Pes do bytu pro nezkušené – račte si vybrat!

1

Bydlíte v bytě a chtěli byste si pořídit čtyřnohého psího kamaráda? Pokud si vyberete plemeno, které je přiměřeně velké a přiměřeně aktivní, určitě nebudete muset řešit v budoucnu, žádné problémy s agresí či s ničením nábytku. Také musíte zohlednit vaše zkušenosti se psy, protože některá plemena potřebují čas od času ukázat, kdo je tady pán.

Mezi plemena, která se hodí pro nezkušené majitele, patří například čivava, yorkšírský teriér, pražský krysařík, bišonek, mops,… – tato plemena se hodí i pro zaneprázdněné páníčky, kteří moc času nemají a když už čas mají, tak relaxují nebo vyrazí na krátkou procházku. Navíc tato plemena rozhodně nijak extra nezasáhnou do vašeho rozpočtu.

Čivava

Maličký psík, patřící mezi společenské a toy psi podle FCI klasifikace. V dospělosti dosahuje maximální výšky 23 cm a váhy 3 kg. Je nenáročná na pohyb, hodná na děti i zvířata. Na výcvik je nenáročná. Krátkosrstá čivava nevyžaduje zvláštní péči o srst, zato čivava dlouhosrstá potřebuje pravidelně vyčesávat. Osobně bych čivavu nedoporučovala k dětem do tří let – i když je čivava mrňous nenechá si všechno líbit a pokud by se dítě rozhodlo tahat psíka za ocas nebo uši, či mu vzít hračku, mohlo by se stát, že by čivava zaútočila. Pokud se pro čivavu rozhodnete, vyberte si štěně s průkazem původu a se zdravými rodiči. Štěňata bez PP často trpí různými nemocemi, které se často ani nenechají léčit.

Yorkšírský teriér

FCI řadí toto plemeno mezi teriéry. Je vhodný i do rodiny s dětmi, bezproblémový, ale lehce nedůvěřivý k cizím lidem. Optimální hmotnost jsou 3,2 kg a výška v dospělosti 23 cm. Dlouhá srst potřebuje denní péči. Docela rychle si zvykne na páníčka a delší pobyt bez něj pejsky lehce stresuje. Je velmi učenlivý a inteligentní.

Pražský krysařík

Skvělý společník do rodiny i k dětem. Inteligentní, zvědavý, hbitý pes. Stejně jako gauč má rád procházky. V dospělosti váží 2,5 kg a měří kolem 20-23 cm. Jeho krátká srst je prakticky bezúdržbová. Pokud zjistí, že štěkání je skvělá zábava, kterou mu nikdo nezakazuje, může z něho vyrůst uštěkaný otrava. V zimě a během chladných dnů je lepší volit krátké procházky nebo použít nějaký obleček, protože je to malý pes a hůře udržuje svou tělesnou teplotu.

Bišonek

Velice učenlivý, bystrý inteligentní pes, který má rád společnost lidí. Děti ani zvířata mu nevadí. Bílá kudrnatá srst je krásná, ale péče o ni je celkem náročná – každodenní česání, pravidelné zastřihování a koupele s kvalitními šampóny. Srst je celkem bujná a proto je potřeba kontrolovat okolí očí, aby chlupy oči nedráždily a aby pejsek přes chlupy viděl.

Mops

Značka ideál, pro všechny, kdo chtějí mít psa mazlíka. Skoro žádný výcvik a pouze přiměřené procházky. Tenhle pes chce být v přítomnosti páníčka, ideálně u něj na klíně a oddávat se hlazení. Není dobré nechávat psa dlouho samotného doma, protože je hodně fixován na majitele. Jeho hmotnost se v dospělosti pohybuje kolem 6-8 kg. Péče o srst je skoro nulová a povaha bezproblémová. Tito pejsci rádi baští a mají tedy sklon k obezitě, proto je dobré pejskovi dávat dávky, které dostávat má a zbytečně jej nepřekrmovat.

Popsat všechna plemena, která se hodí nezkušeným milovníkům psů, by vydalo na celou brožurku. Každý kdo se rozmýšlí nad koupí psa, určitě sáhne po atlasu psů nebo se osobně poradí v chovatelské stanici, kde mu dokonale popíší chování daného plemene a jsou ochotni radit i poté, co si štěňátko nový majitel odveze domů.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

  1. Pingback: Jaké otázky si položit před koupí psa? | Články 9e

Leave A Reply