Co obnáší základní péče o psa? Není to jen o jídle a venčení

0

Než si pořídíte pejska, pořádně si to rozmyslete a promyslete. Mnozí vášniví milovníci pejsků si myslí, že tento domácí mazlíček je jenom nejlepší přítel, kterého musíte pravidelně krmit, venčit a případně ho učit různým povelům, aby vám nezničil dům či zahradu. Jenže pejskovi se musí věnovat nadměrná pozornost. Je to domácí mazlíček, kterého sice všichni milují, ale jenom do té doby, dokud si ho nepořídí. Základní péče o pejska totiž obsahuje nejen venčení, stravování a pár povelů. Obsahuje zejména kontrolu a následnou péči o všechny části jeho těla.

Majitelé čtyřnohých psích mazlíčků zapomínají na kontrolu a starost o zuby, také zapomínají na drápky a jeho tlapky, které také vyžadují jistou péči. Zapomíná se také na péči o srst a kůži, o análních žlázkách ani nemluvě.

Začínáme od hlavy

Péče o pejska začíná u očí. Je nutné kontrolovat chlupy, které mohou přerůst a mohou podráždit oči pejska. Je dobré takové přerůstající chloupky stříhat, ale samozřejmě opatrně, ať ustřižené chlupy nespadnou do oka pejska. O oči se jinak mohou starat přípravky, které pejskovi oči čistí a desinfikují, což je potřeba zejména tehdy, kdy se pejskovi zalepují koutky očí.

Dále je nutné kontrolovat uši. Čisté ucho se zásadně nečistí, ale kontroluje. Když je však hrubé, jinak barevné než růžové, zapáchá nebo z ucha vytěká hnis, je něco špatně. Od uší postupujeme k psí tlamě, konkrétně k zubům. Psí dutina, konkrétně psí zuby se musí pravidelně čistit, a to kartáčkem a pastou určenou pro psy (lidská pasta jim může způsobit žaludeční potáže). V útlém věku je nutné kontrolovat výměnu mléčných zubů za trvalé. Může se stát, že zuby začnou růst špatně, křivě či mimo správné postavení, a to je nutné řešit s veterinářem.

Končíme zbytkem těla

Co se týče kontroly a péče o tlapky, je nutné kontrolovat zejména prsty a mezi polštářky. Tato místa by neměla být zarudlá, mokvavá ani zhrublá. Drápky je nutné kontrolovat pravidelně, v případě dlouhých drápků je nutné je zastřihnout. Nebojte se takzvaného „zastřihnutí“, není to nic, co by se za pár dnů nespravilo.

Kontrolovat je nutné i anální žlázky, tedy konkrétní paraanální pachové váčky, které najdete pod ocasem po stranách řitního otvoru. Pokud nebudete kontrolovat i tuto část psího těla, můžou se vyskytnout problémy v podobě ucpání žlázek nebo abscesy.

Nakonec je nutné se postarat o kůži a srst pejska. Důraz klaďte na česání, které nejen, že odstraňuje odumřelé a vypadané chlupy z psího těla, ale také masíruje kůži. Navíc se díky česání stimuluje prokrvení kůže, zabraňuje se tvorbě mazu či dochází k obnovování a zlepšení obranyschopnosti kůže.

About Author

Leave A Reply