Okupuje vaše akvárium hnědá řasa? Víme, jak se jí zbavit

0

Řasy jsou pro majitele akvárií noční můrou. Přece jen se jedná o nečistotu, která ztěžuje život obyvatelům akvária a zároveň kazí celkový vzhled akvária. V současné době se vyskytuje hned několik druhů řas, které mohou napadnout akvárium. Velice často se setkáváme s prachovou zelenou řasou, která okupuje nejčastěji nově vzniklá akvária, ovšem také se setkáme s takzvanými hnědými řasami, které většinou napadají akvárium z důvodu čpavku, jenž se dostane do akvária při zakládání. Stejně tak důvodem může být i nadbytek křemičitanů ve vodě.  

Pokud se hnědá řasa neobjeví během prvních dvou až čtyř týdnů, je velice pravděpodobné, že se s ní nesetkáte vůbec. Vyskytuje se skutečně zejména v nově vzniklých nádržích, kde se ještě ve velké míře vyskytuje čpavek. Samozřejmě výskyt čpavku není jedinou příčinou. Hnědá řasa se může vyskytnout i při nedostatečné údržbě akvária nebo případně při nadbytku nekvalitního světla.  

Hnědou řasu je možné odstranit ručně 

Naštěstí se jedná o potíž, kterou je možné odstranit i ručně. Při výměně vody je možné setřít ze skla velkou spoustu řasy, a to pomocí papírového ubrousku nebo případně pomocí houbičky.  

Samozřejmě je možné dostat řasu z akvária i jiným způsobem. Pomoct si můžete chemií, konkrétně produkty, které jsou určeny pro boj proti jakýmkoli řasám v akváriu.  

Přizpůsobte osvětlení 

Jelikož důvodem vzniku hnědé řasy může být i špatné, nekvalitní osvětlení, zbavit se hnědé řasy můžete i tak, že osvětlení přizpůsobíte. V praxi to tedy znamená, že snížíte množství osvětlení (doba denního osvětlení by neměla přesáhnout deset hodin).  

Samozřejmě i výměna vody pomáhá. Pokud vyměníte většinu vody, řasy se také postupně zbavíte. Abyste se hnědé řasy zbavili rychle, vodu vyměňujte častěji a ve větší míře. Díky pravidelné a časté výměně vody dojde k eliminaci čpavku a k eliminaci jiných nečistot a odpadu, které hnědou řasu živí.  

About Author

Leave A Reply