Plemena psů vhodná do rodiny

0

Pes jako domácí mazlíček se za posledních pár let stal neoddělitelnou součástí rodiny. Lidé se jej pořizují do bytu, na zahradu, jako kamaráda nebo jako hlídače. Nicméně vše začíná pořízením a není na škodu si ještě před koupí ujasnit, jaké plemeno by bylo vhodné pro danou situaci, do které se pes bude začleňovat. Úvahy by měly být logické a přirozené, je také důležité nebazírovat na nesmyslných přáních. Každý pes potřebuje něco jiného a tomu by se také měla přizpůsobit úvaha při výběru.

Z mého hlediska je nejdůležitější si uvědomit, zda bude o psa postaráno a zda jsme schopni mu zajistit vše potřebné pro život. Pokud je již člověk rozhodnut, že si psa pořídí, nastává důležitá otázka, kde se pes bude nacházet. Jestliže je k dispozici zahrada, na které pes bude moci trávit většinu svého času, lze přemýšlet o větších plemenech. Naopak, jestliže psa plánujeme do bytu, doporučovala bych menší rasu, která nepotřebuje tolik pohybu po volném prostranství. Důležité je také zvážit, jaké pohlaví je vhodné. Co se týče psů, jsou toulavější, agresivnější, prostě dominantnější než feny. Naopak ale mohou značkovat i uvnitř v bytě nebo baráku. Naopak feny jsou mazlivé, pokud nejsou kastrované, hárají.

Volba vhodného plemene

Volba plemena se již odvíjí od předpokládaných vlastností jednotlivých plemen. Vybírat lze z hlídačů, aktivních plemen, která potřebuji hodně pohybu, domácích mazlíčků, které jsou akorát tak na pohovku nebo pro radost a zpříjemnění času.

Mělo by se také uvážit, zda je pes tolerantní k dětem, zda je dobře snáší. A jak lze poznat ideálního psa do rodiny? K dětem patří nejlépe inteligentní pes s dobrou povahou a průměrnou aktivitou.  

I když je pes teoreticky zlý a nevhodný k dětem, mnohdy se dá využít výcviku, který zabezpečí dobré soužití psa a rodiny. Právě s výchovou velmi souvisí vztah mezi dítětem a psem. Jestliže jsou na sebe zvyklí od štěněte, neměl by být problém, neboť pes vyrůstá v tom prostředí, které pro něj bude základem téměř celý život. Problém by mohl být, pokud by pes přišel do rodiny ve starším věku a už by nemusel být ochotný se přizpůsobit novým podmínkám. A jestliže se pořizuje štěně, nesmí se zapomenout na výcvik a výchovu.

Jednoduše řešeno, jestliže se nezná minulost psa, nevíme, co od něj třeba jen v krizových situacích můžeme očekávat. To může být problémem u psů pořízených z útulků.

Je dobré, jestliže se psovi věnuje celá rodina už od samotného vyzvednutí. V případě jedné osoby, se pes může velice rychle upnout na konkrétní osobu a ostatní „nevnímat“. A neplatí, že malý pes je do rodiny ideální. Velcí psi snesou děti ve více případech, dokáží být tolerantní a nechají si spoustu věci líbit. Pes menšího vzrůstu se naopak může bránit při každém dotyku od dítěte, neboť strach z nebezpečí může být silný. Říká se, že malí psi by se do rodiny měli pořizovat, až když si dítě uvědomuje, co mu může způsobit.

Které tedy do rodiny?

Rodinní psi můžou být různé velikosti plemene. Vybírat lze z malých, středních, velkých a obřích. Jejich rozdělení záleží na váze a výšce dospělého psa. Obří psi se mnohdy zahrnují do kategorie velkých plemen, nicméně jejich hmotnost je nad 45 kg a kohoutková výška je nad 80 cm. Kohoutková výška je vzdálenost od země k nejvyššímu bodu hřbetní linie psa, tzv. kohoutek. Velké plemeno psa se označuje výškou kohoutku 50 až 80 cm. Střední je od 35 do 50 cm a malé plemeno je do 35 cm.

Na závěr jsem vhodné psy do rodiny rozdělila do tří kategorií: malé, střední a velké plemena.

Malá plemena

Do skupiny malých psů vhodné do rodiny patří několik plemen. Pro představení uvádím nejznámější a vhodné plemena. Velmi známým a v poslední době oblíbeným je jorkširský teriér (vhodný pro alergické děti), Jack Russell teriér, jezevčík, malý knírač, Kavalír King Charkes španěl nebo pražský krysařík.

Střední plemena

Střední velikost psa obsahuje rovněž několik plemen. Mezi rodinná plemena patří například portugalský vodní pes (vhodný pro alergiky), mexický naháč (vhodný pro alergiky), boxer (velmi kamarádský), bígl, kolie, šeltie nebo belgický ovčák (ideální jako mazlíček i hlídač domu).

Velká plemena

Velká plemena psů jsou velmi oblíbená a známá. Zde se řadí plemeno německý ovčák, rotvajler, labradorský retrívr (společenský a klidný), zlatý retrívr (společenský a klidný), bernský salašnický pes, německý ohař nebo leonberger (ideální mazlíček i hlídač).

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply