Pozor na atopickou dermatitidu u psů. Víte, jak ji poznat a je možné ji léčit?

0

Psi jsou nejčastějšími členy našich domácností. Nemůžeme se tomu divit, vždyť se jedná o přítulné domácí mazlíčky, kterým můžeme důvěřovat a kterým můžeme říct tajemství, aniž by ho někomu řekli. V současné době se Češi řadí k zemím, které jsou proslulé svou láskou ke psům. Češi jsou ochotni za své psí čtyřnohé mazlíčky utratit i miliony ročně, většinou se peníze dávají do psích hotelů, do psí péče nebo do veterinárních vyšetření, které jsou velice důležité. Na veterinární vyšetření by se nemělo zapomínat, jelikož i pejsci mohou trpět nemocí, o níž nám bohužel neumím říct.  

Mezi nemoci vyskytující se u psů patří takzvaná atopická dermatitida. Jedná se o genetickou predispozici, která napomáhá rozvoji nejen zánětlivých, ale také svědivých alergických onemocnění. Alergické onemocnění pak způsobí mnoho faktorů, patří mezi ně například prach, trávy, pyl nebo případně roztočí či třeba blechy, na které je také řada psů alergická.  

Kdy psi vykazují alergické příznaky? 

Mnozí chovatelé se mohou jistě ptát na to, kdy se začínán nemoc projevovat. Nemoc se začíná projevovat během druhého až třetího roku života. Samozřejmě i v tomto případě se vyskytují výjimky, které vykazují symptomy už po půl roce života.  

Atopie neboli atopická dermatitida bývá většinou sezonní problém, kdy psi jsou alergičtí zejména na pyl nebo blechy, ovšem může se jednat o celoroční problém.  

Jaké jsou příznaky? 

Příznaky nemoci jsou viditelné. Psi se velice často třou, jelikož je kůže svědí, dále se častěji olizují nebo se škrábou na nohách, uších či tlamě. Může dojít ke ztrátě chlupů nebo případně k začervenání.  

Jak se nemoc léčí? 

Atopická dermatitida se neřadí k nemocem, na které není lék. Je možné ji léčit tak, že se odstraní alergické látky nebo že se podstoupí takzvaná imunoterapie. V každém případě platí, že není možné stoprocentně vyloučit či odstranit alergen. 

About Author

Leave A Reply