácími mazlíčky přichází na řadu fyziologický mechanismus srovnatelný s tím, jakým může být například konzumace čokolády, nebo popíjení vína“. Proto všem vřele doporučuje pořídit si svého domácího mazlíčka, třeba se nám díky němu nejen vylepší nálada, ale podaří i zhubnout. A co vy, tušili jste, co všechno dokáže váš čtyřnohý mazlíček a jak elegantně můžete vypadat, když s ním na vodítku procházíte ulicí nebo jdete běhat?

About Author

Leave A Reply