Rozmnožování agamy vousaté

1

Rozmnožování agam vousatých je zajímavý cyklus, který je dobré znát dopředu a pořádně se na něj připravit. Proto bych rád uvedl v několika bodech onen cyklus a návod jak rozmnožování bez problémů zvládnout.

  1. Páření
  2. Kladení vajec
  3. Inkubace vajec
  4. Líhnutí mláďat
  5. Odchov mláďat

Páření Agamy vousaté (Pogona Vitticeps Reproduction)

Jako u všech tvorů na zemi, ke zplození potomků je zapotřebí pár, který je potřeba k rozšíření druhu. Tak stejně to je u agam, které jsou sexuálně aktivní několikrát do roka, podle podmínek chovu a dalších aspektů.

Základem rozmnožování je tedy samec a samice – než dojde k samotnému aktu páření, probíhá rituál dvoření a podrobování. Lehce ho popsat tak, že samec ukazuje svou mužnost, nafukuje podbradek a nabírá černou barvu v oblasti brady a hrudi. Na sami doráží a snaží se jí donutit k páření, tak že se jí zakousne bodlin na hlavně a snaží se jí „podrobit“. Role samice, je dostat se do správného rozpoložení kdy je připravena se pářit – ze začátku může samice působit odtažitě od samce a utíkat před ním a tím se vyhnout jeho bolestivé předehře. Ovšem samec je neodbytný a samice nakonec jeho námluvám svolí – většinou se jedná o mávání packou na samce, což značí připravenost samice k páření.

Po těchto rituálech dochází k páření, kdy samec samici zalehne a snaží se dostat co nejblíže svou kloakou k samiččině kloace. Následně probíhá páření v řádově i několika minutách, které ukončí až samice. Samec je vyčerpán, ale stále se drží u samice a hlídá si ji před jiným samce. Dochází zde k vytvoření páru.

Páření může probíhat několikrát denně, klidně i týden. Po úspěšném páření samička samce začne ignorovat a ten o ní ztratí zájem. Je to velice zajímavé pozorování, kdy samec intuitivně pozná, že je samička oplozená.

Doba kdy je samička březí a produkuje v těle vajíčka, která se mohou oplodnit následně po nedávném páření – není zapotřebí, aby samička čekala na další páření (semeno samce v samičce vydrží zakonzervováno i půl roku s možnosti ho použít v následném oplození vajíček). Tato doba produkce vajíček trvá cca 20 dní, kdy samička je více hladová a více se vyhřívá. Hned ze začátku tohoto období je zapotřebí samičku od samce oddělit. Nejlépe do terária kde následně i vajíčka vyklade.

Kladení vajec

Samotné kladení vajec je pro samičku velice vyčerpávající činnost, která jí vysílí, a proto je třeba mít na paměti, že po úspěšném vykladení všech vajec je nutné samičce zajisti větší přísun vápníku a stravy pro brzkou regeneraci.

Postup kladení – samička po 16 dnech, kdy produkuje vajíčka, začne hledat vhodné místo pro své kladiště, proto je nutné přidat do terária písek, který by se měl pravidelně vlhčit, aby v něm samička mohla vyhrabat úkryt na vajíčka a přitom se na ní písek nesypal v případě, že by byl moc suchý.

Po tomto kroku kdy samička vyhrabe kladiště, přichází samotné kladení vajec, které může trvat několik hodin s i přestávkami, kdy samice odpočívá. Proto jí nijak nerušíme a zajistíme co nejklidnější prostředí (bez hluku a otřesů). Samička vyklade 10-30 vajec, které jsou krásně bílá a mají pravidelný tvar (znak oplodněných vajec). Po vykladení všech vajec samička kladiště řádně zahrabe a udusá, když je vše dokonáno, samička odchází na nevyšší místo v teráriu a začíná odpočívat.

V tomto okamžiku kdy samička odpočívá a dále se k místu kladiště nevrací, je vhodné kladiště opatrně začít vyhrabávat a vajíčka vyndávat.

Inkubace vajec

Po vykladení vajec a vytažení všech vajíček z kladiště, je nutné udělat velké rozhodnutí – a to kolik vajec si necháme. Možná se budete ptát – proč nenechat všechny?. Odpověď je jednoduchá – zamyslete se nad tím, že neprodáte všechny vylíhnuté agamky – zůstane Vám jich 20 na krku a kdo je bude živit? Proto si opravdu necháme par vajíček, osobně doporučuji maximálně 5 vajíček, které jsou největší.

