Proč mají králíci tak rádi léčivé byliny

0

Králíčky, které doma chováme pro radost a potěšení udržuje čilé a zdravé nejen dostatek pohybu, ale i pestrá strava, jejíž součástí mohou být i mnohé léčiví byliny. Někdy se jich dokonce sami dožadují. Byliny jsou pro ně velmi cenné zvlášť v období zdravotních obtíží a v nemoci.

Řebříček

Řebříček bychom mohli králíkům dopřát častěji. Působí totiž proti nadýmání a také proti střevním nemocem. Bude jim chutnat čerstvý, ale konzumovat jej mohou i v sušené formě. Měl by se preventivně přidávat i do králičího krmení. Je známý jako léčivý čaj. Působí proti žaludečnímu kataru a dokáže tišit i žaludeční křeče.

Kopřivy

Možná si ještě pamatujete z dětství, jak naše babičky říkávaly: „Jdu králíkům na kopřivy.“ Kopřivy ale prospějí i těm našim malým domácím ušatým mazlíkům, neboť jsou bohaté na železo, vápník fosfor a bílkoviny. Obsahují i mnoho vitamínu D. Kopřivy pomáhají s čištěním krve a podporují vývin kostí. Povzbuzují také látkovou výměnu a u kojících samic zabezpečí zvýšenou tvorbu mléka. Kopřivy je dobré podávat čerstvé, ale až poté co mírně zavadnou. Potom už tolik nepálí. Na zimu je vhodné připravit si jako velmi hodnotnou součást krmiva kopřivy sušené. Je třeba je během léta sekat v horní části a v menších svazcích zavěšovat na suché, dobře větratelné místo. Pro sběr se nehodí staré, již zdřevnatělé rostliny.

 

Ve dvou se to lépe táhne

Ve dvou se to lépe táhne

Topinambur

Zatímco my lidé konzumujeme u těchto židovských sladkých brambor hlízy, králíci upřednostňují pro konzumaci hlavně mladou nať. Podporuje trávení, šetří střeva a navíc je bohatá na bílkoviny. Topinambur tak patří k nejhodnotnějším krmným rostlinám.

Nikdy nezapomeňte

Při krmení šťavnatým zeleným krmivem nezapomínáme, že to, co není sežráno během hodiny, králíkovi z klece musíme odstranit. Zbytky mohou po zvadnutí začít kvasit a posléze hnít či plesnivět. Takto poškozené krmivo by mohlo způsobit králíkovi nejen těžké zažívací obtíže, ale mohlo by být také příčinou závažných zdravotních poruch.

About Author

Leave A Reply