Pozor na jedovaté rostliny na vaší zahradě, na polích a loukách nebo na dovolené

0

Říše rostlin je stejně tak krásná, jako je záhadná, nevyzpytatelná a nebezpečná. Rozhodně tedy není vhodné brát sílu bylin na lehkou váhu. Pro majitele koček a psů toto varování platí dvojnásob. S přicházejícím létem se stále častěji a déle zdržujeme na svých zahradách a spoustu času tu s námi tráví i naši čtyřnozí mazlíčci. Jako dobří chovatelé bychom však rozhodně měli znát všechny rostliny, které mohou jakkoli ohrozit jejich zdraví anebo dokonce život.

Různé účinky různých rostlin

O některých rostlinách je všeobecně známo, jak jedovaté jsou, u některých je to s jedovatostí odlišné podle vlivu na člověka, psa anebo kočku. Jiné rostliny jsou nebezpečné pro všechny živé tvory včetně dobytka, koňů anebo ptactva či drůbeže. My se dnes zaměříme na jedovatost rostlin s ohledem na psy a kočky a v potaz budeme brát pro tentokrát venkovní či zahradní, nebo ve volné přírodě vyskytující se rostliny. Jedovatým pokojovým rostlinám se budeme věnovat někdy příště.

Lepší je myslet na prevenci, než řešit náhlé příhody

I když si můžeme myslet o svých psech a kočkách jen to nejlepší a domnívat se, že jim jejich inteligence napoví, které rostliny by jim mohly být nebezpečné, není tomu tak. Je tedy na nás chovatelích, abychom ve svých zahradách eliminovali množství pro domácí mazlíčky škodlivých rostlin, nebo je oželeli zcela a na zahradu je nikdy ani nevysadili.

Nebezpečí číhá na zahradě

Nebezpečí číhá na zahradě

Ohrožení v podobě živých plotů

Velkou řádku jedovatých rostlin nalezneme již například v živých plotech. Mahonie, pámelník, klematis, ptačí zob, zimolezy, všechny tyto dřeviny a polodřeviny mohou pro psy a kočky představovat jistou formu nebezpečí vzhledem k jedovatosti některých svých částí nebo v některých případech i celých rostlin, a to včetně kořenů. I břečťany, tak často se vyskytující v našich zahradách mohou způsobit psům těžké otravy. Zatímco ptactvo odradí hořká chuť jejich bobulovitých plodů, psi se tím na první ochutnání nemusí nechat odradit. Stejně tak jsou jedovaté i listy a zbývajíc části rostlin. Nebezpečné může být i pozření nebo rozkousání kaštanu, čili plodu jírovce maďalu. Také od tisu červeného nebo trnovníku akátu hrozí otravy domácích mazlíčků. Pozor také na zimostráz čili buxus, cesmínu, jmelí, lýkovec a oleandr.

Nebezpečí může číhat i na dovolené

S oleandry se mohou často psi setkat i ve volné přírodě, pokud je berete s sebou na dovolenou do Středomoří. Například Španělsko, Portugalsko nebo Maroko, dokonce i Chorvatsko jsou oblastmi známými svým hojným výskytem těchto krásně kvetoucích avšak jedovatých keřů. Jedovatost je prokázána i u azalek a rododendronů. S těmi se běžně setkáváme u nás na zahradách a v parcích, ale například na Pyrenejském poloostrově, v Chorvatsku, ale i u Černého moře nebo na Malorce, nebo Kanárských ostrovech, tam rostou ve volné přírodě ve velké množství.

Pozor na nástrahy v lese

Pozor na nástrahy v lese

Vraťme se za jedovatými rostlinami zpět na naše území

Velmi jedovatou pro naše mazlíčky nebezpečnou skupinou jsou tolik oblíbené cibuloviny a hlíznaté rostliny. Velmi nebezpečné jsou v tomto směru pro kočky lilie. Pro kočky jsou nebezpečné všechny jejich části včetně květů a pylu. Pro psy mohou být nebezpečné pylové částečky, proto z květů, které si přineseme domů ze zahrady nebo z květinářství ihned odstraníme tyčinky s pylem. U koček mohou cibuloviny způsobit selhání ledvin. Narcisy, mečíky a tulipány mohou poškodit ale i psy. Způsobují u nich poruchy centrálního nervového systému, deprese, srdeční abnormality a křeče.

