Jak probíhá tření pancéřníčků rodu Corydoras

0

Chov a množení pancéřníčků – malých rybek rodu Corydoras vyžaduje určité znalosti. Abyste dosáhli rozšíření chovu, měli byste se nejprve seznámit se zásadami a zvyklostmi, které u těchto chovných druhů probíhají při tření.

Samice hledají pro jikry rovnou čistou plochu

Jakmile mají pancéřníčci prostředí nastavené tak, aby se podobalo podmínkám při tření v jejich domovině, které probíhá v období dešťů, tření je už jen otázkou času. Zatímco samice se snaží hledat ideální místo ke tření v nádrži, samci ji doslova pronásledují. To je prvotní signál, že se ryby již brzy začnou třít. Následně jeden ze samců zaujme před samicí klasickou T-polohu. Ryby se začnou třást a pak už samice vypudí menší množství jiker, které ihned zachytí do břišních ploutví. To je důvod, proč mají samice ploutve širší než samci. Souběžně i samec vypustí mlíčí, a to oplodní uvolněné jikry. Samice si mezi tím vyhlédne rovnou plochu, kterou očistí, a přilepí na ni jikry. Rovnou plochou může být stěna akvária i listy rostlin. Pokaždé ale umístí jikry v horní vrstvě vodního sloupce.

Od jiker k plůdku

Jakmile fáze tření dojde až sem, je vhodné dospělé ryby odlovit. Druhou možností je odříznout jikry žiletkou, aby nedošlo k jejich poškození, odlovit je a odložit do akvaristického sítka, kam je umístíme těsně pod hladinu. Vzduchový molitanový filtr tak zajišťuje jikrám trvalý přísun dostatečně okysličené vody. Plůdek se začíná líhnout přibližně po dvou dnech.

Pro plůdek připravte rozplavávačku

Poté, co plůdek spotřebuje živiny obsažené ve žloutkovém vaku, je čas přemístit jej do malého prázdného akvária. Říká se mu rozplavávačka. Jako krmivo pro plůdek používejte čerstvě vylíhlé nauplie žábronožky solné (Artemia salina). Jakmile plůdek povyroste, pochutná si na hrotnatkách (Daphnia). Nabídnout mu můžete i sušené rozdrcené krmivo.

Od běžných druhů ke složitějším

Budete-li mít úspěch s rozmnožováním některého z běžných druhů, například s pancéřníčkem skvrnitým (Corydoras paleatus), můžete se pustit do množení náročnějších druhů. K těm patří i pancéřníček panda (Corydoras panda). Jeho netradiční pojmenování je odrazem jeho zbarvení. Okolo očí má černé skvrnky na světlém podkladě.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply