Pes a stěhování – jak mu ho můžeme ulehčit

0

Stěhování je jedním ze životních období pro nás lidi, ale i pro naše psy, které je velmi stresující. Psi jsou na každodenních zvycích velice závislí. Naučí se podle nich nejen orientovat v čase, ale jistá míra stereotypu jim dokáže přinést do života klid a pohodu. Stěhování tohle všechno naruší, a právě proto pro ně může být velmi stresující. Jak tedy našim mazlíčkům toto těžké období alespoň trochu zpříjemnit a udělat z něj záležitost méně stresující?

Pes bude citlivý vůči všemu neobvyklému

Jakmile propukne něco, co není ve vašem ani v jeho životě obvyklé, pes zpozorní a stane se citlivější vůči všem změnám. Není divu, neví, co se děje a my nemáme možnost mu to jakkoli vysvětlit. Jedinou možností, je být s ním tak často, jak jen to jde. Vždy, když odcházíte z bytu, ujistěte jej, že se zase vrátíte. Pes nezná pojem času, a tak nemá smysl, vysvětlovat mu, že přijdete zpět za půl hodiny anebo za půl dne.

Seznamte ho předem s novým bydlištěm

Pro zvíře budou první dny, možná i týdny v novém bydlišti velmi matoucí. Ideální tedy je, pokud je to tedy alespoň trochu možné, s novým bydlištěm ho předem seznámit. Dát mu možnost, aby místo navštívil společně s vámi a svůj nový životní prostor si tak mohl alespoň na chvíli očichat a prohlédnout. Pochopitelně něco takového půjde mnohem snáz, pokud se stěhujete na jiné místo ve stejném městě, než když měníte nejen lokalitu, ale třeba i stát.

Vzít s sebou psův starý pelíšek je nutnost

Silné pouto mezi vámi vám vše usnadní

Pes, který už s vámi několik let žil na původním místě k vám má jistě přirozeně vyvinuté silné pouto. Tak se mu snažte pomoci pochopit, že jej tam nenecháte, ale že kamkoli se vydáte, váš pes půjde s vámi. Dejte mu najevo, že jste tu stále pro něj, a že jeho domov bude vždy společně s vámi, tam, kde budete vy, bude i on. Máte-li přizpůsobivého a bezstarostného psa, v tuto chvíli to oceníte.

Nezbavujte se oblíbených předmětů vašeho psa

Ať se chcete většiny věcí zbavit nebo ne, vezměte s sebou určitě psův pelíšek, na který je zvyklý a také jeho oblíbené misky na pití a žrádlo a nezapomeňte ani na jeho milované hračky. Právě staré věci mu začátky v novém bydlišti dosti usnadní. Bude tak mít svou jistotu i v nejistých prvních dnech a týdnech, v době, něž pochopí, že se nestalo nic tak mimořádného, když je jeho smečka pořád kolem něj a sním.

Dobře vnímejte, čím váš pes prochází

Možná bude váš pes v průběhu stěhování více nervózní, nebude dobře spát, bude chtít všude chodit s vámi a na váš odchod z bytu bude reagovat až nepřiměřeně. Mohou se u něj projevit dokonce trávicí obtíže, nebo záchvaty zdánlivě nevysvětlitelného štěkotu. Počítejte raději se vším možným. Zatímco vy si svou situaci se změnou bydliště plně uvědomujete, váš pes neví, o co se jedná. Počítejte s tím, že byste se svým psem měli strávit určitý čas při seznamování se s novým prostředím, s bytem i jeho okolím. Při pohybu v neznámém prostředí mu ale nedávejte úplnou volnost, mějte jho vždy na vodítku. Nic neponechávejte náhodě a na obojku mu vždy ponechejte jeho identifikační údaje pro případ, že by se v novém prostředí přece jen zaběhl.

Oblíbené hračky vašeho psa mu připomenou navyklé rituály

I na novém místě dodržujte stejný režim dne

Kromě známých věcí, jako je jeho pelíšek, hračky, misky na jídlo a pití, deka, atd. by v novém prostředí měly psovi pomoci i zavedené rituály, které budete nadále dodržovat. Psa krmte ve stejném čase jako ve starém bydlišti, choďte s ním na procházky ve stejnou dobu, hrajte si s ním ve stejnou hodinu a trénujte tak, jak jste to dělali doposud. Někdy se může stát, že se pes v novém bydlišti bude hůř zabydlovat a vy se kvůli tomu budete muset vrátit opět k základům jeho dobrého výcviku. Ale věřte, že dříve, nebo později se vše zase vrátí do normálních kolejí, pokud se budete snažit, aby i na novém místě bylo pro něj co nejvíce věcí předvídatelných a co nejznámějších. Po pár týdnech se vše ustálí zase v daném normálu. I poněkud zmatení psi, které stěhování zasáhlo více, než jejich majitelé očekávali, se opět dali do pořádku a přivykli dennímu režimu i původně neznámému prostředí.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply