Co jste o pavoucích rozhodně nevěděli a co vás překvapí

0

Pavouci jsou stále více chované stvoření. Mnohým lidem mohou přijít pavouci jako nechutní tvorové, pro mnohé to jsou mazlíčci, s nimiž se rádi mazlí a kteří jsou naprosto roztomilí. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, možná byste se o těchto tvorech něco dozvěděli. Přece jenom řada druhů pavouků je životu nebezpečná, proto je třeba vědět něco i o pavoucích, i když je nemusíme mít zrovna v lásce. Navíc mnohé fakty jsou skutečně překvapivé a zajímavé! 

Zajímavosti o pavoucích: 

  • Málokdo ví, že pavouci jsou majitelem modré krve. Lidé mají krev červenou z toho důvodu, že je v ní kyslík vázán na hemoglobin, tedy na molekulu, kteráobsahjueželezo a dodává tak krvi červenou barvu. U pavouků je kyslík vázán na hemocyanin, tudíž na molekulu, která obsahuje spíše měď. Ta zbarvuje krev do modra.  
  • To, žečerné vdovy jsou jedním z těch nejnebezpečnějších pavouků, víte, ale co možná nevíte, je to, že černá vdova útočí na nervy. Blokuje svaly, které se bolestivě smrští. Kousnutí může způsobit i vysoký krevní tlak, který je pro člověka velice nebezpečný, také vás můžou postihnout těžké obličejové křeče.
  • Ještě, co se týče černé vdovy, její jed je patnáctkrát silnější než jed chřestýše.
  • Hadi jsou jedlíci myší, to však ví každý. Co ale každý netuší, je to, že taková tarantule může zkapalnit tělo myši za pouhé dva dny. Zbyde po ní jenom kost a kůže.
  • Víte, kolika let se dožívají pavouci? Většina pavouků se dožívá v průměru rok, ale existují i pavouci (konkrétně tarantule), které se mohou dožít neuvěřitelných dvaceti let.
  • Mnozí pavouci se dokonce jedí. Takoví sklípkani jsou zejména vKambodži a v jižní Venezuele obrovskou pochoutkou, pokud se nachází ve vařeném stavu.
  • Říká se, že když zabijete pavouka, budete mít smůlu. Mnoho lidí to tak dělá tak, že pavouka vyhodí z okna ven. Jenže tím pavouka taky zabije, protože pavouci žijící v domovech nejsou pro venkovní život přizpůsobení, proto ve venkovním prostředí také umírají.

About Author

Leave A Reply