Onemocnění tlamy a zubů a jak předcházet vypadávání zubů

0

Mnozí z nás už pocítili na vlastní kůži, jak dokáže být bolest zubů úporná, nepříjemná a často i dlouho trvající, nehledě na to, jak zuby bolí, když rostou anebo jak nepříjemné je odstraňování zubního kamene. Bohužel to nejsou jediné zdravotní problémy, které mohou potkat i naše psy. Postihuje je také zánět dásní, zánět okostice nebo zduření jazyka a ke stáru rovněž vypadávání zubů.

Veterinární péči a ošetření vyžadují všechny následující potíže související s psím chrupem a tlamou:

• neuvolnění anebo nevypadávání mléčných zubů
• opotřebení, ulomení, nebo ztráta zubu
• usazování zubního kamene
• bolesti při žvýkání
• nadměrné slintání
• zánět dásní
• zápach z tlamy
Jako ve všech případech i v tomto je vždy účinnější a snadnější zasahovat preventivně, podávat psům žvýkací tyčinky proti zubnímu plaku, čistit psům zuby a nabízet ke hraní kousací hračky, které jim pomohou zbavit se zubního plaku a kamene a masírovat si dásně.

Kousání předmětů pomáhá zbavovat zuby zubního kamene

Kousání předmětů pomáhá zbavovat zuby zubního kamene

Nepravidelný růst zubů a tvorba zubního kamene jsou nejčastější problémy

K nejčastějším problémům u psů, které jsou spojené s dutinou ústní, patří nepravidelný růst zubů a tvorba zubního kamene. Psi obvykle netrpí nadměrným vypadáváním zubů, vyjma psy starší, u kterých tyto problémy přicházejí s věkem. Těm vypadávají hlavně stoličky anebo nekompletní zuby dříve ulomené například při žvýkání kostí, nebo kousání kamínků. Na opotřebované či ulomené zuby jsou nasazovány korunky. Veterinární lékaři neřeší plombování psích zubů, nebo se provede extrakce zubů. Neuvolněné mléčné zuby je potřeba rovněž extrahovat. Pokud včas nevypadají, bývají příčinou poškození zubů trvalých. Nahromaděný zubní kámen je velmi zákeřný v tom, že je příčinou vypadávání zubů. Nahromaděný na zubech způsobuje zánět dásní, dásně zarudnou a způsobují bolesti. Odchlipují se okraje dásní a tato místa jsou náchylná k usazování bakterií a následně dochází k uvolnění zubů.

Zánět okostice a zduření jazyka

Příznaky zánětu okostice jsou zcela patrné již na první pohled. Okolo očí vzniká zřetelný otok a navíc se jedná o onemocnění velmi bolestivé. Nic neodkládejte a okamžitě se v takovém případě vydejte k veterináři. K nejúčinnějším způsobům léčby patří nasazení antibiotik a extrakce.
Ranula neboli žabí břicho, tak bývá označováno zduření jazyka u psů. Projeví se tehdy, když se ucpou slinné kanálky probíhající pod jazykem. Tekutina se začíná hromadit pod jednou stranou jazyka a ten pak silně opuchá. Opět neodkladně navštívíme veterináře, který jazyk takzvaně odvodní, zbaví ho nahromadění tekutiny. Zároveň však musí dojít i k odstranění příčiny ucpání kanálků. Tím bývá nejčastěji zapíchnutí travní semínko anebo kámen (calcullus).

Zdravý chrup u mladého psa

Zdravý chrup u mladého psa

Prevence vypadávání zubů

Potrava, kterou pes při požírání nemusí kousat, tedy potrava měkká, podporuje tvorbu zubního kamene. Kousání totiž pomáhá odstraňovat případný zubní kámen již při jeho tvorbě. V případě, že často krmíte měkkou stravou, dávejte svému psovi na žvýkání nějakou bezpečnou hračku, například žvýkací bačkoru z hovězí kůže nebo velkou morkovou kost či tvrdé suchary anebo hračku speciálně vyvinutou na kousání.
Začnete-li včas svého psa přivykat na čištění zubů pomocí zubního kartáčku a psí zubní pasty, můžete zuby svého psa chránit touto metodou proti vzniku zubního kamene. Malého psa si můžete položit na stůl a ulehčit si tak proceduru, když vám někdo pomůže a podrží jeho hlavu. Speciální zubní pasty vyvinuté pro psy mají různé příchutě, například játrovou nebo lososovou, takže čištění zubů tak můžete svému psovi poněkud zpříjemnit. Nesnažte se ale sami odstraňovat již případný usazený zubní kámen, to je práce pro veterináře.

About Author

Leave A Reply