Paví očka – duhové rybičky vhodné i pro začátečníky

0

Pokud zvažujete koupi akvarijních rybiček, měli byste zvážit koupi spíše těch nenáročných druhů. Existuje mnoho druhů rybiček, ale každá vyžaduje jinou porci péče. Pokud se řadíte do skupiny začátečníků, budou pro vás nenáročné rybičky to pravé. K těm nenáročným druhům se řadí obecně hejnové rybičky, jako je třeba neonka červená nebo živorodka duhová. Živorodka duhová neboli paví očko je asi nejčastěji kupovanou nenáročnou rybou, proto si o ní povíme víc.

Paví očko jistě dobře znáte. Je to velice zajímavá rybička, která pochází z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Venezuely. Hejna těchto rybiček najdete ve volné přírodě hlavně poblíž jihoamerického kontinentu. Tyto rybičky nežijí desítky let, průměrně se dožívají dvou let. Samci žijí kratší dobu, samičky déle (samičky se mohou dožít až tří let, samci bohužel hynou i po jednom roku).

Jak jsme zmínili, jedná se o hejnovou rybičku, tudíž se nekupuje jako jednotlivec, ale vždy se kupuje v hejnu. Množství rybiček se odvíjí od velikosti akvária, obecně platí, že 1 centimetr délky ryby potřebuje jeden litr vody. Pokud máte akvárium o velikosti nádrže dvacet litrů, patří do něj jeden samec a dvě samičky.

Jaký je rozdíl mezi samcem a samičkou?

Hlavní rozdíl mezi samcem a samičkou spočívá v jejich zbarvení. Samci jsou většinou o něco barevnější, jejich ploutev je o trochu jiná než ta samiččina. Ploutve samců jsou výrazně prodloužené. Samičky jsou však větší než samci.

Při koupi pavích oček dbejte na to, ať máte víc samiček než samců. Pozor si dejte na takzvané přerybnění. Paví očka jsou známá tím, že produkují více detritu, který zhoršuje kvalitu vody. Musíte tak akvárium čistit častěji než je obvyklé.

Čím paví očko krmit?

Paví očko je všežravec. Abyste zachovali jejich krásné, pestré zbarvení, doporučujeme je krmit pestrou stravou. Ta by měla obsahovat jak masitou, tak rostlinou složku. Samozřejmě nemají problém ani se suchými či umělými krmivy, s vločkami nebo s granulemi.

About Author

Leave A Reply