Paraziti jako největší nepřátelé hadů. Jací se objevují nejčastěji?

0

I když to mnohé z nás jistě překvapí, i hadi se mohou potýkat s nemocemi, které jim znepříjemňují život. V současné době se potýkáme zejména s parazity, kteří napadají naše domácí mazlíčky v podobě hbitých plazů. Parazitární onemocnění je způsobeno mnohými příčinami. Jak parazitologická onemocnění vznikají a s jakými konkrétními parazity se musí hadi potýkat nejčastěji, to si hned prozradíme.  

Jak parazitologická onemocnění vznikají? 

Tou hlavní, přední otázkou je, jak parazitologická onemocnění vlastně vznikají, co je jejich příčinou? Příčin může být opravdu mnoho, nejčastěji je příčinou nehygiena. Paraziti však s oblibou napadají zejména nově dovezené plazy, které do svého nového domova putují rovnou z přírody.  

Jak se poznají parazitologická onemocnění? 

Parazitologická onemocnění však je možné lehce poznat. Pokud se objeví některý ze symptomů, je třeba ihned vyhledat veterinářskou pomoc. Nejčastějšími znaky je například hubnutí, dále také apatické chování, průjem, zvracení, had se také často koupe ve vodě nebo se objevuje nechutenství.  

Jací parazité napadají hada nejčastěji? 

Nejčastějšími parazity jsou rozhodně roztoči, kteří se usazují na kůži nebo případně pod šupiny. Roztoči jsou velice nebezpeční, jelikož odebírají hadovi krev a mohou do jeho těla vnést smrtelně nebezpečnou infekci. Roztočů si člověk všimne na první pohled, případně je dobré nadzvednout šupiny, které odhalí zejména malé roztoče pod jeden milimetr.  

Dalším obávaným parazitem jsou klíšťata, která se na těle hada objevují také velice často. Jsou viditelná okem a nejčastěji napadají nově přivezená zvířata. Pomoct může alkohol, který se namaže na postižené místo. 

K dalším častým parazitům patří také červi, jako jsou šrkavky, tasemnice nebo pijavice, či plicní červi.

About Author

Leave A Reply