Pražský krysařík – Ratlík, nebo Libeňský srneček

0

Ustálená povaha a ušlechtilost v malém těle, to je pražský krysařík, české národní plemeno, považované za jedno z nejstarších, společně s chodským psem. Původně byl nazýván také jako Libeňský srneček anebo Ratlík, což bylo jeho spíše hovorové označení. Jedná se o velmi dobrého hlídače, který dokáže být neúnavný, ostražitý, také obratný a rychlý. Pražský krysařík však patří nadále k plemenům psů neuznaným Mezinárodní kynologickou federací.

Z historie plemene

Z historického hlediska se jedná o plemeno, jehož původ sahá daleko do historie. O pražském krysaříkovi se dozvídáme ze záznamů pocházejících z období vlády českého knížete a krále Václava II. Velkým milovníkem a obdivovatelem ratlíků byl císař Rudolf II. U nás byl až do I. světové války označován jako „ratlík“, podle německého výrazu Rattler (krysař), a tak je možné, že právě to byl důvod, proč k evidenci tohoto českého národního plemene došlo až 12. října 1980. Rok 1981 znamenal vstup pražského krysaříka do české kynologie jako plnoprávné české národní plemeno. V roce 1990 byl založen v Praze Klub přátel psů pražských krysaříků. V historii byli krysaříci často řazeni k pinčům, ti jsou však dvojnásobně velcí i těžcí. Ještě po 1. světové válce byl pražský krysařík řazen mezi pinče.

Pozitiva plemene

Krysaříci jsou ke své rodině velmi přítulní, umí si členy své smečky pohlídat. Jsou hbití, obratní a rychlí. Jedná se o poslušné dobrosrdečné psy, kteří mají silně vyvinuté čichové schopnosti. Navíc jeho malý vzrůst a schopnost rychlého pohybu ho předurčilo k zneškodňování krys a potkanů. Odtud vznik jeho jména. Je zvláště ceněn pro svůj temperament.

Negativa plemene

Krysaříci mají krátkou srst a jsou celkově choulostiví, proto se doporučuje chovat je výhradně v bytě. Mají velmi křehké kosti v předních tlapkách. Na to je třeba dávat pozor a nepřehlédnout krysaříka pohybujícího se po bytě, aby nedošlo k přišlápnutí tlapek botou. Také je nutné poučit děti žijící ve společné domácnosti, aby se k jejich pejskovi uměly správně chovat. Krmení se doporučuje u krysaříků 2x až 3x denně, neboť jsou velmi energičtí a mají obvykle velký energetický výdaj.

 

Pražský krysařík v černé barvě se znaky označovanými jako „black and tan“

Pražský krysařík v černé barvě se znaky označovanými jako „black and tan“

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Česká republika.
Výška: 20 – 23 cm.
Klasifikace podle FCI: společenské plemeno.
Hmotnost: 2,4 kg.
Postava: drobná, spíše křehká.
Srst: krátká, lesklá, na hlavě ještě kratší, než na ostatních částech těla. Srst dobře přiléhá k tělu, a tak dokonale kryje kůži.
Barva: černá se znaky označované jako „black and tan“, hnědá se znaky, žlutá, včetně merle zbarvení již uvedených variant.
Povaha: hravá, mazlivá, jemná, ušlechtilá a inteligentní. Přítulný k dětem.

Pro koho je vhodný

Vzhledem ke svým miniaturním rozměrům je možné chovat pražské krysaříky v bytech i ve větším počtu. Výchovy psa v rodině by se měla ujmout osoba, která je důsledná a dostatečně trpělivá. U krysaříků není žádoucí, aby se na výchově podílelo více osob. U ostatních zúčastněných je důležité, aby si ujednotili výchovné postupy a pokyny adresované psovi. Při správném vedení, dobré socializaci, která je nutná i tehdy, když chováte krysaříka jen pro radost, se pejsek stane členem lidské smečky. Nesprávně vychovaný pes si není sám sebou jistý a navíc se stává pro majitele zdrojem problémů. Chcete-li krysaříky vystavovat, můžete tak učinit pouze na výstavách v rámci ČR, mezinárodních soutěží se krysaříci zúčastňovat nemohou.

Zdravotní stav

Pražský krysařík je plemeno, které má celkově méně zdravotních problémů. Ale i přesto se u krysaříků dědí dispozice k luxaci čéšky kolenního kloubu. Vzhledem ke své celkově drobné postavě jsou krysaříci náchylnější k častějším zlomeninám, nejčastěji u kostí předloktí a záprstí. K takovýmto poraněním dochází často při seskoku osa z výšky anebo po přišlápnutí psa botou. Jako všechna malá plemena, tak i krysaříky trápí často nadměrné usazování zubního kamene. To pak následně vyvolává zápach z tlamy, bohužel však i rozvíjející se parodontózu.

Zajímavosti

Krysaříci byli velmi často obsazováni ve filmech, a to nejčastěji ve 30. letech. Slavná herečka tohoto období – Růžena Šlemrová si zahrála ve filmech „Polská krev“ a „Velbloud uchem jehly“ i se svým mazlíčkem krysaříkem Čigouškem. V „Hostinci u kamenného stolu“ se jí podařilo prosadit do role dalšího z jejich psů a opět to byl pražský krysařík.

About Author

Leave A Reply