Proč mají někteří labradoři (a nejen oni) růžový nos

0

U labradorských retrívrů často barva srsti odráží barvu jejich nosu. Černí labradoři mají černé nosy a čokoládoví labradoři mají játrově zbarvené (nebo hnědé) nosy. Na druhou stranu, žlutí labradoři se mohou narodit buď s černým, nebo světleji zbarevným nosem, například s růžovým. Za některých okolností je možné, že růžové zbarvení nosu je známkou onemocnění. Ve většině případů se však jedná o reakci na vnější prostředí nebo o příznak stárnutí psa.
Od genů přes bakteriální infekce až po kožní onemocnění – existují různé důvody, proč labradoři ztrácejí pigmentaci nosu (nosní houby). Nejedná se však výhradně o specifikum této psí rasy, změna zabarvení nosu se může přihodit i u mnoha dalších plemen. Pokud je růžový nos charakteristický i pro vašeho psa, možná s pomocí našeho článku zjistíte příčinu, která může být zodpovědná za tuto změnu.

7 hlavních důvodů změny barvy nosu

1. Vitiligo (poruchy pigmentace)
2. Tyrosináza (albinismus)
3. Nosní solární dermatitida
4. Roční období a teplota
5. Stárnutí
6. Poranění nosu
7. Kontaktní alergie

Tyrosináza (albinismus)

Mnoho genových typů ovlivňuje barvu srsti i nosu u labradorských retrívrů. Vzhledem k tomu, že je toto plemeno chováno již od 18. století, velký počet generací v jejich chovu by mohlo být tou příčinou, která způsobila ztrátu pigmentace v různých částech jejich těla. Vliv jejich recesivních genů není zanedbatelný. Většina těchto změn se vyskytuje u žlutých labradorských retrívrů, ačkoli se občas vyskytne i u čokoládových labradorů.

I u čokoládových labradorů může dojít ke změně pigmentace nosu

Pigmentace nosu žlutých labradorů je často způsobena genem, který je odlišný od genu, který řídí jejich barvu srsti. Změna pigmentace je také spojena s množstvím enzymu tyrosinázy přítomného v těle labradorů. Tyrosináza je enzym zodpovědný za produkci melaninového pigmentu, který vede k tomu, že nos některých labradorů je růžový.

Stárnutí psa

Jak váš labrador stárne, množství enzymu tyrosinázy v jeho těle klesá, proto se také snižuje produkce melaninu v jeho těle. I tato příčina vede ke ztrátě pigmentace nosu u labradorů.

Roční období a teplota

Tyrosináza je enzym závislý na teplotě. To znamená, že psi během léta produkují více tyrosinázy, aby zvýšili hladinu melaninu v těle, aby je chránil před škodlivými ultrafialovými slunečními paprsky. Jakmile se ochladí, tvorba enzymu tyrosinázy se automaticky opět snižuje. To rovněž vede ke ztrátě pigmentace nosu u některých žlutých laboradorů. Tento jev je obecně známý jako „sněhový nos“ nebo také „zimní nos“. Mimo zlaté a labradorské retrívry se vyskytuje i u jiných plemen psů, například u bernských salašnických psů, německých ovčáků, sibiřských husky a dalších plemen.
Barva nosu labradorů se mění na růžovou také kvůli některým imunitním onemocněním a kožním problémům.

Růžový nos se může vyskytnout i u jiných plemen, například u BŠO

Vitiligo (poruchy pigmentace)

Vitiligo se vyskytuje u psů, jsou-li zničeny melanocyty, buňky, které produkují pigment. Může se to mimo jiné projevit také zrůžověním nosu u psa. Vitiligo se vyskytuje u plemen psů jako jsou labradorští retrívři, dobrmani, jezevčíci, rotvajleři a němečtí ovčáci.

Nasální solární dermatitida

Změna barvy nosu u psů může být způsobena také poruchou kůže. Častěji známý jako kólií nos, tento stav činí psí nos velmi citlivý na sluneční světlo. Psům s nasální solární dermatitidou způsobuje sluneční záření těžké popáleniny. Bez řádné léčby může tento stav vést k rakovině kůže. Tento stav pokožky je obvyklý mezi plemeny psů jako jsou kolie, australští ovčáci, border kolie a němečtí ovčáci. Mezi labradory je velmi vzácný.

Poranění nosu nebo kontaktní dermatitida

Nos může změnit barvu také z důvodu poranění nebo kvůli kontaktní dermatitidě. Změnu barvy nosu může způsobit alergická reakce na plasty. V takovém případě se objeví obvykle u psů, kteří pijí vodu z plastové misky. U nich se pak často objeví i zrůžovění pysků.
Labrador si může škrábat nos, což způsobí, že vrchní vrstva kůže jeho nosu se postupně odlupuje. Nos může mít po léčbě růžovou barvu, ale jeho pigment se obvykle po určité době vrátí.

Dudleyův nos – nos zrohovatělý a šupinatý

Žlutý labrador může mít také takzvaný Dudleyův nos, čili nos zrohovatělý, šupinatý. Dudley labrador je žlutý labradorský retrívr, který nemá pigmentaci na hlavě, očích, okrajích očí a nosu. Tato genetická vlastnost je však vzácná a týká se pouze žlutých labradorů. Tento znak nelze klasifikovat jako abnormalitu genů.

Nos labradorů může být z různých důvodů růžový. Vždy je vhodné se s veterinárním lékařem poradit, aby se přesně zjistilo, co způsobuje ztrátu barvy nosu vašeho psa a také proto, by se vyloučila nutnost léčby.

About Author

Leave A Reply