Ragdoll – mazlivá a nekonfliktní kočka majestátních rozměrů

6

Tyto velké chundelaté kočky s vnímavým pohledem a vytříbenými způsoby se rychle stanou miláčky celé rodiny. Jsou hravé, komunikativní, něžné a opatrné. Zkrátka ideální společnice pro děti a seniory. Díky svým senzitivním schopnostem je ragdoll používán také v léčebné felinoterapii.  

 

Ragdoll je příkladný mazlík. Na člověka si dokáže navyknout obdobně jako pes na páníčka. Miluje kontakt, a proto vám bude neustále v patách. Bez společnosti by strádal a nedostává-li se mu té lidské, potřebuje alespoň zvířecí. Pokud tedy nemáte na ragdolla dostatek času, pořiďte mu ještě společníka – ideálně kočku, ale velmi dobře vyjde i se psem. Sám má několik psích vlastností.

Ragdoll je mazlivá a přítulná kočka

Ragdoll je mazlivá a přítulná kočka (zdroj: http://images.mentalfloss.com/)

Ragdoll je opatrná kočka, která nezkazí žádnou zábavu

Typický ragdoll má bezkonfliktní, přátelskou a veselou povahu. Vítá každou návštěvu v domě a k lidem tíhne s oddaností téměř psí. Baví ho hračky, procházky na vodítku a zálibu si najde dokonce i v aportování. Má rád doteky a nechá se hladit od vás i od vašich blízkých – je neskutečně přátelský a velmi důvěřivý (což mu může být někdy až na škodu). Jedná se o plemeno, které patří k nejvíce osvědčeným při praktikování felinoterapie – léčbě kočičím dotekem. Přítomnost typického ragdolla (obzvláště jde-li o velmi senzitivního jedince) dokáže u nemocných, postižených a seniorů vyvolat silné emocionální prožitky.

Ragdoll

Ragdoll

Jak se pozná ragdoll

Zásadní vliv na jeho povahu má původ. Typický ragdoll nikdy nevznikne v kočičí množírně. Kotě, u kterého by mělo dojít k rozvoji skutečných ragdollovských vlastností, musí vyrůstat v milujícím, čistém, světlém a společenském prostředí. Možná to zní trochu úsměvně, ale správný ragdoll vzniká v rodinném kruhu. Koťata a kočky, které znají více méně jen temnotu sklepa, přespávání v boxech velikosti králíkárny, nedostatek péče, čistoty a minimum lidských doteků, se nikdy nemohou rozvinout do představitele svého plemene.

Plemeno, které se řadí k těm největším

Pokud chcete mít doma kočičího macka, je ragdoll tou správnou volbou. Patří mezi největší plemena světa (na pomyslné špici jsou ještě mainská mývalí kočka, savanská kočka a norská lesní kočka). Dosahuje váhy 7-10 kg a délky těla (u kocourů) do jednoho metru.

Typické znaky

Mezi povahové rysy typického ragdolla patří zejména:

  • přítulnost
  • důvěřivost
  • komunikativnost
  • opatrnost (nevěší se na záclony a drápky vytahuje jen minimálně – raději uteče než by měl někoho zranit)
  • znak „hadrové panenky“ (po vyzvednutí do náruče se ragdoll bezvadně uvolní a v objetí připomíná hadrovou panenku – podle této vlastnosti dostalo plemeno svůj název: z angl. „rag“ hadr a „doll“ panenka)

Kromě povahových vlastností se jedná o kočku s polodlouhou huňatou srstí, která není jednobarevná. Dotek těchto koček je velmi příjemný, o jejich kožíšek je však zapotřebí pečovat.

Ragdoll

Ragdoll

Negativa plemene

Za negativum by se dala označit snad jen přehnaná důvěřivost. Ragdoll, který prožil šťastné a harmonické kočičí období nemívá předsudky a od návštěvy se nechá hladit stejně jako od příslušníků rodinného kruhu. To mu může být někdy až na závadu. Stejně jako u lidí i u ragdollů platí, že je zásadní, s kým se v životě setkají. Pozitivní vlastnosti této kočky se naplno projeví pouze v klidném a láskyplném prostředí.

Ragdolly bohužel postihlo prokletí dnešní doby, kterými jsou množírny. Stoupající poptávky po koťatech využívá řada těch, kteří kočky chovají v nedůstojných podmínkách pouze za účelem maximalizace svého zisku. Dobrá rada zní: vyhněte se kočkám chovaným v těchto podmínkách – z typického ragdolla mají totiž jen málo.

Kotě ragdolla

Kotě ragdolla (zdroj: http://dinoanimals.com/)

Odkud se vzal první ragdoll

Plemeno původem z Kalifornie je poměrně mladé, řadí se do 60. let 20. století. Podle zvěstí jsou jeho prapředky bílá angora a kocour vzhledově připomínající plemeno birma.

 

About Author