Nádherní impozantní psi, věrní, chytří a velice odvážní. Pro celou řadu kladných vlastností, kterými se toto plemeno může pyšnit, si získali i u nás velikou oblibu. To, jakým způsobem se dokázali elegantně a plynule zařadit do každodenního života nás chovatelů, je dalším utvrzením v tom, jak dokonalí tito psi jsou.
Z historie plemene
V případě rhodeských ridžbeků se nejedná ani tak o staré plemeno s klasickými kořeny, jako spíše o slepenec nejrůznějších typů psů a plemen, která jsou často velmi protichůdná. Toto plemeno by se dalo označit jako spojení dogovitých psů s chrty až po kombinaci teriérů a honičů. O jednotném plemeni se však nedalo hovořit snad až do roku 1875. Tehdy přivezl misionář Charles Helm dva psy do Rhodezie – dnešní Zimbabwe, z Jižní Afriky. V Rhodesii pak začal skutečný chov ridžbeků, kteří lovili velká zvířata. To je důvod, proč jsou tito psi ve všeobecném povědomí jako lví psi. Je třeba si však uvědomit, že nikdy nebyli využíváni k tomu, aby se lvy přímo bojovali. V takovém boji by stejně neměli možnost uspět. Jejich úkolem bylo tyto šelmy vyhledat, dohnat a snažit se je udržet na místě aniž by se rozprchly do okolí. Lvím útokům se měli ridžbekové vyhýbat, a ten pes, který to nedokázal, nepřežil. Ve výsledku se tedy nositeli genů v dalších generacích tohoto loveckého plemene stávali jen ti nejlepší jedinci. Ke schválení standardu plemene došlo v roce 1926.
Pozitiva plemene
Rychlost, obratnost a hbitost, to jsou vlastnosti, které si přinesli ridžbekové z dávných dob. Potřebovali také nutně dokázat správně vyhodnotit situaci a s tím úzce souvisí jejich rozvážnost a dobrá schopnost samostatného rozhodování. V drsných podmínkách jihoafrického vnitrozemí si schopnost přežití udrželi pochopitelně jen ti nejšikovnější a nejodolnější jedinci svého druhu. Dnes jsou to však zcela jiné vlastnosti, které u RR uznáváme. Především je to dokonalá schopnost přizpůsobit se životním podmínkám svého pána. Jsou to psi, kteří dokážou běžně žít se svým majitelem v paneláku. Pochopitelně i majitel se jim musí přizpůsobit a nenechat je bez výcviku, socializace a denního dostatku pohybu. I když jejich povaze stále velí jejich přirozené a silné instinkty lovce, s dobrou péčí ze strany chovatele se mohou stát takřka bezúdržbovými a bezproblémovými domácími mazlíčky. Síla, důstojnost a jistý vnitřní klid, to je to, co ze správného ridžbeka vyzařuje hned na první pohled. Uvážlivost a zdravá opatrnost, to je další soubor pozitivních vlastností těchto okouzlujících psů.
Negativa plemene
Starší psi jsou náchylní k nemocem kloubů a páteře. Je třeba udržovat je v teple, zvláště proto, že jsou původem z teplých krajů a jejich srst je bez podsady. Za větru či deště se mohou i mladší jedinci cítit lépe v prodyšné pláštěnce. Vzhledem k jisté mohutnosti či velikosti psa je jedinec tohoto plemene vhodný spíše pro skutečné znalce rasy a jedince, kteří jsou schopni ho zvládnout i po stránce fyzické. Někteří ridžbekové dokážou být dosti svéhlaví. Kdo chce mít z RR dokonalého mazlíčka či dobře vycvičeného lovce, musí se svému psovi alespoň zpočátku po výcvikové stránce velmi intenzivně věnovat.
Popis plemene – typické znaky
Země původu: Jižní Afrika
Hmotnost: pes ideálně 36,5 kg, fena ideálně 32 kg
Výška: pes 63 – 69 cm, fena 61 – 66 cm
Barva: světle pšeničná až červeně pšeničná, tmavá tlama tmavé uši jsou přípustné, černé chlupy a bílé skvrny v srsti jsou nežádoucí
Klasifikace podle FCI: honiči a barváři
Postava: silný hřbet i bedra, lehce klenutá svalnatá postava
Srst: krátká, hustá, lesklá a hladká, není vlnitá, na hřbetě ridge
Povaha: inteligentní, vytrvalý, oddaný pánovi, k cizím odměřený, svéhlavost, bez agresivity a bázlivosti.
Zvláštnost plemene
Nejtypičtejším vnějším znakem RR je charakteristický RIDGE. Je to naprosto specifická zvláštnost tohoto plemene. Jedná se o pruh srsti na hřbetě, která roste opačným směrem než většina srsti na dalších částech těla. I u této zvláštnosti však platí určitá pravidla. Ridge se musí směrem k zádi zužovat, musí být symetický a naprosto jasně ohraničený. Jeho začátek je určen lopatkami a konec kyčelními hrboly. Za ideální šířku ridge je považováno 5 cm. V hřbetním hřebenu jsou povoleny jen 2 víry nebo také korunky srsti. Ty musí být stejného tvaru umístěné symetricky naproti sobě. Dolní okraje vírů nesmějí přesáhnout horní třetinu hřbetního hřebenu.
Ridžbekovo dlouhé dětství
Nádherní citliví psi, jakými RR zcela jistě jsou, patří k těm rasám, u nichž je pozorováno dlouhé období dětství. To může trvat u některých jedinců až do tří let věku. Majitel musí být včetně dalších členů rodiny v tomto období velmi trpělivý a neměl by uplatňovat příliš nátlakové metody výcviku na svého čtyřnohého dorostence. Ten reaguje totiž velmi citlivě. A tak by měl být přístup k němu nanejvýš trpělivý a ohleduplný a měl by spočívat hlavně v usměrňování jeho chování. RR nesnášejí nudný dril a ani tvrdost, jakou lze běžně uplatnit třeba u služebních plemen psů. Pokud nechcete, aby se váš pes jakkoli zatvrdil, vůči vám nebo výcviku, neuplatňujte nijak ostřejší metody výchovy, ale soustřeďte se spíše na trpělivé, vlídné, ale důsledné chování. Nedáte-li se vykolejit občasnými nepatřičnými výstřelky v jeho chování, které nemusí nutně souviset jen s obdobím puberty, odměnou vám za vaši trpělivost bude vyrovnaný, celé rodině plně oddaný všestranný pes, který doma funguje jako ideální mazlíček.
2 komentáře
Pingback: Jaká psí plemena jsou vhodná do rodiny s dětmi? » Music-corner.cz
Pingback: Velká psí plemena | Inspirace na bydlení