A máme tu opět léto v plném proudu. V době dovolených máme více času na své mazlíčky, a tak je bereme s sebou do lesa, proběhnout se na pěknou louku nebo procházíme po polních cestách mimo ruch města. Bohužel i na těchto místech na naše psy číhá nebezpečí, na první pohled těžko patrné, ale mnohdy o to zákeřnější – osiny.
V parném létě dozrávají trávy a obilí dříve, než je tomu obvykle. Proto je třeba zvýšit pozornost při procházkách v okolí chat a chalup, kde trávíme dovolenou, ale často i v méně udržovaných městských parcích na výskyt dozrávajících a zralých travních semen, takzvaných osin. U každého zvířete může způsobit až nečekaně komplikované potíže. A u dlouhosrstých psů je riziko ještě vyšší.
V čem je osina zákeřná
Obal osin je utvářený tak, aby se zralá semínka dobře uchytila, mají tedy na jednom konci výběžek končící zpětným háčkem, na druhém konci je pak několik tvrdých štětinek. Toto uspořádání jednotlivých částí osiny je pro zvířata nebezpečné kvůli snadnému zachycení při pohybu zvířete porostem. Ač celá osina nebývá delší než 1 cm, snadno se na srsti zvířete zachytí.
Místa nejčastějšího zachycení
Nejproblematičtejší je jejich zachycení ve slizničních nebo kožních záhybech. Ostrým výběžkem se zapíchnou například do kožního záhybu a díky zpětnému háčku už se z kůže neuvolní. Osiny nalézáme u psů či koček nejčastěji v uších, ve spojivkovém vaku nebo meziprstí. Žádnou výjimkou není ani osina zabodnutá u psů v předkožce. Osina se pak posouvá, až zůstane pod kůží. Osiny bývají zapíchnuté dosti hluboko a nemusí být proto vidět pouhým okem.
Co dělat?
OSINA v UCHU
Zapadne-li psovi osina do ušního boltce, pes se bude drbat v uchu, třepat hlavou a bude nervózní. Nikdy se nepokoušejte doma psovi ucho čistit. Mohli byste osinu posunout ještě dále do vnitřního ucha. Pak je ještě obtížnější ji odstranit. Vždy vyhledejte pomoc veterináře. Dostavíte-li se do ordinace hned, odborné vyjmutí nepotrvá dlouho a bude bez komplikací. Pokud návštěvu na veterině odsunete o několik dní, u psa už může probíhat komplikovaný zánět ucha a vyjmutí osiny bude o to komplikovanější.
OSINA V MEZIPRSTÍ
Pozorujete-li, že si váš pes intenzivně líže packu, pak může mít osinu v meziprstí. Psovi se může podařit osinu odstranit, ale na druhé straně může dojít i k jejímu spolknutí. Osina zapíchnutá v meziprstí způsobí bolestivost packy, někdy dokonce kulhání. Následně se na kůži obvykle objeví bolestivý puchýřek. Jestliže však semínko putuje dál, dostane se dovnitř do tkáně a pak už je nutné jej odstranit chirurgicky. Ponechaná osina v tkáni může totiž klidně putovat dál a způsobit silný zánět v okolních tkáních.
Spatříte-li u svého psa v meziprstí bolestivý puchýřek, raději tedy navštivte veterinárního lékaře, může se pod ním skrývat osina. Důležité je rovněž prohlédnout psa po návratu z procházky v rizikových lokalitách.
Foto: Pixabay.com