Perutýni jsou ozdoby našich akvárií

0

Naše domácí akvária nemusí být nudná. Stačí, když si do nich zakoupíte takové druhy rybiček, které vyniknou a které zaujmou na první pohled. Mnoho chovatelů si myslí, že čím barevnější a zajímavější rybička je, tím je chov obtížnější. Ovšem není to pravda. Vezměme si takové perutýny. Jsou to krásné, výrazné a zajímavé rybky, které jsou sice dražší, ovšem péče o ně je naprosto jednoduchá. V poslední době se dokonce ukázalo, že s oblibou chováme hned několik druhů této rybičky.

Jak jsme zmínili, jediný problém či zádrhel u perutýnů je cena. Nekoupíte je za dvacet či za padesát korun, dokonce je neseženete ani za stokorunu. Většina perutýnů se pohybuje v cenové relaci od pětistovky do dvou tisíc korun za kus.

Pokud se však rozhodnete perutýny koupit, nebudete litovat. I když je to z počátku velká investice, vydrží vám i několik desítek let. Jsou to dlouhověké rybičky, které neumírají po pěti letech.

Pojďme se však podívat na druhy perutýnů, které jsou u nás chovány nejčastěji.

• Perutýn tykadlový

Velice oblíbený je perutýn tykadlový, který koupíte dokonce za čtyři stovky. Možná právě díky ceně je tak oblíbený, ovšem ať už je důvod jakýkoliv, je skvělým oživením každého akvária. Objeven byl už v roce 1787 a už od té doby se ví, že se vyplatí chovat jen jednoho jedince. Ovšem i na jednoho jedince potřebujete velké akvárium. Nejlépe o velikosti 200 litrů.

Perutýn tykadlový je masožravec. Musíte počítat s tím, že hodně investujete i do jeho stravy. Miluje především kraby, krevety a chobotnice. Na druhou stranu si ho můžete trochu ochočit. Dokáže se naučit jíst krmivo z pinzety.

• Perutýn paprsčitý

Perutýn paprsčitý neboli perutýn ostnatý je velice zajímavý. Taktéž žije dlouho, taktéž je to masožravec a tudíž taky za krmivo utratíte hromadu peněz. Bohužel je o něco dražší než perutýn tykadlový. Nejlevněji ho seženete za čtrnáct set korun, ale velice často se cena za jedince dotkne i dvou tisíc.

Jelikož je o něco větší než předešlý druh, potřebuje o něco větší akvárium (nejlépe o velikosti 250 litrů).

About Author

Leave A Reply