Samotná inkubace probíhá od 60-90 dní. Je nutné mít proto připravený inkubátor (postačí polystyrénový box z Makra na mražené výrobky). Osobně doporučuji suchý inkubátor, kdy se do menších nádob nasype vypláchnutý a vyždímaný vermikulit, který nesmí být mokrý, ani suchý, ale prostě vlhký – dodává vajíčkům vodu, potřebnou pro jejich růst a vývoj plodu – do vermikulitu se udělají hlubší důlky, aby se do nich vajíčka položily na ležato a polovina vajíčka byla vnořená do vermikulitu. Dále pak je zapotřebí mít, topnou folii, kterou připevníme na víko inkubátoru. V neposlední řádě potřebujeme termostat s časovačem, který nám bude hlídat teplotu a spouštět topnou folii pro udržení správné teploty. Teplota by měla být na termostatu nastavena na 28 stupňů. Čidlo termostatu nejlépe umístit do výšky vajíček, aby teplota byla vždy měřena u vajíček.

Při teplotě 28 stupňů mám osobně odzkoušeno, že vajíčka se líhla mezi 76 – 82 dnem od počátku inkubace.

Během samotné inkubace je inkubátor zavřený, že se přímo do prostoru s vajíčky nedostane vzduch nevadí. Cca jednou týdně kontrolujeme vlhkost vermikulitu – případně opatrně pokapeme pomocí kapátka trochu vody okolo vajíček. Vajíčka se ale pokapat nesmějí, mohly by začít plesnivět. Proto pokud se nám podaří, že vajíčko pokapeme. Opatrně ho osušíme kapesníkem.

V neposlední řadě nesmíme zapomenou, že vajíčka jsou citlivá na dotek a veškerý pohyb, proto musíme zlovit místo pro inkubátor, se kterým nijak nebude hýbat ani se nemůže stát, že se do něho bouchne a podobně. Samotní vajíčka nijak nezvedáme ani neotáčíme během inkubace. Jediný čas kdy s vajíčkem více manipulujeme, je když ho vytahujeme z kladiště a ukládáme do inkubátoru

Líhnutí mláďat

Líhnutí je nejúžasnější věc, kterou jsem kdy u agam viděl. Kdy malá agama, která po 80 dní od zárodku až po vyvinutého jedince svádí boj o svůj budoucí život. Během líhnutí nijak na agamy nešaháme ani jim nepomáháme, jen necháme trochu inkubátor pootevřený. Líhnutí muže trvat i několik hodin, než se celý jedinec dostane z vajíčka.

Líhnutí probíhá následovně – vajíčko ztrácí pravidelný tvar a rosí se (vylučuje přebytečnou vodu z vajíčka). Následně se protrhává obal vajíčka a začíná jít vidět hlavička agamy, která má nejtěžší úkol za sebou – protrhnout obal vajíčka a začít dýchat vzduch. Následně už je pouze otázka času a sil agamy jak rychle se dostane z vajíčka. Když se agama dostane z vajíčka, bude unavená a polehávat v rohu inkubátoru. Proto jí opatrně vyndáme a položíme na suchý ubrousek, aby se očistila od vermikulitu.

Usušenou agamku položíme opatrně do připraveného terária, které bude sloužit pouze pro malé agamky.

Odchov mláďat

Malé agamky odchováváme v menším teráriu cca 100x50x50, které je dostatečně velké cca pro 10 malých agam, které budou mít cca na 2-3 měsíce dost prostoru, během odchovu musíme zajištovat nové majitele pro agamky, nebo začít stavět nové terárium.

Malé agamy jsou dost rychle a aktivní, musíme jim zajistit vše jako dospělým jedincům, proto pravidelně podáváme vápník a vitamíny, ale v menším množství aby malé agamy dokázaly vše vstřebat. U vápníku není problém přidat více dávek, ale u vitamínů by to mohl být problém.

Mladé agamky krmíme denně, dostatečným množstvím potravy vhodné velikost v poměru velikosti agam. Musíme zajistit, aby se nasytily všechny agamy a žádná nestrádala hladem a mohl se vytvořit velký rozdíl v poměrech váhy ostatních agam.

Krmíme mikro cvrčky, šváby. Polníčkem, pampeliškou, jetelem atd. Do 3 měsíců nesmíme podávat mrkev (má za následek odvápňování).

Agamy můžeme dát pryč, až budou rozkrmeny na živočišnou a rostlinnou stravu a jejich váha se bude pohybovat od 20 g a více.

Závěr

Závěrem bych chtěl všem chovatelům popřát hodně štěstí s chovem a odchovem agam.

Doporučujeme také dále přečíst: Jak chovat agamu vousatou.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

  1. Pingback: Jak chovat agamu vousatou - Akvaristika-Praha.cz

Leave A Reply