Další zahradní rostliny a květiny

Durmany, skočec, begónie, ale třeba i rostliny rajčat, vyjma zralých plodů mohou být velmi nebezpečné svou jedovatostí. Otrava skočcem bývá velmi často smrtelná! Starček obecný, přeslička bahenní, náprstník červený s nimi se můžeme setkat jak na zahradách, tak ve volné přírodě. U náprstníku je celá rostlina toxická, ovšem nejvíce toxinů obsahují listy rostliny. Přeslička bahenní způsobuje dlouhotrvající průjmy, nebezpečná je zejména pro dobytek. Zapomenout nesmíme ani na nocenky a konvalinky. U těch je naštěstí toxicita celých rostlin poměrně známým jevem. Problematické z hlediska konzumace může být pro psy a kočky také konopí.

Plevele a polní rostliny, od kterých hrozí nebezpečí

Komonice bílá – běžně se vyskytující plevelná rostlina je velmi jedovatá neboť se může objevovat jako semeno v krmivech dobytka, kde ve vlhkém prostředí například v zaplísněných krmivech přemění kumarin na dikumarol, a ten je velmi toxický. Otrava se projevuje krvácením a špatnou krevní srážlivostí a léčí se podáváním vysokých dávek vitamínu K. Na podzim je třeba dávat na polích a okrajích luk pozor na velmi jedovaté ocúny. Při požití ocúnu může dojít k ochrnutí organismu v důsledku omezení funkce dýchacího ústrojí. Naopak na jaře je možné v lesích a na zavlhčených plochách narazit na velké množství listů česneku medvědího, který je známý svými léčebnými účinky pro lidi. Naštěstí zvířatům nepříliš libě a silně voní po česneku, a tak nemají tendenci ho pojídat anebo alespoň ne ve větším množství. To může totiž způsobit žaludeční potíže, zvracení a průjem. Z polních rostlin bychom neměli opomenout zmínit ještě ječmen myší (Hordeum murinum). Nejedná se sice o jedovatou rostlinu, ale o divoce rostoucí formu ječmene, jehož nebezpečí spočívá v tom, že vytváří v létě dlouze osinaté klásky, které v období zralosti ztvrdnou a začínají se rozpadat. Velmi snadno se zachytí na srsti či kůži psa. My je často sice ani nezaznamenáme, ale obilky ve svém vnějším obalu obsahují bakterii, která osinám pomáhá usnadnit průnik kůží do těla zvířete a také napomáhá putovat tělem. Bohužel pro naše mazlíčky je toto velmi nebezpečná rostlina, nebo díky své srsti jsou pro osiny ječmene myšího snadným terčem. Byly již zaznamenány případy, kdy veterináři nalezli osiny ječmene myšího dokonce i v mozku či míše nebo plicích psů.

Chraňme své mazlíčky dostatečně

Chraňme své mazlíčky dostatečně

Pozor na houby – obsahují velké množství toxinů

Málo se ví, že rovněž houby mohou způsobit psům těžké otravy. Myslím, že je možné zařadit toto varování i do dnešního článku, neboť i houby jsou rostliny a navíc velmi běžné. Houby mohou účinkovat na organismus zvířat mnoha odlišnými způsoby od nevolnosti, přes křeče, ale přivodit mohou také halucinace a následné selhání ledvin a jater. Ne všechny houby jsou pochopitelně jedovaté, ale vzhledem k tomu, že pozdě zjištěná otrava může znamenat smrt, je lepší konzumaci jakýchkoli hub u koček a psů zakázat již preventivně.

Opatření při zaznamenání příznaků otravy i u psa či kočky

Jakmile zaznamenáte u své kočky či psa některý z příznaků otravy, urychleně se pokuste vyvolat u zvířete zvracení. To má pomoci odstranit jed z organismu. Můžeme se o jeho vyvolání pokusit do 4 hodin po požití jedovaté látky, tehdy to má ještě smysl. Pomůže nám v tom 3 % kožní roztok peroxidu vodíku aplikovaný orálně v množství 1 – 2 ml/kg hmotnosti kočky nebo psa. Pokud ke zvracení nedojde do 10 minut, můžeme proces zopakovat. Nemáme-li k dispozici peroxid vodíku, můžeme s vyvolání zvracení využít hořčici podanou psovi na jazyk. Stejně tak by měla účinkovat i jedlá soda. Další možností je mýdlovou vodu, nebo solný roztok, kdy na 0,5 litru vody dáme 1 – 3 lžíce soli. Po vyvolaném zvracení se snažte zvířeti podávat co nejvíce tekutin.
Vždy by však měla následovat co nejurgentněji návštěva u zvěrolékaře a v dalších dnech pro snížení toxicity již vstřebaných látek pak zvířeti podávat živočišné uhlí k vyčištění trávicího traktu.
My vám přejeme, ať tyto rady nikdy nemusíte využít v praxi!

About Author

Leave A Reply