Pralesničky – okouzlující avšak jedovaté žáby

0

Domovem pralesničkovitých žab je Venezuela, Kolumbie, Guyana, Francouzská Guyana, Surinam a severní Brazílie. Velikostně se jedná spíše o mini žáby dorůstající velikosti mezi 4 až 5 cm. K čeledi Dendrobatidae (pralesničkovitých) patří přibližně 215 druhů. Jedná se o žabky velmi pestrého a netradičního zbarvení.

Pralesnička harlekýn (Dendrobates leucomelas)

Pro tento druh je charakteristické prolínání syté žluté a černé kresby. U samců pozorujeme na hrdle rezonanční vak, zatímco samice jsou celkově mohutnější. Co do velikosti jsou pralesničky harlekýni největšími zástupci svého rodu. Dožívají se obvykle 15 let.

Chov v teráriu

Pro pár vystačí vlhké terárium pralesního typu o rozměrech 40 x 30 x 30 cm. Pro dva samce je třeba mít větší plochu dna. Teplotu udržujeme přes den mezi 24 až 30 °C, na noc mezi 10 až 22 stupni. Vlhkost by měla odpovídat 70 – 90 %. Terárium opatříme různými úkryty, vlhkomilnými rostlinami, například broméliemi a nezapomeneme ani na nádržku s vodou, kameny a kůru. Krmíme drobným hmyzem octomilkami, nymfami cvrčků a pulcům dáváme sušené krmení. U pulců je třeba počítat s kanibalistickým chováním.

Samičky snášejí svá vajíčka do úkrytů. Snesou něco mezi 2 až 12 vajíčky, která pak sameček hlídá. Jakmile se z vajíček vylíhnou pulci, začne je přenášet do vody. K proměně pulců dojde cca po 2 měsících.

Dendrobates azureus

Pralesnička pruhovaná (Phyllobates vittatus)

Tento druh pralesniček má svůj domov v Kostarice. Samice jsou větší, měří okolo 3 cm, zatímco samci dosahují jen 2,6 cm. Hlavu i tělo mají černé, ovšem od čenichu se jim táhnou po stranách výrazně oranžové proužky. Nohy mají zelené s černými tečkami.

Chov v teráriu

Žáby vyžadují vlhkost až na 90 %, proto jim terárium denně rosíme. Ideální je pro ně pralesní terárium s přiměřenou vodní nádržkou. Zatímco denní teplota by se měla pohybovat okolo 24 až 30°C, noční by měla poklesnout o 3 – 4°C. Krmení dospělých se skládá z drobného hmyzu, pulcům dáváme sušené krmení, například Tetramin.

Samičky obvykle nakladou něco mezi 7 a 25 vajíčky, o která se stará sameček. Zvlhčuje je a hlídá, a jakmile se z nich cca po týdnu začnou líhnout pulci, přenáší je do vody. Ta by měla mít teplotu přibližně 23°C. Asi po 40 dnech pulci metamorfují na žáby.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply