Pointer – plnokrevník mezi psy

1

Nejen lovecké vlohy proudí v žilách tohoto ušlechtilého, vitálního psa. Vrozenou má i vytrvalost, vášeň a neutuchající energii. Stal se oblíbeným psem i pro svou milou povahu. Pointer je jedno z plemen stavěcích loveckých psů. Stavěcí psi pracují svým typickým způsobem – vystavováním zvěře. To znamená, že lovenou zvěř neštvou, ale zůstávají před ní nehnutě stát a vlastní lov ponechávají na střelci.

Z historie plemene

Přímým předchůdcem anglického pointera je vysokonohý honič bracce de punta. Toto plemeno při lovu pracovalo svým specifickým způsobem, zvěř neštvalo, ale stavělo. Již v 17. století byl odlišný od ohařů té doby. Vždy zůstal před zvěří stát, a tím na zvěř upozornil svého lovce. Na britské ostrovy se dostal těsně před rokem 1700. Vzezřením byl ale silnější, či spíše celkově robustnější. Ovšem záhy dovedla anglická chovatelská škola toto plemeno k dokonalosti. V chovech se až do roku 1850 využívalo foxhoundů. Až William Alkwright jim vtiskl současnou podobu. Současný pes plemene pointer musí působit silným avšak zároveň pružným dojmem. V chovu W. Alkwrighta se objevovali nejen původní strakáčci, ale i psi s jiným zbarvením. Po 2. světové válce obliba tohoto plemene výrazně stoupla, konečně byly doceněny jeho skvělé vlastnosti, jako jsou vytrvalé, rychlé až systematické vyhledávání. A v tomto období bylo také používáno plemeno pointer k zušlechťování jiných plemen ohařů.

Pozitiva plemene

Pointer patří k těm nejelegantnějším psům. Pomáhá mu k tomu dokonale modelované tělo s nezaměnitelnými znaky hlavy. Při soužití s rodinou velmi rychle přijme zvyky důležité při vzájemném soužití. Přirozené vysoké inteligenci vděčí toto plemeno za schopnost rychle řešit nastalé situace. Chová se velmi mile i k cizím lidem. Neprojevuje agresivitu. Je ve svém chování bezproblémové i k ostatním zvířatům. Pointer je vlídný, ochotný, laskavý, ale také důsledný. Znalosti, které při výchově nabyde, dokáže uchovat velmi dlouho a navíc je i spolehlivě rozvíjet. Plemeno je všestranné, vhodné pro loveckou práci, pro různé sportovní disciplíny, ale je to i vynikající rodinný společník. Výjimeční nejsou ani pointeři, kteří se objevují jako vůdčí jedinci ve spřežení saňových psů. Díky své vyrovnané povaze jsou vhodní i jako canisterapeutičtí psi.

 

Krátkosrstý pointer

Krátkosrstý pointer

Negativa plemene

K negativům můžeme přičíst snad jen to, že toto lovecké plemeno je poměrně náročné na pohyb a chováme-li jej jako rodinného mazlíčka, musíme mu dopřát dostatek pohybu alespoň v podobě dlouhých procházek a velkého výběhu. Vzhledem k tomu, že má v sobě lovecké pudy a je to plemeno označované jako stopař zvěře, musíme být při procházkách a pohybu psa na volno obezřetní, aby nevyrazil za zvěří. Hrabání děr v zahradě se nedá považovat za nešvar, nýbrž je to přirozené chování psů. Imponuje jim vůně hlíny, která je čerstvě rozrytá. Nelze to brát ze strany psa jako zlý úmysl.

Typické znaky plemene

Země původu: Velká Británie
Hmotnost: 20 – 30 kg.
Klasifikace podle FCI: Ohaři.
Barva: bílá a žlutá, bílá a oranžová, bílá a játrově hnědá, bílá a černá. Přípustné je jak jednobarevné, tak trikolorní zbarvení.
Srst: jemná, krátká, pěkně lesklá, rovná, zcela hladká, tvrdá.
Výška: pes v kohoutku – 63 až 69 cm, fena v kohoutku – 61 až 66 cm.
Postava: celkově vyvážená, působí pružně a přitom je silná.
Povaha: aktivní, odolná, vyrovnaná, rychle reagující, dobrý aristokratický charakter.

Zdravotní stav

Toto plemeno má obrovskou výhodu v tom, že není zatíženo genetickými vadami ani nemocemi.

 

Slovenský drsnosrstý pointer

Slovenský drsnosrstý pointer

Pro koho se hodí

Pointer je jednak skvělý společník, ale je to hlavně plemeno chované pro lov. Hodí se však nejen pro myslivce, kynology, ale i ty osoby, které rády sportují společně se psy. Pro skvělé vlastnosti jako jsou vyrovnanost, přívětivost, odolnost a odpovídající reakce na podněty jsou pointeři vhodní i pro ty osoby, které se chtějí věnovat canisterapii.

Zajímavosti

V genotypu pointerů nalezneme nejen španělské ohaře, ale také foxhoundy s italskými ohaři a možná i anglické buldoky a greyhoundy či bloodhoundy.

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Pes musí být odrazem svého pána | Pražské bydlení

Leave A Reply