Psí úzkost – jak se projevuje a jaké jsou příčiny?

0

Pokud si pořizujete psa, musíte brát na vědomí, že je to velká zodpovědnost. Nejčastěji si psa pořizují zamilované páry, které touží po dítěti – pes je skvělá příprava na dítě. Je to jistý test, který ukáže, jestli jsou připraveni k dalšímu, už vážnějšímu, kroku či nikoliv. Ať už si psa pořizujete z jakéhokoliv důvodu, měli byste si zjistit první, poslední. Je nutné vědět nejen to, čím psa krmit, jak ho naučit základním povelům, ale taky se musíte seznámit se psí úzkostí. Právě ta se totiž projevuje hlavně u psů, které si vezmete domů z psího útulku.

Psi se mohou trápit stejně jako lidé. Pokud se úzkost u psů vyskytne, je třeba s ní zatočit. Ovšem nejlíp uděláte, pokud jí budete předcházet. Abyste jí mohli předcházet, musíte se s ní nejdříve seznámit.

Jaké jsou příčiny úzkosti?

Příčin úzkosti může být mnoho. Nejčastěji trpí úzkostí psi, kteří pochází z útulku. Vzpomínky na špatnou minulost je mohou pronásledovat až do pozdního věku, takřka do smrti. Mohou se minulostí trápit, i když už mají novou rodinu, s níž jsou psi šťastní.

Úzkost dohání i ty psy, kteří byli v minulosti nějak zneužíváni. Samozřejmě zdrojem úzkosti může být i stesk nebo nedostatečná pozornost.

Jak se úzkost projevuje?

Důležité však nejsou příčiny, ale spíše to, jak se úzkost projevuje. Každý majitel psa musí na úzkost přijít včas, ať se pes zbytečně netrápí. Úzkost poznáte tak, když porozumíte psí řeči. Pokud se mazlíček často olizuje, říká, že je ve stresu, že je nervózní nebo má z něčeho obavy. Během úzkosti pes silně sliní, také se třese a je více ostražitý. Alarmem může být i snížená chuť k jídlu, která u psů není běžná.

V horších stádiích úzkosti má pes rozšířené zorničky, zrychleně dýchá a prudce mu buší srdce.

Ať už zpozorujete jakýkoliv příznak, věnujte mu nadmíru pozornosti, choďte s ním častěji na procházky a buďte mu hlavně na blízku.

About Author

Leave A Reply