Pomci – krásné pestrobarevné akvarijní ryby náročné na chov

0

Pomci patří mezi akvaristy k velmi žádaným druhům. Je to naprosto pochopitelné, neboť jejich pestrobarevnost a zajímavý tvar z nich činí atraktivní obyvatele každého akvária. Nejsou však vhodní pro začínající akvaristy, jsou totiž velmi citliví na kvalitu vody a někteří navíc neochotně přijímají potravu.

Rozdíl mezi pomcovitými a klipkovitými rybami

Pro pomce (Pomacanthidae) je charakteristický trn na skřelích. Tím se odlišují od klipek (Chaetodontidae), se kterými bývají někdy zaměňováni. Pomci se chovají v akváriu velmi teritoriálně, a tak je dobré chovat je raději po jednom v jedné nádrži. Jejich vysoké nároky na čistotu vody jsou pověstné. A nejen to je důvod, proč nejsou vhodní jako akvarijní ryby pro chovatele začátečníky.

Teritoriální chování samců

Mladí jedinci tohoto druhu si na akvarijní podmínky zvykají lépe a rychleji než dospělí. Vzhledem k silně teritoriálnímu chování samců se doporučuje mít pro každého samčího jedince zvláštní nádrž.

Jak je to s kresbou a barvami u pomců

Některé druhy pomců mají velmi podobnou kresbu i barvy. Pomec císařský a pomec azurový mají modře, černě a bíle pruhované tělo. Mladí jedinci, polodospělí a dospělci mohou mít v každém ze stádií růstu jiné zbarvení. Není jednoduché odlišit ani dospělé samce od samic podle jejich kresby a zbarvení. Pomec azurový (Pomacanthus semicirculatus) je známý tím, že v dospělosti ztratí proužkování, čímž nápadně změní svou podobu.

Chování pomců při krmení

Vydáte-li se na nákup pomců do prodejny, nechejte si předvést krmení těchto rybek. Akvaristé, kterým nejde jen o zisk, ale i o blaho zvířat, vám nenabídnou k odkupu ryby, které si nezvykly na chov v akváriu a dosud nepřijímají potravu. Doma pomcům nabízejte různorodou čerstvou i mraženou potravu. V oblibě mívají i krmení vyrobené z řasy a hub. Někteří jedinci ale tuto potravu přijímají stejně neochotně jako cokoli jiného. Pomec tříbarevný (Holocanthus tricolor) se v přirozeném prostředí krmí houbami, a to může způsobovat při krmení v akváriu obtíže. Navíc se jedná o agresivního tvora s vysokými požadavky na prostor.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply