Krunýř je neodmyslitelnou součástí těla všech druhů želv, ať už se jedná o želvy vodní nebo suchozemské. Krunýř je tvořen dvěma částmi: hřbetním štítem (karapaxem) a břišním štítem (plastronem). Na bocích jsou oba štíty srostlé. Ve většině případů se želvy dokážou do krunýře zatáhnout celé. Je to jejich útočiště, ochrana před napadením nebo nepříznivými podmínkami. Proto je nesmírně důležité, aby želvy měly krunýř tvrdý, pevný a zdravý.
Základ krunýře je kostěný. Na jeho povrchu jsou štítky z rohoviny. Výjimku tvoří pouze želvy kožnatky, které místo nich mají hladkou pokožku. Počet a tvar štítků a jejich zbarvení jsou základními rozlišovacími znaky jednotlivých druhů želv.
Avitaminóza – nejčastější příčina měknutí a deformací krunýře
Nejčastější příčinou měknutí a deformací krunýře u želv je avitaminóza. Zvláště u mláďat je velmi častá. K deformacím krunýře, ale i čelisti dochází z nedostatku vitamínu D. Takto způsobené deformace není možné později odstranit beze zbytku. Toto onemocnění nazýváme rachitida, čili křivice. Jediným možným řešením je prevence. To znamená zajistit hlavně mláďatům dostatečné možnosti častého slunění, dále dostatek vápníku ve stravě a stejně tak dostatečný příjem vitamínů D a A.
Další příčinou problému může být nevhodný poměr minerálů v želvím těle. Zvláště se to týká poměru fosforu a vápníku.
Bohužel i předávkování syntetickým vitamínem D může vést k měknutí krunýře, které vygraduje úhynem želvy.
Vitamíny dodávejte i při pestrém jídelníčku
Nedílnou součástí jídelníčku želv by se měly stát i vitamíny a minerální látky. Především vápník je prvkem, který je pro stavbu krunýře každé želvy nesmírně důležitý. Želvy ho mohou přijímat ve formě sépiové kosti anebo z vaječných skořápek. I když své želvě dopřáváte různorodou stravu, nevynechávejte ani vhodné doplňky. Ať už jsou jednosložkové nebo kompletní, mohou být rozhodujícím elementem, který výrazně ovlivní zdraví vašeho doma chovaného zvířete.
Pamatujte, že efekt léčby se neprojeví u žádné želvy ihned.
Prevence měknutí krunýřů prostřednictvím kondicionérů
Prostřednictvím kondicionéru pro vodní želvy lze upravovat kyselost vody. Vápník obsažený v kondicionéru se pozvolna rozpouští, čímž působí preventivně jako prostředek proti měknutí krunýřů vodních želv. Podobný kondicionér lze zakoupit i ve variantě obohacené o vitamín B1. Blok se jednoduše umístí do želvária a tam se začne postupně rozpouštět. Tak neutralizuje kyseliny, které želva vypouští do vody. Tím je zajištěna i úprava pH vody.
Foto: Pixabay.com