Příjemné starosti s novým (psím) kamarádem

0

Když už děti odrůstají hračkám a potřebují něčím zaměstnat, mnozí rodiče vyhoví jejich žadonění a zauvažují o pořízení živého tvora do rodiny. Rybičky, ptáček, morče nebo králíček však někomu není dost dobrý, domácí mazlíček by měl být čtyřnohý a chlupatý, aby se dal pěkně hladit jeho heboučký kožíšek. Hlazení a mazlení dělá dobře nejenom zvířátkům, i u lidí navozuje libé pocity a úlevu. Starost o malé koťátko nebo štěňátko tedy teenagerům jenom prospěje. A doma bude veseleji.

Psí přírůstek

Kdo se rozhodl pro mládě psa, nechť se těší na veselé zážitky a radostná přivítání téměř při každém příchodu domů. Má to ale malý háček, je třeba mu zajistit stálou a kvalitní péči, která není jenom na zkoušku nebo na nějaký čas. Pak už stačí si jenom vybrat – malého, většího, s průkazem původu nebo bez, chlupáče nebo krátkosrstého, štěně nebo pejska z útulku podle toho, kdo má u vás šanci. Není od věci zajímat se již předem o nejrůznější rasy a plemena psů, seznámit se tak s jejich povahovými rysy, potřebami a zvyklostmi. Jiného pejska si vybereme do bytu a jiného do domu s větší zahradou. To vše záleží na možnostech majitele, chovatele.

Rady do začátku

Nový rodinný kamarád by měl mít správnou dokumentaci – mezinárodní očkovací průkaz, opatřený všemi potřebnými údaji. Měl by být naočkovaný, odčervený, čipovaný a navyklý na určitý druh stravy. Jeho první cesta s vámi bude zřejmě do veterinární ordinace na kontrolu, abyste zjistili, zda je všechno v pořádku. A poté může začít kolotoč starostí, radostí, her a cvičení, vycházek, výletů a nečekaných zážitků. O ty rozhodně nouze nebude.

První týdny štěňátka

Po narození zůstávají štěňátka u své matky, která je pomalu uvádí do života. Postupně se socializují a zvykají si na nové pachy, zvuky, lidi, na menší děti nebo na jiné prostředí – například při pobytu venku. Zhruba v 6. týdnu je třeba začít s očkováním. První vakcína bývá proti psince, leptospiróze, parvoviróze a coronaviru. Většinou dostanou také zároveň od pana doktora identifikační čip. Důležitým úkolem je štěňátka pravidelně odčervovat, přičemž první odčervení by mělo proběhnout po 14 dnech života. Toto opakovat je nutné každé další 2 týdny až do věku 3 měsíců, aby se postupně zachytily všechny dozrávající škrkavky z transplacentárního přenosu.

Postupné přivykání na stravu

Na tuhou stravu převádíme malé pejsky pomalu a systematicky, nejdříve mohou ochutnat kvalitní vařené i syrové maso, vaječné žloutky, zeleninu, ovoce, přílohy a samozřejmě i kvalitní kompletní krmivo pro jejich zdárný vývoj. Pes junior má právě v růstovém období potřebu energeticky hodnotné a nutričně vyvážené stravy, důležité pro jeho celkový zdravý růst. Aby nedocházelo při přechodu z mléčné výživy na pevnou stravu k rehydrataci, je dobré granulky předem navlhčit nebo namočit. Jejich konzistence pak zvýrazní žádoucí chuť a vůni použitých přírodních surovin. V osmém týdnu věku bývají obvykle štěňata zcela připravena k odběru.

Do dobré rodiny

Malé štěňátko potřebuje zpočátku každodenní péči, zvláště když přechází do nového prostředí, k novým majitelům, do nové rodiny. Jeho příchodem se změní mnoho zavedených rituálů a většinou se harmonogram domácnosti musí trochu upravit, aby malý pejsek získal dostatek času a prostoru pro nové návyky. Tohle všechno chce kromě času hlavně také výdrž, vytrvalost a trpělivost. Proto je nejvíce ze všeho důležitý fakt, zda pejska vůbec chceme, zda ho můžeme a máme ho kde mít, zda se o něho budeme umět postarat a jestli ho budeme mít jako vlastního. Jedině tak lze zamezit po omrzení novou „hračkou“ , kterou pejsek rozhodně není, odkládání štěňat nebo větších pejsků do útulků a bohužel, mnohdy i někam jinam…

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply