Phelsuma madagascariensis grandis aneb felsuma madagaskarská

0

Jedním z nejkrásnějších terarijních chovanců původem ze severozápadního Madagaskaru je Felzuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis). V oblasti svého původu žije na stromech a každý pár, který si je celoživotně věrný, má svůj domovský strom, jenž je jeho teritoriem. Toto své teritoriální panství neopouští po celý život.

Charakteristika druhu

Felzumy dorůstají délky mezi 25 a 28 cm. Jejich zbarvení je zářivě zelené obohacené o kresbu z černých skvrnek nacházejících se na hřbetě a hlavě. V českých teráriích se objevují již přes 50 let a daří se jim tu poměrně dobře. Samičky snášejí obvykle po dvou vejcích, a to 5 x až 7 x ročně. Svá vajíčka vlepují do paždí listů rostlin, na kmeny stromů anebo je mohou klást do připravených navlhčených krabiček s mechem. Inkubace je možná v teráriu. Pouze pokud nejsou vajíčka přilepena, je možné je vložit do inkubátoru. Mláďata se z nich vylíhnou do 50 až 75 dní při teplotě udržované na 28°C.

Vybavení terária

Terárium pro felzumy zařizujeme obvykle jako výsek jejich biotopu. Dno pokryjeme mírně vlhkým lignocelem, který se snažíme neustále vlhký i udržovat. Do ubikace vložíme několik různě směrujících větví, přičemž tloušťka větví by měla alespoň přibližně odpovídat tloušťce chovaných jedinců. Vzhledem k udržení mikroklimatu nádrže osazujeme terárium živými rostlinami. Někdo však může preferovat spíše rostliny umělé. Oba druhy rostlin dokážou s úspěchem nasimulovat výsek přírody, kde jsou tak vytvořena krytá místa zajišťující felzumám pocit klidu a bezpečí.

Osvětlení, teplota a rosení

Přes den držíme teplotu v teráriu na 28°C, zatímco na noc by měla poklesnout na cca 22°C. Ráno nebo večer prostředí rosíme. Felzumám vyhovuje ranní rosení, při kterém mohou sbírat kapky vody ze stěn terária a z rostlin. Ovšem i tak vložíme do terária ještě raději i misku s pitnou vodou. Jako krmení připravujeme felzumám hmyz vhodné velikosti, přičemž velcí jedinci jsou schopni zvládnout i konzumaci myších holat. Na přilepšenou jim můžeme nabídnout napájení medovou vodou s obsahem vitamínů. Pro chov i odchov je vhodné umístit do terária 25W žárovku, která nádrž nejen nasvítí, ale i ohřeje. Osvětlení zářivkou s podílem UV spektra docílíme krásného zbarvení chovaných jedinců a navíc prospějeme jejich látkové výměně i vitamínové bilanci.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply