Jak na odchov pancéřníčků rodu Corydoras

0

Své pojmenování získali díky kostěnému pancíři, který kryje jejich tělo. V podstatě se jedná o dvě řady kostěných štítků, které se táhnou po obou stranách jejich těl. Jsou vhodní k chovu ve společenské nádrži. Jedním z nejkrásnějších zástupců tohoto rodu je Corydoras barbatus – pancéřníček vousatý.

Rod Corydoras

Tento rod zahrnuje přes 100 různých druhů pancéřníčků. Vybere si z nich jak zkušený akvarista, tak i začátečník. Původním místem výskytu pancéřníčků je tropická Jižní Amerika, odkud se dovážejí. Všichni zástupci tohoto druhu mají kromě kostěných štítků po stranách těla také dva páry krátkých vousků, kterými si pomáhají nahánět potravu do úst. Tu hledají v substrátu na dně akvária.

Jak rozeznat samce od samic

Rozeznat jednotlivá pohlaví od sebe není u pancéřníčků rodu Corydoras nijak složité. Samci jsou štíhlejší, zatímco dospělé samice mají zavalitější a celkově statnější tělo. Nejjednodušší je rozeznat je při pohledu shora. Odlišují se i tvarem břišních ploutví. Samci mají ploutve spíše špičaté, zatímco samice vějířovité.

Corydoras – albín

Druh vhodný pro akvaristy začátečníky

K nejméně náročným druhům se řadí pancéřníčci skvrnití (Corydoras paleatus). Tento druh se snadno množí i v akvarijních podmínkách. Právě proto se s tímto druhem setkáte nejčastěji i v akvaristických obchodech.

Jak na množení pancéřníčků

Ideální je, pokud chcete pancéřníčky rodu Corydoras množit, přemístit je ze společenské do samostatné nádrže. V případě, že by se vytřeli ve společenské nádrži, hrozí nebezpečí, že ostatní jedinci jikry sežerou. Pro vytírací nádrž zvolte nádobu do objemu 10 litů s jemným pískem na dně a jednou až dvěma širokolistými rostlinami. Počítejte s nezbytnou filtrací jakéhokoli typu. Do desetilitrové nádrže je ideální vpustit trojici ryb (dva samce na jednu samici). Ryby, které jsou zdravé a ke tření připravené, nebudete muset povzbuzovat. Jestliže však s třením váhají, snižujte jim postupně v průběhu pěti dnů množství vody v nádrži. Ideálně až o 30 nebo 40 %. Teprve šestý den přidejte chybějící množství čerstvé vody, která bude ovšem o něco chladnější. Takto skvěle nasimulujete podmínky v jejich přirozeném prostředí, kdy se ryby třou s příchodem období dešťů.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply