Perutýn ostnatý neboli paprsčitý a vše, co je třeba o něm vědět

0

Začátečníci v oboru akvaristiky si velice často pořizují akvarijní rybičky, které jsou nenáročné. Nechtějí za ně zaplatit víc, než několik stovek korun, ovšem najdou se i ti chovatelé, kteří jsou sice v začátcích, ale kteří nestojí o rybičky, které má kdekdo. Parmičky, neonky nebo paví očka jsou běžnou součástí domácích akvárií. Existují však i takové druhy akvarijních rybiček, které jsou sice dražší, ale péče o ně je naprosto jednoduchá. Navíc je jen tak někdo nemá.

Jedním takovým druhem je perutýn ostnatý neboli perutýn paprsčitý (můžete ho znát pod oběma názvy). Jedná se o dech beroucí rybičku, která pochází z Indického oceánu. Je skutečně nádherná, je jedinečná, jen tak někdo ji nemá a navíc je zcela nenáročná. Mnohé chovatele však zastraší cena a náklady s ní spojené. Koupíte ji zhruba za patnáct stovek, ovšem musíte ji krmit nejlépe živou stravou v podobě drobných rybek či obecně rybího masa. Miluje taky chobotnice či krevety, a to rozhodně není levná záležitost.

Investice se však vyplatí. Není to rybka, která se dožívá pěti let, ale klidně se může dožít i několik desítek let. Záleží na tom, jak dobře se jí bude žít u vás v akváriu.

Čím větší akvárium, tím lépe

Perutýn ostnatý je rybička, která miluje prostor. Jelikož není zrovna nejmenší (obvykle vyroste do dvaceti centimetrů), doporučená velikost nádrže je 250 litrů. Zde však platí, že čím větší akvárium bude, tím lépe. Teplota v akváriu by se měla pohybovat kolem pětadvaceti stupňů Celsia. Neměla by přesáhnout třicet stupňů Celsia a neměla by klesnout pod dvacet stupňů Celsia.

Bohužel se v zajetí nerozmnožují

Obecně o perutýnech musíte vědět to, že se v zajetí nerozmnožují. Jsou to rybky, které se stěží rozmnožují i v mořích. V moři sice nakladou několik jiker, ovšem většinu z nich sní plankton. Dospělosti se dožívá opravdu jen minimum z nakladených jiker.

About Author

Leave A Reply