Perská stříbřitá modře stínovaná kočka

0

Pravděpodobně staří Egypťané byli mezi prvními, kdo si uvědomil užitečnost koček. Kočky v dávných dobách ochraňovaly sýpky. A na úrodě uložené v sýpkách závisely životy lidí. A právě to bylo důvodem lidské úcty ke kočkám, která následně vedla až k jejich uctívání.

Z historie plemene

Stejně jako ostatní kočky perské je i tato stříbřitě modře stínovaná původem z Velké Británie. FIFe její standard uznala až v roce 1976. Do té doby byly perské stříbřitě stínované kočky označovány jako tmavší činčily anebo bývaly posuzovány spolu s neuznanými perskými varietami. Tento typ koček je znám již přes 100 let. Anglie tento standard uznala již v roce 1902.

Zajímavá barva srsti

To, čím se liší od činčil je prakticky jen intenzivnější stříbřitý tipping, jenž zabírá pouze konečnou třetinu pesíkových chlupů. Tippingem rozumíme nejednotné zbarvení chlupů. Tmavší barva je v takovém případě pouze na špičce chlupu. Stříbřitá stínovaná budí dojem ledově zinkového přelivu. Také lemování očí, barva polštářků na tlapkách a cihlově červené zrcátko jsou u těchto koček v barevném souladu. Celkový stříbřitě šedý nádech srsti působí jemně až něžně, přestože mají tyto kočky pevné svaly a dobrou stavbu.

Perská stříbřitá modře stínovaná 2

Perská stříbřitá modře stínovaná 2

Základní typické znaky plemene

Perské shaded řadíme do skupiny koček s tippingem. Tipping tvoří cca 1/3 celkové délky chlupu. Vyskytuje se na uších, hlavě, dále probíhá po hřbetě, zádech, bocích a také na horní straně ocasu a jen lehce na přední straně končetin.
Srst: v barvě tippingu je srst na spodní straně tlapek. Na zadních nohách dosahují tyto pruhy až k patě.
Bez tippingu jsou: hruď, břicho, ušní chomáčky, brada, vnitřní strana končetin, spodní strana ocasu. Polštářky tlapek a nosní zrcátko jsou modrošedé.
Oči: musí být široce otevřené a výrazné. Povolena je pouze zelená nebo smaragdově zelená barva. Výraz očí posiluje pigmentované orámování nosního zrcátka a očních víček. Protože prioritou jsou zelené oči, musí rodiče sestávat pouze z jedinců se zelenýma očima. Těmi mohou být kočky – stříbřitě stínovaná, zlatá, činčila, stříbřitá a zlatá s kresbou.
Koťata: rodí se nerovnoměrně vybarvená s kresbou pouze v náznaku a s nepravidelným tippingem. Postupně se toto nepravidelné zbarvení vyběluje a konečnou barvu získává kočka až v dospělosti. U koťat je patrná modrá barva očím ovšem v odlišné intenzitě. Až po pátém týdnu se začíná měnit modrá barva očí na zelenou, přičemž výslednou intenzitu zelené barvy dokážou odhadnout jen zkušení chovatelé.
Tělesná konstituce: bývá u tohoto plemene koček jemnější než u ostatních barevných variet. Tělo musí být na krátkých silných nohách, tak jak je to u všech cobby koček. Výraz cobby znamená zavalitost. Zavalité tělo sedí na krátkých nohách, hruď je široká a hlava masivní kulatá se širokou lebkou a dobrými proporcemi.
Ocas: bohatě osrstěný, v přiměřených proporcích k tělu. Celkově spíše krátký.
Tlapky: silné a kulaté s chomáčky chlupů mezi prsty.

FIFe uznává 4 variety stínovaných koček:
PER ns 11, as 11, bs 11, cs 11 – perská stříbřitá černě, čokoládově, modře a lilově stínovaná.

About Author

Leave A Reply